REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2016 poz. 1603

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU1)

z dnia 21 września 2016 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie ustalenia planu rozwoju specjalnej strefy ekonomicznej Krakowski Park Technologiczny

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 282 oraz z 2016 r. poz. 1020 i 1206) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Rozporządzenie w sprawie ustalenia planu rozwoju specjalnej strefy ekonomicznej Krakowski Park Technologiczny]

W rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 31 sierpnia 2009 r. w sprawie ustalenia planu rozwoju specjalnej strefy ekonomicznej Krakowski Park Technologiczny (Dz. U. poz. 1244) w załączniku wprowadza się następujące zmiany:

1) pkt 1.3. otrzymuje brzmienie:

1.3. Misja KPT

Misją strefy jest wspieranie rozwoju województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, poprzez stosowanie rozwiązań uwzględniających i wykorzystujących szczególne uwarunkowania regionów oraz tworzenie warunków do trwałego rozwoju gospodarczego zorientowanego na dojrzałą gospodarkę rynkową.

Realizacja misji polega na podejmowaniu inicjatyw na rzecz wzrostu innowacyjności gospodarek województw na obszarach objętych strefą. Celem nadrzędnym jest tworzenie jak najlepszych warunków do realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych oraz zwiększenie efektywności wykorzystywania potencjału gospodarczego regionów, w tym zasobów ludzkich poprzez tworzenie atrakcyjnych miejsc pracy.

Funkcjonowanie KPT w regionach właściwych dla jej działania ma wspierać rozwój gospodarczo-społeczny z zamiarem osiągnięcia m.in. celów Strategii na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu – Europa 2020, co wiąże się z:

1) realizacją zadań określonych w Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011–20202), w szczególności poprzez poprawę konkurencyjności regionu tak, aby stał się „regionem nowoczesnej gospodarki”;

2) realizacją zadań określonych w Strategii Rozwoju Województwa Podkarpackiego na lata 2007–20203), w szczególności obejmujących tworzenie warunków do wzrostu konkurencyjności gospodarki poprzez rozwijanie przedsiębiorczości, zwiększanie jej innowacyjności oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej regionu;

3) realizacją zadań określonych w Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego do roku 20204) ukierunkowanych na wzrost konkurencyjności regionu, budowanie spójności terytorialnej i przeciwdziałanie procesom marginalizacji na obszarach problemowych oraz tworzenie warunków dla skutecznej, efektywnej i partnerskiej realizacji działań ukierunkowanych na rozwój województwa.”;

2) w pkt 3:

a) ppkt 6 otrzymuje brzmienie:

„6) przygotowanie techniczne gruntu, budowa lub udział w budowie infrastruktury drogowej i technicznej służącej realizacji projektów inwestycyjnych w oparciu o zezwolenie;”,

b) ppkt 18 otrzymuje brzmienie:

„18) pracach projektowych dotyczących budowy infrastruktury drogowej i technicznej;”;

3) pkt 6 otrzymuje brzmienie:

6. Polityka rozwoju strefy

6.1. Inwestycje znaczące dla regionów – perspektywy powiększenia terenów

Zasady włączania do stref nowych obszarów zostały określone w Koncepcji rozwoju specjalnych stref ekonomicznych, zwanej dalej „Koncepcją”, przyjętej przez Radę Ministrów dnia 27 stycznia 2009 r. Koncepcja określa główny cel włączania nowych terenów do specjalnych stref ekonomicznych, którym jest wspieranie nowych inwestycji pożądanych dla gospodarki kraju, a więc takich, które w najwyższym stopniu przyczynią się do zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego regionów.

Strefa położona jest na terenie trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego, a różne uwarunkowania i cele rozwojowe tych regionów determinują politykę zagospodarowania terenów strefy, inną dla każdego województwa:

1) małopolskiego – zakłada się pozyskiwanie inwestorów, którzy w najwyższym stopniu przyczynią się do osiągnięcia strategicznych celów województwa, tj:

– dla miasta Krakowa i terenu aglomeracji – projektów z sektora biotechnologii, farmacji, nowoczesnych usług badawczo-rozwojowych,

– dla pozostałych terenów Małopolski – inwestorów realizujących projekty produkcyjne, przede wszystkim w branży motoryzacyjnej, chemicznej, budowlanej, maszynowej, spożywczej oraz tworzących centra logistyczne. W powiatach o wysokiej stopie bezrobocia preferowane będą projekty tworzące znaczną liczbę miejsc pracy.

Zgodnie z Koncepcją dla województwa małopolskiego „kryterium sektorów priorytetowych” poszerza się o produkcję na potrzeby budownictwa oraz produkcję części i akcesoriów dla przemysłu;

2) podkarpackiego – zakłada się pozyskiwanie projektów inwestycyjnych, które przyczynią się do rozwoju klastra „Dolina Lotnicza” oraz inwestycji z branży elektromaszynowej i chemicznej, wpisujących się w tradycje przemysłowe regionu.

Zgodnie z Koncepcją dla województwa podkarpackiego poszerza się „kryterium sektorów priorytetowych” o przemysł meblarski i przetwórstwo tworzyw sztucznych;

3) świętokrzyskiego – zakłada się pozyskanie inwestycji wpisujących się w tradycje przemysłowe regionu, a więc z branży maszynowej, metalowej, motoryzacyjnej i materiałów budowlanych. Polityka lokowania inwestycji będzie uwzględniała specyficzne warunki konkretnego rejonu, kładąc przy tym szczególny nacisk na lokowanie projektów innowacyjnych, wykorzystujących najnowsze technologie. Ponadto preferowane będą inwestycje, których profil działalności pozwoli wykorzystać dostępne, wykwalifikowane kadry.

Zgodnie z Koncepcją dla województwa świętokrzyskiego poszerza się „kryterium sektorów priorytetowych” o produkcję wyrobów na potrzeby budownictwa i przemysł metalowy.

Realizowane działania marketingowo-promocyjne będą zgodne z polityką rozwoju strefy określoną w Koncepcji, a ujęte w niej zasady obejmowania nowych gruntów statusem specjalnej strefy ekonomicznej będą stanowić podstawę do oceny wniosków kierowanych do zarządzającego o włączenie nowych terenów do strefy.

6.2. Etapy rozwoju KPT

Kształtowanie i rozwój strefy jest przedsięwzięciem długofalowym, prowadzonym do końca funkcjonowania strefy, tj. do dnia 31 grudnia 2026 r. Plan rozwoju ma charakter strategiczny oraz długofalowy i dzieli się na 3 etapy:

Etap

Okres

Główne cele etapu

”.

I

2009–2018

● rozwój nowych inwestycji na terenie strefy,

● dostosowanie obszarów strefy do potrzeb inwestorów,

● kontynuacja rozbudowy infrastruktury technicznej i drogowej oraz realizacja nowych inwestycji w ww. zakresie na terenie poszczególnych podstref,

● rozwój usług na terenie strefy i w jej otoczeniu,

● osiągnięcie pełnego zagospodarowania strefy

II

2019–2024

● stworzenie przedsiębiorcom optymalnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy

III

2025–2026

● przygotowanie warunków do funkcjonowania obszaru przemysłowego po wygaśnięciu regulacji prawnych obowiązujących w okresie funkcjonowania strefy

 

§ 2. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Rozwoju: M. Morawiecki


1) Minister Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju (Dz. U. poz. 1895 oraz z 2016 r. poz. 1359).

2) Uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego nr XII/183/11 z dnia 26 września 2011 r.

3) Uchwała Sejmiku Województwa Podkarpackiego nr LXIII/790/06 z dnia 20 października 2006 r., z późn. zm.

4) Uchwała Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego nr XXXIII/589/13 z dnia 16 lipca 2013 r.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2016-10-03
  • Data wejścia w życie: 2016-10-18
  • Data obowiązywania: 2016-10-18

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA