REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2021 poz. 2476

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)

z dnia 22 grudnia 2021 r.

w sprawie psów służbowych i koni służbowych w Straży Granicznej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 147zh ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1486, 1728, 1898, 2191 i 2333) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) tryb przydzielania opiekunowi psa służbowego i konia służbowego;

2) tryb rekrutacji kandydatów, którzy mogą zostać opiekunami psów służbowych wycofanych z użycia i koni służbowych wycofanych z użycia;

3) tryb wycofywania z użycia psa służbowego i konia służbowego;

4) sposób utrzymania, zakres i sposób zapewnienia zabiegów profilaktycznych oraz sposób transportu psów służbowych, koni służbowych, psów służbowych wycofanych z użycia i koni służbowych wycofanych z użycia;

5) sposób wyżywienia, wysokość normy wyżywienia psa służbowego i konia służbowego oraz normy wyżywienia psa służbowego wycofanego z użycia oraz konia służbowego wycofanego z użycia, w tym maksymalną wysokość normy w przypadku jej podwyższenia, jak również wysokość dziennej stawki pieniężnej na wyżywienie zwierzęcia;

6) tryb przyznawania, wypłacania oraz zwrotu ryczałtu na pokrycie kosztów wyżywienia psa służbowego, konia służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia;

7) tryb pokrywania kosztów zabiegów profilaktycznych i kosztów leczenia, w tym kosztów lekarstw, psa służbowego, konia służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia;

8) sposób sprawowania nadzoru oraz dokumentowania wykonywania czynności związanych z nadzorem nad psami służbowymi, końmi służbowymi, psami służbowymi wycofanymi z użycia lub końmi służbowymi wycofanymi z użycia;

9) tryb odbierania psa służbowego, konia służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia opiekunowi lub organizacji, o której mowa w art. 147y ust. 9 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej;

10) wzory dokumentów stosowanych w tych sprawach.

§ 2. [Definicje]

Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

1) hipolog jednostki - instruktora jazdy konnej, mianowanego lub zatrudnionego na stanowisku służbowym, na którym powierzono mu obowiązki w zakresie sprawowania w oddziale Straży Granicznej merytorycznego nadzoru nad używaniem koni służbowych do realizacji zadań Straży Granicznej i koordynowania całokształtu spraw z tym związanych;

2) jednostka organizacyjna SG - oddział Straży Granicznej lub ośrodek Straży Granicznej;

3) OSS SG - Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu;

4) kynolog jednostki - funkcjonariusza lub pracownika Straży Granicznej mianowanego lub zatrudnionego na stanowisku służbowym, na którym powierzono mu obowiązki w zakresie sprawowania w oddziale Straży Granicznej merytorycznego nadzoru nad używaniem psów służbowych do realizacji zadań Straży Granicznej i koordynowania spraw związanych z kynologią, a w ośrodku Straży Granicznej osobę wyznaczoną przez komendanta ośrodka;

5) placówka - placówkę Straży Granicznej;

6) kierownik wewnętrznej komórki organizacyjnej - komendanta placówki, naczelnika wydziału zabezpieczenia działań jednostki organizacyjnej SG, kierownika zakładu OSS SG;

7) ustawa - ustawę z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej;

8) zwierzę służbowe - psa lub konia służbowego;

9) dobrostan - zapewnienie prawidłowego utrzymania związanego z racjonalnym żywieniem, stałym dostępem do czystej świeżej wody, dbaniem o właściwy stan fizyczny i psychiczny zwierzęcia służbowego, pielęgnacją i utrzymaniem w czystości miejsca jego przetrzymywania, zapewnieniem wolności realizacji naturalnych zachowań, wynikających z jego etogramu, bezpiecznym i komfortowym miejscem do wypoczynku oraz zabiegami profilaktycznymi.

Rozdział 2

Tryb przydzielania opiekunowi psa służbowego i konia służbowego

§ 3. [Przydzielenie pod opiekę psa zakupionego przez OSS SG]

1. Psa zakupionego przez OSS SG przydziela się pod opiekę do szkolenia rozkazem dziennym Komendanta OSS SG kandydatowi na przewodnika lub przewodnikowi na czas jego realizacji.

2. Psa służbowego, dopuszczonego do użycia w Straży Granicznej na zasadach określonych w odrębnych przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 7 pkt 7 ustawy, przekazuje się z OSS SG do właściwej jednostki organizacyjnej SG na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego psa służbowego.

3. W protokole zdawczo-odbiorczym psa służbowego określa się wartość pieniężną psa służbowego obliczoną przez zsumowanie ceny zakupu, kosztów zabiegów profilaktycznych i wyżywienia poniesionych podczas szkolenia.

4. Wzór protokołu zdawczo-odbiorczego psa służbowego jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

§ 4. [Powierzenie przewodnikowi psa służbowego]

1. Przewodnikowi powierza się jednego psa służbowego.

2. Przewodnikowi można powierzyć dwa psy służbowe za zgodą kierownika komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej w sprawach kadr i szkolenia wydaną na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej SG.

§ 5. [Przekazanie psa pod opiekę]

W przypadku przeniesienia przewodnika na inne stanowisko służbowe nieobejmujące swym zakresem obowiązków związanych z opieką nad psem służbowym i jego używaniem do celów służbowych, rezygnacji przewodnika ze sprawowania opieki nad psem służbowym, zwolnienia przewodnika ze służby albo wygaśnięcia stosunku służbowego, powierzony temu przewodnikowi pies służbowy jest przekazywany, za zgodą kierownika komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej w sprawach kadr i szkolenia, pod opiekę:

1) innemu przewodnikowi;

2) kandydatowi na przewodnika;

3) czasowo - kynologowi jednostki.

§ 6. [Decyzja w sprawie przekazania psa]

1. Decyzję w sprawie przekazania psa służbowego:

1) innemu przewodnikowi nieposiadającemu psa służbowego w ramach jednostki organizacyjnej SG - podejmuje jej kierownik;

2) innym opiekunom, o których mowa w § 5 pkt 2 i 3 - podejmuje kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej w sprawach kadr i szkolenia.

2. Z czynności przekazania psa służbowego w ramach jednostki organizacyjnej SG sporządza się protokół przekazania psa służbowego.

3. Wzór protokołu przekazania psa służbowego jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

4. Z czynności przekazania psa służbowego między jednostkami organizacyjnymi SG sporządza się protokół zdawczo-odbiorczy psa służbowego, o którym mowa w § 3 ust. 4.

§ 7. [Przydzielenie konia służbowego]

1. Koń służbowy może być przydzielony pod opiekę równocześnie więcej niż jednemu jeźdźcowi.

2. Kierownik jednostki organizacyjnej SG powołuje komisję w sprawie przydzielenia konia.

3. W skład komisji wchodzą:

1) hipolog, który jest przewodniczącym komisji;

2) przedstawiciel komórki właściwej w sprawach kadr i szkolenia jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się koń służbowy.

4. Z prac komisji sporządza się protokół przydzielenia konia służbowego, który zatwierdza kierownik jednostki organizacyjnej SG.

5. Wzór protokołu przydzielenia konia służbowego jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

Rozdział 3

Tryb rekrutacji kandydatów, którzy mogą zostać opiekunami psów służbowych wycofanych z użycia i koni służbowych wycofanych z użycia

§ 8. [Rozmowa kwalifikacyjna z dotychczasowym opiekunem]

1. W przypadku złożenia przez dotychczasowego przewodnika psa służbowego albo jeźdźca konia pisemnej deklaracji woli sprawowania opieki nad zwierzęciem wycofanym z użycia w Straży Granicznej, odpowiednio kynolog jednostki lub hipolog jednostki, na której stanie znajduje się pies służbowy lub koń służbowy, przeprowadza z dotychczasowym opiekunem zwierzęcia rozmowę kwalifikacyjną.

2. Z przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej kynolog jednostki albo hipolog jednostki sporządza notatkę służbową, w której zawiera opis możliwości zapewnienia dobrostanu psu służbowemu lub koniowi służbowemu przez dotychczasowego opiekuna zwierzęcia wraz z wnioskami.

3. Notatkę służbową kynolog jednostki albo hipolog jednostki przedkłada do akceptacji kierownikowi jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę służbowe.

4. Decyzję o powierzeniu zwierzęcia służbowego wycofanego z użycia w Straży Granicznej dotychczasowemu opiekunowi zwierzęcia podejmuje kierownik jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę służbowe.

5. W uzasadnionych przypadkach, przy braku decyzji o powierzeniu zwierzęcia służbowego dotychczasowemu opiekunowi zwierzęcia wszczyna się rekrutację, o której mowa w § 9.

§ 9. [Rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem na opiekuna]

1. Podczas rekrutacji kynolog jednostki albo hipolog jednostki, na której stanie znajduje się zwierzę służbowe, przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem na opiekuna zwierzęcia służbowego wycofanego z użycia w Straży Granicznej.

2. Z przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej kynolog jednostki albo hipolog jednostki sporządza notatkę służbową, w której zawiera ocenę kompetencji kandydata na opiekuna zwierzęcia służbowego wycofanego z użycia w Straży Granicznej wraz z wnioskami, uwzględniającą w szczególności:

1) posiadanie odpowiednich umiejętności opiekowania się zwierzęciem służbowym;

2) posiadanie niezbędnej wiedzy z zakresu żywienia zwierzęcia służbowego;

3) możliwość zapewnienia dobrostanu zwierzęciu służbowemu.

3. Notatkę służbową kynolog jednostki albo hipolog jednostki przedkłada do akceptacji kierownikowi jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę służbowe.

4. Decyzję o wyborze opiekuna zwierzęcia służbowego wycofanego z użycia w Straży Granicznej na podstawie notatki służbowej podejmuje kierownik jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę służbowe.

5. Wzór protokołu powierzenia psa służbowego albo konia służbowego wycofanego z użycia jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.

6. W przypadku braku możliwości wyłonienia opiekuna zwierzęcia służbowego wycofanego z użycia w Straży Granicznej kierownik jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę, występuje z wnioskiem do Komendanta Głównego Straży Granicznej o wskazanie innej jednostki organizacyjnej SG, której kierownik będzie miał możliwość wyłonienia opiekuna zwierzęcia służbowego i sprawowania opieki nad zwierzęciem. W przypadku gdy kierownik innej jednostki organizacyjnej SG nie ma możliwości wyłonienia kandydata na opiekuna zwierzęcia służbowego wycofanego z użycia w Straży Granicznej, kierownik jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę, może powierzyć opiekę nad zwierzęciem organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.

7. Do czasu wskazania przez Komendanta Głównego Straży Granicznej innej jednostki organizacyjnej SG, zwierzę służbowe wycofane z użycia w Straży Granicznej pozostaje pod opieką funkcjonariusza lub pracownika wyznaczonego przez kierownika jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę. Na osobie wyznaczonej spoczywają obowiązki związane z zapewnieniem zwierzęciu właściwej opieki oraz profilaktyki weterynaryjnej, zgodnie z § 23 i § 27.

8. W przypadku gdy zwierzę służbowe wycofane z użycia w Straży Granicznej zostanie powierzone osobie, której miejsce zamieszkania znajduje się poza terenem działania jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę, wówczas kierownik tej jednostki organizacyjnej SG może wystąpić z wnioskiem do Komendanta Głównego Straży Granicznej o wskazanie jednostki organizacyjnej SG właściwej terytorialnie, co do miejsca zamieszkania opiekuna, na której stan zostanie przekazane zwierzę służbowe wycofane z użycia w Straży Granicznej.

Rozdział 4

Tryb wycofywania z użycia psa służbowego i konia służbowego

§ 10. [Procedura wycofania psa służbowego z użycia]

1. Procedurę wycofania psa służbowego z użycia przeprowadza komisja powołana przez kierownika jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się pies, na wniosek kynologa jednostki lub kierownika wewnętrznej komórki organizacyjnej tej jednostki.

2. W skład komisji wchodzą co najmniej:

1) kynolog jednostki;

2) inne osoby wyznaczone przez kierownika jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się pies służbowy.

3. Komisja powołana do wycofania psa służbowego z użycia:

1) sporządza w 3 egzemplarzach protokół wycofania psa służbowego;

2) kompletuje i dołącza dokumentację (książkę psa służbowego, wyniki badań diagnostycznych lub laboratoryjnych).

4. Protokół wycofania psa służbowego z użycia w Straży Granicznej zatwierdza kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej w sprawach kadr i szkolenia, po jego wcześniejszym zaopiniowaniu przez:

1) komendanta OSS SG lub osobę przez niego upoważnioną po zasięgnięciu opinii lekarza weterynarii OSS SG - jeżeli powodem wycofania psa służbowego są przyczyny zdrowotne;

2) kierownika wewnętrznej komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za szkolenie psów służbowych i przewodników w OSS SG - w pozostałych przypadkach.

5. Procedurę wycofania psa służbowego z użycia, w przypadku psa służbowego będącego na szkoleniu w OSS SG, przeprowadza komisja powołana przez komendanta OSS SG na wniosek kierownika wewnętrznej komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za szkolenie psów i przewodników w OSS SG lub kierownika wewnętrznej komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za zabezpieczenie weterynaryjne w OSS SG.

6. Wzór protokołu wycofania psa służbowego jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.

§ 11. [Dodatkowe badania stanu zdrowia psa]

1. W przypadku powstania wątpliwości co do powodów wycofania psa służbowego z użycia kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej w sprawach kadr i szkolenia może, z własnej inicjatywy lub na wniosek komendanta OSS SG, skierować przewodnika z psem służbowym do tego ośrodka na dodatkowe badania stanu zdrowia lub inne badania i testy umożliwiające określenie przydatności i zdolności użytkowej psa służbowego, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 7 pkt 7 ustawy.

2. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że utrata zdolności użytkowej psa służbowego została spowodowana niewłaściwym nadzorem, utrzymaniem lub używaniem komisja, o której mowa w § 10 ust. 1 i 5, wskazuje w protokole wycofania psa służbowego okoliczności, które dają podstawę do uznania, że wycofanie psa służbowego jest wynikiem szkody wyrządzonej w mieniu Straży Granicznej.

§ 12. [Protokół wycofania psa służbowego]

Podstawą wycofania psa służbowego z użycia przez kierownika jednostki organizacyjnej SG jest protokół wycofania psa służbowego zatwierdzony przez kierownika komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej w sprawach kadr i szkolenia.

§ 13. [Pisemna opinia lekarza weterynarii o uśmierceniu psa służbowego]

1. W przypadku wystąpienia przesłanek uzasadniających bezzwłoczne uśmiercenie psa służbowego określonych w art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 638 oraz z 2021 r. poz. 1718 i 1728), potrzebę taką stwierdza lekarz weterynarii w pisemnej opinii.

2. Z uśmiercenia psa służbowego sporządza się protokół uśmiercenia zwierzęcia służbowego, na podstawie którego sporządza się protokół wycofania psa służbowego.

3. Wzór protokołu uśmiercenia zwierzęcia służbowego jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.

§ 14. [Powołanie komisji w celu ustalenia okoliczności utraty psa służbowego]

1. W przypadku utraty psa służbowego na skutek padnięcia lub konieczności bezzwłocznego uśmiercenia zwierzęcia na zasadach określonych w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, zaginięcia lub kradzieży, kierownik jednostki organizacyjnej SG, na podstawie otrzymanego meldunku o utracie psa służbowego, powołuje komisję w celu ustalenia okoliczności utraty psa służbowego oraz określenia, czy nie zachodzą okoliczności uzasadniające odpowiedzialność majątkową opiekuna.

2. Komisja:

1) dokonuje zewidencjonowania utraty psa służbowego w postaci zestawienia zawierającego informacje dotyczące przynależności ewidencyjnej psa służbowego, daty jego utraty, przyczyny tej utraty oraz wysokości szkody;

2) w przypadku padnięcia psa służbowego:

a) sporządza protokół padnięcia psa służbowego,

b) kompletuje i dołącza do protokołu padnięcia psa służbowego:

- protokół sekcji zwłok,

- wyniki dodatkowych badań (w tym toksykologiczne, histopatologiczne) prowadzonych w przypadku, gdy ich wykonanie jest niezbędne do wyjaśnienia przyczyny padnięcia psa służbowego;

3) sporządza protokół wycofania psa służbowego.

3. Psa służbowego utraconego na skutek zaginięcia lub kradzieży wycofuje się po upływie 6 miesięcy od dnia zdarzenia.

4. Wzór protokołu padnięcia psa służbowego jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.

§ 15. [Ocena stanu zdrowia i przydatności użytkowej konia służbowego]

1. W celu wycofania konia służbowego z użycia kierownik jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się koń, powołuje komisję, która przeprowadza ocenę stanu zdrowia i przydatności użytkowej konia służbowego.

2. W skład komisji wchodzą co najmniej:

1) hipolog jednostki;

2) przedstawiciel komórki właściwej w sprawach kadr i szkolenia jednostki organizacyjnej SG.

3. Komisja z przeprowadzonych czynności sporządza protokół wycofania konia służbowego z użycia w Straży Granicznej, w którym zamieszcza również rekomendację co do dalszego postępowania z koniem po jego wycofaniu. Protokół ten zatwierdza kierownik jednostki organizacyjnej SG.

4. Wzór protokołu wycofania konia służbowego jest określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia.

§ 16. [Pisemna opinia lekarza weterynarii o uśmierceniu konia służbowego]

1. W przypadku wystąpienia przesłanek uzasadniających bezzwłoczne uśmiercenie konia służbowego określonych w art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, potrzebę taką stwierdza lekarz weterynarii w pisemnej opinii.

2. Z uśmiercenia konia służbowego sporządza się protokół uśmiercenia zwierzęcia służbowego, na podstawie którego sporządza się protokół wycofania konia służbowego.

3. W przypadku padnięcia konia służbowego, komisja powołana przez kierownika jednostki organizacyjnej SG:

1) sporządza protokół padnięcia konia służbowego;

2) kompletuje i dołącza do protokołu padnięcia konia służbowego:

a) protokół sekcji zwłok,

b) wyniki dodatkowych badań (w tym toksykologiczne, histopatologiczne) prowadzonych w przypadku, gdy ich wykonanie jest niezbędne do wyjaśnienia przyczyny padnięcia konia służbowego;

3) sporządza protokół wycofania konia służbowego.

4. Wzór protokołu padnięcia konia służbowego jest określony w załączniku nr 9 do rozporządzenia.

Rozdział 5

Sposób utrzymania, zakres i sposób zapewnienia zabiegów profilaktycznych oraz sposób transportu psów służbowych, koni służbowych, psów służbowych wycofanych z użycia i koni służbowych wycofanych z użycia

§ 17. [Warunki utrzymania zwierząt służbowych]

Warunki utrzymania zwierząt służbowych, w zakresie wielkości kojca dla psa służbowego i boksu dla konia służbowego określają przepisy wydane odpowiednio na podstawie art. 17 ust. 8 oraz art. 12 ust. 8 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

§ 18. [Miejsce utrzymania zwierzęcia służbowego]

1. Miejsce utrzymania zwierzęcia służbowego powinno zapewniać spokój, dopływ świeżego powietrza, uniemożliwiać dostęp osób lub zwierząt postronnych, zabezpieczać przed wpływami atmosferycznymi oraz nadmiernym działaniem promieni słonecznych.

2. Kojce przeznaczone dla psów służbowych odgradza się od pozostałej części nieruchomości, na której znajduje się jednostka organizacyjna SG, placówka lub przejście graniczne.

3. Kojca nie lokalizuje się w miejscach mokrych (wilgotnych), całkowicie zacienionych, w pobliżu śmietników, agregatów prądotwórczych, garaży, stacji paliw i w bezpośrednim sąsiedztwie ulic o dużym natężeniu ruchu kołowego lub pieszego.

4. Szczegółową lokalizację kojca określa kierownik jednostki organizacyjnej SG po zasięgnięciu opinii kynologa jednostki.

§ 19. [Miejsce utrzymywania psa służbowego]

1. Psa służbowego utrzymuje się:

1) na terenie jednostki organizacyjnej SG lub placówki Straży Granicznej;

2) w miejscu zamieszkania jego przewodnika na pisemny wniosek przewodnika, za zgodą kierownika jednostki organizacyjnej SG;

3) w innym miejscu wyznaczonym przez kierownika jednostki organizacyjnej SG.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przewodnikowi zapewnia się dla psa służbowego:

1) kojec wraz z budą, niezwiązane trwale z gruntem - w przypadku gdy pies jest utrzymywany na terenie posesji zajmowanej przez przewodnika;

2) kojec przenośny i legowisko - w przypadku gdy miejsce utrzymania psa znajduje się w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnym;

3) klatkę lub pojemnik do przewozu psa - w zależności od potrzeb.

3. Psa służbowego wycofanego z użycia utrzymuje się:

1) w miejscu zamieszkania opiekuna;

2) na terenie jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się ten pies lub na terenie innej jednostki organizacyjnej SG wskazanej przez Komendanta Głównego Straży Granicznej;

3) w miejscu prowadzenia działalności przez organizację, o której mowa w art. 147y ust. 9 ustawy.

4. Na wniosek dotychczasowego przewodnika psa służbowego, który złożył pisemną deklarację woli sprawowania opieki nad psem służbowym wycofanym z użycia w Straży Granicznej oraz został wybrany przez kierownika jednostki organizacyjnej SG do sprawowania opieki na psem służbowym wycofanym z użycia w Straży Granicznej, a zapewniono mu wcześniej składniki mienia ruchomego, o których mowa w ust. 2, kierownik jednostki organizacyjnej SG może wyrazić zgodę na ich użytkowanie do celów przetrzymywania psa służbowego wycofanego z użycia.

§ 20. [Utrzymywanie kojca lub wybiegu w czystości]

1. Kojec lub wybieg oraz ich otoczenie utrzymuje się w czystości z zachowaniem niżej wymienionych wymagań:

1) wybiegi psów sprząta się według potrzeb, jednak nie rzadziej niż dwa razy dziennie;

2) dezynfekcję kojca przeprowadza się zgodnie ze wskazaniami lekarza weterynarii z tym, że w okresie letnim nie rzadziej niż raz w miesiącu.

2. W celu utrzymania właściwej higieny kojca przewodnikowi przysługuje niezbędny sprzęt i środki czystości, które określa kierownik jednostki organizacyjnej SG.

3. W okresie zimowym miejsce do spania w kojcu (legowisko) wyściela się słomą przeznaczając na jednego psa służbowego 5 kg słomy na miesiąc. W uzasadnionych przypadkach, na umotywowany wniosek przewodnika i po konsultacji z kynologiem jednostki, kierownik jednostki organizacyjnej SG może zezwolić na wydanie dodatkowej ilości słomy.

§ 21. [Przekazanie psa służbowego]

1. W uzasadnionych sytuacjach przewodnik może przekazać psa służbowego utrzymywanego w miejscu zamieszkania przewodnika do jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się ten pies.

2. W celu zapewnienia właściwego utrzymania psa służbowego, o którym mowa w ust. 1, w jednostkach organizacyjnych SG zapewnia się odpowiednią rezerwę kojców z budą oraz pomieszczenie przeznaczone dla psów ciepłolubnych, wyposażone w legowisko, w którym jest utrzymywana temperatura pokojowa i zapewniona możliwość odpoczynku dla psa. Dla psa służbowego utrzymywanego w miejscu zamieszkania przewodnika, na czas pełnienia służby, zapewnia się kojec lub pomieszczenie przeznaczone dla psów ciepłolubnych.

§ 22. [Utrzymywanie w kojcach jednostki organizacyjnej SG psów służbowych innych służb]

Kierownik jednostki organizacyjnej SG może zezwolić na utrzymywanie w kojcach jednostki organizacyjnej SG psów służbowych innych służb.

§ 23. [Zabiegi wykonywane wobec psów służbowych lub psów służbowych wycofanych z użycia]

1. Psa służbowego lub psa służbowego wycofanego z użycia poddaje się:

1) obowiązkowym szczepieniom przeciwko wściekliźnie;

2) innym szczepieniom ochronnym przeciwko chorobom zakaźnym według wskazań lekarza weterynarii;

3) okresowym badaniom stanu zdrowia - nie rzadziej niż dwa razy do roku, jednak nie częściej niż cztery razy do roku;

4) odrobaczeniom - nie rzadziej niż dwa razy do roku, jednak nie częściej niż cztery razy do roku;

5) bieżącemu zabezpieczeniu przed pasożytami zewnętrznymi;

6) innym zabiegom profilaktycznym - według wskazań lekarza weterynarii.

2. Czynności, o których mowa w ust. 1, wykonuje lekarz weterynarii.

§ 24. [Wizyta u lekarza weterynarii]

1. Każdą wizytę u lekarza weterynarii odnotowuje się w książce psa służbowego.

2. Wzór książki psa służbowego jest określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia.

§ 25. [Transport psa służbowego lub psa służbowego wycofanego z użycia]

1. Psa służbowego lub psa służbowego wycofanego z użycia transportuje się w sposób zapewniający mu dobrostan oraz bezpieczeństwo, z zachowaniem niżej wymienionych wymagań:

1) pies służbowy lub pies służbowy wycofany z użycia powinien być transportowany w sposób umożliwiający zajęcie naturalnej pozycji;

2) pojazd, w którym jest przewożony pies służbowy lub pies służbowy wycofany z użycia, musi zapewniać mu odpowiednią temperaturę i wentylację;

3) psy służbowe oraz psy służbowe wycofane z użycia przejawiające agresję względem siebie powinny być transportowane oddzielnie;

4) psa służbowego lub psa służbowego wycofanego z użycia należy transportować z wykorzystaniem klatki lub transportera do przewozu psa;

5) w czasie transportu psa służbowego lub psa służbowego wycofanego z użycia, opiekun jest obowiązany posiadać zaświadczenie o szczepieniu tego psa przeciwko wściekliźnie oraz książkę, o której mowa w § 24 ust. 1;

6) do pojazdu, w którym jest transportowany pies służbowy lub pies służbowy wycofany z użycia, wsiada się spokojnie, po opuszczeniu tego pojazdu przez osoby wysiadające z niego, przy czym jako pierwszy wsiada pies służbowy lub pies służbowy wycofany z użycia na smyczy i w kagańcu, a dopiero po nim opiekun;

7) w czasie transportu opiekun zachowuje ostrożność tak, aby nie dopuścić do pogryzienia osób lub innych zwierząt przez psa służbowego lub psa służbowego wycofanego z użycia.

2. Transport psa służbowego lub psa służbowego wycofanego z użycia powinien uwzględniać wymogi określone przez przewoźnika, o ile nie są one sprzeczne z zasadami, o których mowa w ust. 1.

§ 26. [Miejsce utrzymywania konia służbowego]

1. Konia służbowego utrzymuje się w stajni jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się ten koń.

2. W przypadku braku stajni konia służbowego utrzymuje się u przechowawcy.

3. Konia służbowego wycofanego z użycia utrzymuje się:

1) w stajni wskazanej przez opiekuna;

2) w dotychczasowej jednostce organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się ten koń lub w innej jednostce organizacyjnej SG wskazanej przez Komendanta Głównego Straży Granicznej;

3) w miejscu prowadzenia działalności przez organizację, o której mowa w art. 147y ust. 9 ustawy.

4. Stajnie, budynki gospodarskie i ich wyposażenie oraz specjalistyczne środki transportu przeznaczone do transportu koni poddaje się okresowej dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji oraz każdorazowo w razie potrzeby.

§ 27. [Zabiegi wykonywane wobec koni służbowych lub koni służbowych wycofanych z użycia]

1. Konia służbowego lub konia służbowego wycofanego z użycia poddaje się:

1) szczepieniom przeciwko wściekliźnie, grypie, tężcowi, grzybicom i chorobom wywoływanym przez herpeswirusy oraz innym szczepieniom ochronnym przeciwko chorobom zakaźnym, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii;

2) odrobaczeniom - dwa razy do roku;

3) bieżącemu zabezpieczeniu przed pasożytami zewnętrznymi;

4) okresowym badaniom stanu zdrowia - dwa razy do roku;

5) innym zabiegom profilaktycznym - według wskazań lekarza weterynarii;

6) rozczyszczaniu kopyt - co 6 do 8 tygodni lub częściej, jeśli jest taka potrzeba;

7) podkuwaniu kopyt - co 6 do 8 tygodni lub częściej, jeśli jest taka potrzeba.

2. Czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1-5, wykonuje lekarz weterynarii.

3. Czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 6 i 7, wykonuje podkuwacz.

4. Czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7, nie wykonuje się u konia służbowego wycofanego z użycia, chyba że lekarz weterynarii zaleci inaczej.

§ 28. [Transport konia służbowego lub konia służbowego wycofanego z użycia]

1. Konia służbowego lub konia służbowego wycofanego z użycia transportuje się w sposób zapewniający mu bezpieczeństwo, z zachowaniem niżej wymienionych wymagań:

1) zostały uprzednio podjęte wszystkie niezbędne czynności celem skrócenia do minimum długości trwania przewozu oraz zapewnienia potrzeb koniowi służbowemu lub koniowi służbowemu wycofanemu z użycia podczas przewozu;

2) koń służbowy lub koń służbowy wycofany z użycia w Straży Granicznej jest zdolny do podróży;

3) środek transportu jest przeznaczony, skonstruowany, utrzymywany oraz działa w sposób pozwalający zapobiec zranieniu i cierpieniu konia służbowego lub konia służbowego wycofanego z użycia oraz w sposób zapewniający mu bezpieczeństwo;

4) warunki dobrostanu konia służbowego lub konia służbowego wycofanego z użycia są regularnie kontrolowane i utrzymywane na odpowiednim poziomie.

2. Konia służbowego lub konia służbowego wycofanego z użycia karmi się 2 godziny przed transportem.

Rozdział 6

Sposób wyżywienia, wysokość normy wyżywienia psa służbowego i konia służbowego oraz normy wyżywienia psa służbowego wycofanego z użycia oraz konia służbowego wycofanego z użycia, w tym maksymalna wysokość normy w przypadku jej podwyższenia, jak również wysokość dziennej stawki pieniężnej na wyżywienie zwierzęcia

§ 29. [Zakup środków spożywczych albo paszowych]

1. Zakupu środków spożywczych albo paszowych dla zwierząt służbowych dokonuje jednostka organizacyjna SG i OSS SG.

2. Kierownik jednostki organizacyjnej SG może zlecić zakup środków spożywczych lub wysokogatunkowej karmy suchej lub mokrej przewodnikowi zwierzęcia służbowego, na pisemny wniosek tego przewodnika.

3. W przypadku braku możliwości zapewnienia żywienia zwierząt służbowych, o którym mowa w ust. 1 i 2, można zlecić żywienie tych zwierząt podmiotowi zewnętrznemu na podstawie stosownej umowy.

4. Psa służbowego żywi się karmą przygotowaną z artykułów spożywczych lub wysokogatunkową karmą suchą albo mokrą.

5. Opiekun przedkłada na żądanie koordynatora potwierdzenie jakości karmy podawanej psu służbowemu lub psu służbowemu wycofanemu z użycia. W przypadku udziału psa służbowego w szkoleniu realizowanym w OSS SG żywienie psa służbowego może, na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej SG, odbywać się karmą przygotowaną lub zakupioną przez OSS SG.

§ 30. [Żywienie psa służbowego]

1. W przypadku stosowania gotowej, zbilansowanej karmy suchej albo mokrej w żywieniu psów służbowych zwierzę żywi się zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

2. Przy żywieniu psów służbowych karmą przygotowaną z artykułów spożywczych, jednostka organizacyjna SG wydaje przewodnikowi niezbędny sprzęt kuchenny do przygotowania karmy. Rodzaj i ilość sprzętu określa kierownik jednostki organizacyjnej SG.

§ 31. [Zachowanie wymagań]

1. Psa służbowego żywi się z zachowaniem niżej wymienionych wymagań:

1) karmienie powinno odbywać się dwa razy dziennie, w porze przedpołudniowej i wieczornej, w miejscu jego stałego wypoczynku; jeżeli pora karmienia psa służbowego koliduje z czasem pełnienia służby, przewodnik lub pomocnik przewodnika karmi psa służbowego w innej dogodnej porze dnia;

2) pory karmienia ustala się w taki sposób, aby karmienie odbywało się nie później niż 2 godziny przed planowanym podjęciem przez psa służbowego czynności związanych z wysiłkiem fizycznym oraz nie wcześniej niż po upływie 1 godziny od zakończenia tego wysiłku;

3) karmienia psa służbowego dokonuje jego przewodnik lub pomocnik przewodnika;

4) przed karmieniem psu służbowemu umożliwia się załatwienie potrzeb fizjologicznych;

5) karmę gotowaną przygotowaną z artykułów spożywczych podaje się psu służbowemu w temperaturze pokojowej;

6) spożywanie posiłku przez psa służbowego powinno odbywać się w spokoju, w obecności przewodnika albo pomocnika przewodnika;

7) po nakarmieniu niezjedzone resztki karmy usuwa się, a miskę myje.

2. Psu służbowemu zapewnia się stały, nieograniczony dostęp do czystej, zdatnej do picia wody, z zachowaniem niżej wymienionych wymagań:

1) zmęczonemu psu służbowemu wodę można podać dopiero po półgodzinnym odpoczynku;

2) psu służbowemu między posiłkami wystawia się miskę z czystą wodą, którą wymienia się na świeżą minimum 3 razy dziennie;

3) w przypadku temperatury poniżej 0 stopni C psa służbowego poi się minimum 3 razy dziennie wodą podgrzaną do temperatury około 20 stopni C;

4) psu służbowemu używanemu podczas służby, biorącemu udział w szkoleniach i kursach oraz w dni upalne zabezpiecza się niezbędną ilość wody;

5) miska na wodę nie może służyć do karmienia psa służbowego.

§ 32. [Maksymalna wysokość normy wyżywienia psa służbowego oraz psa służbowego wycofanego z użycia]

1. Maksymalna wysokość normy wyżywienia psa służbowego oraz psa służbowego wycofanego z użycia, w przypadku jej podwyższenia, wynosi 130% normy określonej w załączniku nr 11 do rozporządzenia.

2. Dzienna stawka pieniężna na wyżywienie psa służbowego wynosi:

1) dla psa służbowego o wadze powyżej 20 kg:

a) w okresie letnim - 13 zł,

b) w okresie zimowym - 16 zł,

c) któremu podwyższono normę wyżywienia:

- w okresie letnim - 17 zł,

- w okresie zimowym - 21 zł;

2) dla psa służbowego o wadze do 20 kg:

a) w okresie letnim - 9 zł,

b) w okresie zimowym - 13 zł,

c) któremu podwyższono normę wyżywienia:

- w okresie letnim - 12 zł,

- w okresie zimowym - 17 zł.

3. Dzienna stawka pieniężna na wyżywienie psa służbowego wycofanego z użycia wynosi:

1) dla psa służbowego wycofanego z użycia o wadze powyżej 20 kg:

a) w okresie letnim - 10 zł,

b) w okresie zimowym - 13 zł,

c) któremu podwyższono normę wyżywienia:

- w okresie letnim - 13 zł,

- w okresie zimowym - 17 zł;

2) dla psa służbowego wycofanego z użycia o wadze do 20 kg:

a) w okresie letnim - 7 zł,

b) w okresie zimowym - 10 zł,

c) któremu podwyższono normę wyżywienia:

- w okresie letnim - 9 zł,

- w okresie zimowym - 13 zł.

4. Podwyższenie normy zatwierdza kierownik jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę służbowe.

5. Psu służbowemu lub psu służbowemu wycofanemu z użycia zaleca się podawanie dodatków do wyżywienia, szczególnie w postaci suplementów diety i dodatków witaminowo-mineralnych, mających na celu zwiększenie wydolności i odporności organizmu.

6. Okres zimowy jest to czas liczony od dnia 1 listopada do dnia 31 marca.

§ 33. [Żywienie koni służbowych]

Za zgodą hipologa jednostki w żywieniu koni służbowych dopuszcza się stosowanie gotowej, zbilansowanej karmy przemysłowej, zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

§ 34. [Maksymalna wysokość normy wyżywienia konia służbowego oraz konia służbowego wycofanego z użycia]

1. Maksymalna wysokość normy wyżywienia konia służbowego oraz konia służbowego wycofanego z użycia, w przypadku jej podwyższenia, wynosi 120% normy określonej w załączniku nr 11 do rozporządzenia.

2. Dzienna stawka pieniężna na wyżywienie konia służbowego wynosi 30 zł.

3. Dzienna stawka pieniężna na wyżywienie konia służbowego wycofanego z użycia wynosi 23 zł.

4. Dzienna stawka pieniężna dla konia, któremu podwyższono normę wyżywienia, wynosi dla:

1) konia służbowego - 36 zł;

2) konia służbowego wycofanego z użycia - 28 zł.

5. Podwyższenie normy zatwierdza kierownik jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę służbowe.

6. Konia służbowego lub konia służbowego wycofanego z użycia żywi się minimum dwa razy na dobę paszą objętościową i treściwą, a także podaje dodatki paszowe dostosowane do kondycji i wieku konia, uwzględniając normy określone wymiarem rzeczowym w tabelach w załączniku nr 12 do rozporządzenia.

§ 35. [Korzystanie z pastwiska]

Koniom służbowym wycofanym z użycia zapewnia się możliwość codziennego korzystania z pastwiska.

Rozdział 7

Tryb przyznawania, wypłacania oraz zwrotu ryczałtu na pokrycie kosztów wyżywienia psa służbowego, konia służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia

§ 36. [Ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia zwierzęcia]

1. Celem zakupu artykułów spożywczych, o których mowa w § 30 ust. 2, kierownik jednostki organizacyjnej SG wypłaca opiekunowi ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia zwierzęcia.

2. Wypłata ryczałtu następuje co miesiąc, przy czym w pierwszym miesiącu nie później niż w dniu rozpoczęcia żywienia zwierzęcia służbowego, a w kolejnych miesiącach nie później niż w pierwszym dniu roboczym danego miesiąca.

§ 37. [Obliczanie ryczałtu]

1. Ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia psa służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia, oblicza się jako iloczyn dni w danym miesiącu kalendarzowym i dziennej stawki pieniężnej, o której mowa w § 32 ust. 2 i 3, i nalicza się od dnia rozpoczęcia żywienia zwierzęcia.

2. Ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia konia służbowego lub konia służbowego wycofanego z użycia oblicza się jako iloczyn dni w danym miesiącu kalendarzowym i dziennej stawki pieniężnej, o której mowa w § 34 ust. 2-4, i nalicza się od dnia rozpoczęcia żywienia zwierzęcia.

§ 38. [Wypłata ryczałtu]

Wypłata ryczałtu na pokrycie kosztów wyżywienia zwierząt służbowych wycofanych z użycia opiekunowi oraz organizacji, o której mowa w art. 147y ust. 9 ustawy, następuje co miesiąc, przy czym w pierwszym miesiącu nie później niż w dniu rozpoczęcia żywienia zwierzęcia służbowego wycofanego z użycia, a w kolejnych miesiącach nie później niż w pierwszym dniu roboczym danego miesiąca.

§ 39. [Zwrot ryczałtu]

1. Ryczałt, o którym mowa w § 36 i 38, podlega proporcjonalnemu zwrotowi, na zasadach określonych w ustawie przez opiekuna zwierzęcia służbowego, zwierzęcia służbowego wycofanego z użycia lub organizację, o której mowa w art. 147y ust. 9 ustawy, który powinien nastąpić niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 14 dni licząc od dnia wystąpienia zdarzenia, o którym mowa w art. 147za ust. 6 ustawy.

2. Kwotę zwrotu ryczałtu oblicza się z dokładnością do jednego dnia.

Rozdział 8

Tryb pokrywania kosztów zabiegów profilaktycznych i kosztów leczenia, w tym kosztów lekarstw, psa służbowego, konia służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia

§ 40. [Koszty zabiegów profilaktycznych]

1. Koszty zabiegów profilaktycznych, leczenia zwierzęcia służbowego oraz zwierzęcia służbowego wycofanego z użycia, w tym koszty lekarstw, pokrywa się ze środków budżetowych jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę, na podstawie faktury, o której mowa w art. 147zb ust. 4 ustawy.

2. Fakturę opiekun lub organizacja, o której mowa w art. 147y ust. 9 ustawy, przekazuje do jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę, niezwłocznie po jej otrzymaniu, jednak nie później niż 14 dni przed upływem terminu jej płatności.

Rozdział 9

Sposób sprawowania nadzoru oraz dokumentowania wykonywania czynności związanych z nadzorem nad psami służbowymi, końmi służbowymi, psami służbowymi wycofanymi z użycia lub końmi służbowymi wycofanymi z użycia

§ 41. [Nadzór nad czynnościami realizowanymi w związku z powierzeniem przewodnikowi psa służbowego sprawuje]

1. Bezpośredni nadzór nad czynnościami realizowanymi w związku z powierzeniem przewodnikowi psa służbowego sprawuje:

1) w placówce - komendant placówki lub osoba przez niego wyznaczona;

2) w wydziale zabezpieczenia działań jednostki organizacyjnej SG - naczelnik tego wydziału lub osoba przez niego wyznaczona.

2. Do czynności realizowanych w związku z powierzeniem przewodnikowi psa służbowego należy:

1) opieka nad psem służbowym;

2) użycie psa służbowego w służbie;

3) szkolenie doskonalące psa służbowego oraz przewodnika;

4) prowadzenie dziennika szkolenia i użycia psa służbowego;

5) prowadzenie książki psa służbowego, o której mowa w § 24 ust. 1;

6) sporządzanie notatki służbowej z użycia psa służbowego.

3. Bezpośredni nadzór obejmuje sprawy związane:

1) z optymalnym oraz racjonalnym używaniem psa służbowego zgodnie z jego przeznaczeniem;

2) z opracowaniem miesięcznego planu szkolenia doskonalącego psa służbowego i przewodnika;

3) z systematyczną realizacją planu szkolenia doskonalącego psa służbowego i przewodnika;

4) ze stanem technicznym pomieszczeń i zapleczy gospodarczych przeznaczonych dla psa służbowego;

5) z wyposażeniem w sprzęt do szkolenia i pielęgnacji psa służbowego;

6) ze stanem zdrowia, pielęgnacją i żywieniem psa służbowego.

4. Osoby sprawujące bezpośredni nadzór sprawdzają prawidłowość realizacji spraw objętych tym nadzorem w odniesieniu do każdego psa służbowego co najmniej raz na dwa miesiące.

5. W trakcie realizacji czynności, o której mowa w ust. 4, osoby sprawujące bezpośredni nadzór dokumentują uwagi i zalecenia w dzienniku, o którym mowa w ust. 2 pkt 4.

6. Merytoryczny nadzór nad prawidłowością realizacji czynności, o których mowa w ust. 2, sprawuje kynolog jednostki.

7. Merytoryczny nadzór jest realizowany w zakresie:

1) terminowości szkolenia doskonalącego oraz sposobu jego przeprowadzania;

2) użycia psa służbowego w służbie;

3) przeprowadzania badań stanu zdrowia, dokonywania szczepień i odrobaczeń psa służbowego;

4) wyposażenia w sprzęt do szkolenia i pielęgnacji psa służbowego, jego żywienia, miejsca utrzymywania i pielęgnacji;

5) zdolności użytkowej psa służbowego;

6) prawidłowości prowadzenia dokumentacji przez przewodnika.

8. W ramach merytorycznego nadzoru kynolog jednostki sprawdza prawidłowość realizacji zadań związanych z kynologią służbową w odniesieniu do każdego psa służbowego co najmniej raz na cztery miesiące.

9. W trakcie realizacji czynności, o której mowa w ust. 8, kynolog jednostki dokumentuje spostrzeżenia, uwagi i zalecenia w dzienniku, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, oraz sporządza notatkę służbową, którą przekazuje drogą służbową kierownikowi jednostki organizacyjnej SG.

10. Przewodnik potwierdza zapoznanie się ze spostrzeżeniami, uwagami i zaleceniami przez złożenie podpisu w dzienniku, o którym mowa w ust. 2 pkt 4.

11. Funkcjonariusz lub pracownik Straży Granicznej wyznaczony przez kierownika jednostki organizacyjnej SG, w ramach nadzoru nad psami służbowymi wycofanymi z użycia w Straży Granicznej, dokonują w odniesieniu do każdego psa służbowego co najmniej raz na pół roku i każdorazowo w przypadku zmiany stałego miejsca przebywania i chowu zwierzęcia:

1) przeglądu kondycji i pielęgnacji psa służbowego wycofanego z użycia;

2) sprawdzenia poddawania psa służbowego wycofanego z użycia w terminie wymaganym badaniom stanu zdrowia, szczepieniom, odrobaczaniu oraz innym zabiegom profilaktycznym zleconym przez lekarza weterynarii;

3) sprawdzenia prawidłowości żywienia i warunków utrzymania psa służbowego wycofanego z użycia.

12. Po przeprowadzeniu czynności, o których mowa w ust. 11, sporządza się notatkę służbową, którą przekazuje się drogą służbową kierownikowi jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się pies służbowy wycofany z użycia.

§ 42. [Kontrola kondycji i utrzymania psów służbowych]

1. Raz w roku w jednostce organizacyjnej SG jest przeprowadzana kontrola kondycji i utrzymania psów służbowych.

2. W trakcie kontroli dokonuje się sprawdzenia kondycji fizycznej, odżywiania, czystości psów służbowych, stanu sanitarnego i technicznego kojców i wybiegów dla psów służbowych, pomieszczeń i zapleczy gospodarczych, w których są wykonywane czynności związane z opieką nad tymi psami, a także prawidłowości w zakresie wyposażenia, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 75 ust. 3 ustawy.

3. Kontrolę w jednostce organizacyjnej SG przeprowadza komisja powołana przez kierownika tej jednostki, w skład której wchodzą kynolog jednostki, przedstawiciel wydziału techniki i zaopatrzenia tej jednostki oraz, w zależności od potrzeb, przedstawiciele innych komórek organizacyjnych tej jednostki.

§ 43. [Ewidencjonowanie wykonywania opieki]

Wykonanie opieki nad psem służbowym ewidencjonuje się w dzienniku, o którym mowa w § 41 ust. 2 pkt 4, oraz w formie wykazu, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 116 ust. 2 ustawy.

§ 44. [Nadzór nad realizacją zadań]

1. Bezpośredni nadzór nad realizacją zadań, wykonywanych przez jeźdźca i przechowawcę, sprawuje komendant placówki.

2. Bezpośredni nadzór obejmuje sprawy związane:

1) z optymalnym oraz z racjonalnym używaniem koni służbowych zgodnie z ich przeznaczeniem;

2) z realizacją szkolenia doskonalącego;

3) ze stanem technicznym pomieszczeń i zapleczy gospodarczych przeznaczonych dla koni służbowych;

4) z wyposażeniem konia służbowego w sprzęt jeździecki i przybory do pielęgnacji zgodnie z zestawem należności przysługującym na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 75 ust. 3 ustawy.

3. Merytoryczny nadzór nad realizacją zadań, o których mowa w ust. 2, sprawuje hipolog jednostki.

4. Merytoryczny nadzór jest realizowany w zakresie:

1) terminowości szkolenia doskonalącego oraz sposobu jego przeprowadzania;

2) użycia koni służbowych w służbie;

3) systematyczności przeprowadzania badań stanu zdrowia konia służbowego;

4) pielęgnacji, żywienia i warunków utrzymania konia służbowego;

5) zdolności użytkowej konia służbowego;

6) prowadzenia dziennika szkolenia i użycia konia służbowego;

7) systematyczności prowadzenia dokumentacji przez jeźdźca.

5. Hipolog jednostki w ramach merytorycznego nadzoru sprawdza prawidłowość realizacji zadań z zakresu hipologii służbowej w odniesieniu do każdego konia służbowego co najmniej raz na cztery miesiące.

6. W trakcie realizacji czynności, o której mowa w ust. 5, hipolog jednostki dokumentuje spostrzeżenia, uwagi i zalecenia w dzienniku, o którym mowa w ust. 4 pkt 6, oraz sporządza notatkę służbową, którą przekazuje drogą służbową kierownikowi jednostki organizacyjnej SG.

7. Jeździec potwierdza zapoznanie się ze spostrzeżeniami, uwagami i zaleceniami przez złożenie podpisu w dzienniku, o którym mowa w ust. 4 pkt 6.

8. Funkcjonariusz lub pracownik Straży Granicznej wyznaczony przez kierownika jednostki organizacyjnej SG, w ramach nadzoru nad końmi służbowymi wycofanymi z użycia dokonuje w odniesieniu do każdego konia służbowego wycofanego z użycia co najmniej raz na pół roku i każdorazowo w przypadku zmiany stałego miejsca przebywania i chowu zwierzęcia:

1) przeglądu kondycji i pielęgnacji konia służbowego wycofanego z użycia;

2) sprawdzenia poddawania konia służbowego wycofanego z użycia w terminie wymaganym badaniom stanu zdrowia, obowiązkowym szczepieniom, odrobaczaniu oraz innym zabiegom profilaktycznym zleconym przez lekarza weterynarii;

3) sprawdzenia prawidłowości żywienia i warunków utrzymania konia służbowego wycofanego z użycia.

9. Po przeprowadzeniu czynności, o których mowa w ust. 8, sporządza się notatkę służbową, którą przekazuje się drogą służbową kierownikowi jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się koń służbowy wycofany z użycia.

§ 45. [Kontrola kondycji i utrzymania koni służbowych]

1. Raz w roku w jednostce organizacyjnej SG jest przeprowadzana kontrola kondycji i utrzymania koni służbowych.

2. W trakcie kontroli dokonuje się sprawdzenia kondycji fizycznej, odżywiania, czystości koni służbowych, a także właściwych warunków w zakresie miejsca ich utrzymywania, wybiegów dla nich oraz zapleczy gospodarczych związanych z opieką nad końmi służbowymi, jak również zgodności wyposażenia w przybory do pielęgnacji i sprzęt jeździecki, zgodnie z obowiązującymi normami należności, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 75 ust. 3 ustawy.

3. Kontrolę w jednostce organizacyjnej SG przeprowadza komisja powołana przez kierownika tej jednostki, w skład której wchodzą hipolog jednostki, przedstawiciel wydziału techniki i zaopatrzenia tej jednostki oraz, w zależności od potrzeb, przedstawiciele innych komórek organizacyjnych tej jednostki.

Rozdział 10

Tryb odebrania psa służbowego, konia służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia opiekunowi oraz organizacji, o której mowa w art. 147y ust. 9 ustawy

§ 46. [Procedura odebrania opiekunowi zwierzęcia służbowego lub zwierzęcia służbowego wycofanego z użycia]

1. Procedurę odebrania opiekunowi zwierzęcia służbowego lub zwierzęcia służbowego wycofanego z użycia przeprowadza komisja powołana przez kierownika jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę służbowe, na wniosek kynologa jednostki lub kierownika wewnętrznej komórki organizacyjnej tej jednostki.

2. W skład komisji wchodzą:

1) kynolog jednostki lub hipolog jednostki;

2) inne osoby wyznaczone przez kierownika jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę służbowe lub zwierzę służbowe wycofane z użycia w Straży Granicznej.

3. Z czynności odebrania zwierzęcia służbowego lub zwierzęcia służbowego wycofanego z użycia w Straży Granicznej, sporządza się protokół odebrania opiekunowi zwierzęcia służbowego, który zatwierdza kierownik jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę służbowe.

4. Wzór protokołu odebrania opiekunowi zwierzęcia służbowego jest określony w załączniku nr 13 rozporządzenia.

5. Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do organizacji, o której mowa w art. 147y ust. 9 ustawy.

6. W przypadku psa służbowego lub konia służbowego odebranego dotychczasowemu przewodnikowi przekazuje się go zgodnie z § 5-7 albo poddaje procedurze wycofania zgodnie z § 10.

7. W przypadku psa służbowego lub konia służbowego wycofanego z użycia odebranego opiekunowi lub organizacji, o której mowa w art. 147y ust. 9 ustawy, przekazuje się go innemu opiekunowi lub organizacji zgodnie z § 9.

Rozdział 11

Przepis końcowy

§ 47. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 21 grudnia 2021 r.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. B. Poboży


1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).

Załącznik 1. [WZÓR – PROTOKÓŁ ZDAWCZO-ODBIORCZY PSA SŁUŻBOWEGO]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 22 grudnia 2021 r. (poz. 2476)

Załącznik nr 1

WZÓR - PROTOKÓŁ ZDAWCZO-ODBIORCZY PSA SŁUŻBOWEGO



Załącznik 2. [WZÓR – PROTOKÓŁ PRZEKAZANIA PSA SŁUŻBOWEGO]

Załącznik nr 2

WZÓR - PROTOKÓŁ PRZEKAZANIA PSA SŁUŻBOWEGO



Załącznik 3. [WZÓR – PROTOKÓŁ PRZYDZIELENIA KONIA SŁUŻBOWEGO]

Załącznik nr 3


WZÓR - PROTOKÓŁ PRZYDZIELENIA KONIA SŁUŻBOWEGO


Załącznik 4. [WZÓR – PROTOKÓŁ POWIERZENIA PSA/KONIA* SŁUŻBOWEGO WYCOFANEGO Z UŻYCIA]

Załącznik nr 4

WZÓR - PROTOKÓŁ POWIERZENIA PSA/KONIA* SŁUŻBOWEGO WYCOFANEGO Z UŻYCIA


Załącznik 5. [WZÓR – PROTOKÓŁ WYCOFANIA PSA SŁUŻBOWEGO]

Załącznik nr 5

WZÓR - PROTOKÓŁ WYCOFANIA PSA SŁUŻBOWEGO



Załącznik 6. [WZÓR – PROTOKÓŁ UŚMIERCENIA ZWIERZĘCIA SŁUŻBOWEGO]

Załącznik nr 6

WZÓR - PROTOKÓŁ UŚMIERCENIA ZWIERZĘCIA SŁUŻBOWEGO



Załącznik 7. [WZÓR – PROTOKÓŁ PADNIĘCIA PSA SŁUŻBOWEGO]

Załącznik nr 7

WZÓR - PROTOKÓŁ PADNIĘCIA PSA SŁUŻBOWEGO



Załącznik 8. [WZÓR – PROTOKÓŁ WYCOFANIA KONIA SŁUŻBOWEGO]

Załącznik nr 8

WZÓR - PROTOKÓŁ WYCOFANIA KONIA SŁUŻBOWEGO




Załącznik 9. [WZÓR – PROTOKÓŁ PADNIĘCIA KONIA SŁUŻBOWEGO]

Załącznik nr 9

WZÓR - PROTOKÓŁ PADNIĘCIA KONIA SŁUŻBOWEGO



Załącznik 10. [WZÓR – KSIĄŻKA PSA SŁUŻBOWEGO STRAŻY GRANICZNEJ]

Załącznik nr 10

WZÓR - KSIĄŻKA PSA SŁUŻBOWEGO STRAŻY GRANICZNEJ

(Format A-5)




Załącznik 11. [Norma wyżywienia]

Załącznik nr 11

Tabela nr 1 Norma wyżywienia psa służbowego

Wysokość normy wyżywienia

Masa psa [kg]

Norma wyżywienia [kcal]

Masa psa [kg]

Norma wyżywienia [kcal]

Masa psa [kg]

Norma wyżywienia [kcal]

Okres letni

Okres zimowy

Okres letni

Okres zimowy

Okres letni

Okres zimowy

5

440

528

26

1500

1800

47

2350

2820

6

500

600

27

1545

1854

48

2385

2862

7

560

672

28

1590

1908

49

2420

2904

8

620

744

29

1630

1956

50

2455

2946

9

680

816

30

1670

2004

51

2490

2988

10

730

876

31

1710

2052

52

2525

3030

11

790

948

32

1750

2100

53

2560

3072

12

840

1008

33

1790

2148

54

2595

3114

13

890

1068

34

1830

2196

55

2630

3156

14

940

1128

35

1870

2244

56

2665

3198

15

990

1188

36

1910

2292

57

2700

3240

16

1040

1248

37

1950

2340

58

2735

3282

17

1090

1308

38

1990

2388

59

2770

3324

18

1140

1368

39

2030

2436

60

2805

3366

19

1185

1422

40

2070

2484

61

2840

3408

20

1230

1476

41

2110

2532

62

2875

3450

21

1275

1530

42

2150

2580

63

2910

3492

22

1320

1584

43

2190

2628

64

2945

3534

23

1365

1638

44

2230

2676

65

2980

3576

24

1410

1692

45

2270

2724

-

-

-

25

1455

1746

46

2310

2772

-

-

-

Tabela nr 2 Norma wyżywienia psa służbowego wycofanego z użycia

Wysokość normy wyżywienia

Masa psa [kg]

Norma wyżywienia [kcal]

Masa psa

[kg]

Norma wyżywienia [kcal]

Masa psa

[kg]

Norma wyżywienia [kcal]

Okres letni

Okres zimowy

Okres letni

Okres zimowy

Okres letni

Okres zimowy

5

400

480

26

1280

1536

47

1900

2280

6

450

540

27

1310

1572

48

1925

2310

7

500

600

28

1340

1608

49

1950

2340

8

550

660

29

1370

1644

50

1975

2370

9

600

720

30

1400

1680

51

2000

2400

10

650

780

31

1430

1716

52

2025

2430

11

700

840

32

1460

1752

53

2050

2460

12

750

900

33

1490

1788

54

2075

2490

13

800

960

34

1520

1824

55

2100

2520

14

850

1020

35

1550

1860

56

2125

2550

15

900

1080

36

1580

1896

57

2150

2580

16

950

1140

37

1610

1932

58

2200

2640

17

1000

1200

38

1640

1968

59

2225

2670

18

1040

1248

39

1670

2004

60

2250

2700

19

1070

1284

40

1700

2040

61

2275

2730

20

1100

1320

41

1730

2076

62

2300

2760

21

1130

1356

42

1760

2112

63

2325

2790

22

1160

1392

43

1790

2148

64

2350

2820

23

1190

1428

44

1810

2172

65

2375

2850

24

1220

1464

45

1840

2208

-

-

-

25

1250

1500

46

1870

2244

-

-

-

Tabela nr 3 Norma wyżywienia konia służbowego i konia służbowego wycofanego z użycia

Lp.

Masa ciała konia [kg]

Poziom pracy

Wysokość normy wyżywienia [kcal]

1.

500

niski

22.000

wysoki

25.500

2.

550

niski

24.200

wysoki

39.000

3.

600

niski

26.400

wysoki

42.600

4.

650

niski

28.600

wysoki

46.100

5.

700 i powyżej

niski

30.800

wysoki

49.700

Poziom pracy niski - dla konia służbowego wycofanego z użycia.

Poziom pracy wysoki - dla konia służbowego.

Załącznik 12. [WYMIAR RZECZOWY NORMY WYŻYWIENIA DLA KONIA SŁUŻBOWEGO I KONIA SŁUŻBOWEGO WYCOFANEGO Z UŻYCIA]

Załącznik nr 12

WYMIAR RZECZOWY NORMY WYŻYWIENIA DLA KONIA SŁUŻBOWEGO I KONIA SŁUŻBOWEGO WYCOFANEGO Z UŻYCIA

Tabela 1. Wymiar rzeczowy normy wyżywienia dla konia służbowego

Lp.

Nazwa artykułu

Ilość dzienna w gramach

1.

Otręby pszenne

2000

2.

Siemię lniane

100

3.

Marchew

1000

4.

Sól lizawka

30

5.

Owies

10 000

6.

Siano

12 000

7.

Mieszanki pełnoporcjowe

Według potrzeb

8.

Dodatki paszowe

Według potrzeb

Tabela 2. Wymiar rzeczowy normy wyżywienia dla konia służbowego wycofanego z użycia

Lp.

Nazwa artykułu

Ilość dzienna w gramach

1.

Otręby pszenne

1000

2.

Siemię lniane

50

3.

Marchew

1000

4.

Sól lizawka

30

5.

Owies

7500

6.

Siano

8000

7.

Mieszanki pełnoporcjowe

Według potrzeb

8.

Dodatki paszowe

Według potrzeb

Załącznik 13. [WZÓR - PROTOKÓŁ ODEBRANIA ZWIERZĘCIA SŁUŻBOWEGO / ZWIERZĘCIA SŁUŻBOWEGO WYCOFANEGO Z UŻYCIA]

Załącznik nr 13

WZÓR - PROTOKÓŁ ODEBRANIA ZWIERZĘCIA SŁUŻBOWEGO / ZWIERZĘCIA SŁUŻBOWEGO WYCOFANEGO Z UŻYCIA


Metryka
  • Data ogłoszenia: 2021-12-30
  • Data wejścia w życie: 2021-12-31
  • Data obowiązywania: 2021-12-31
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA