Dzienniki Urzędowe - rok 2012 poz. 3907
Uchwała nr XVI/92/12 Rady Powiatu w Makowie Mazowieckim
z dnia 24 kwietnia 2012r.
w sprawie określenia szczegółowych warunków umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej
Na podstawie art. 194 ust. 2 w związku z art. 193 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr 149, poz. 887, z późn. zm.) uchwala się, co następuje:
§ 1. Określa się szczegółowe warunki umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej w brzmieniu stanowiącym załącznik do uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Makowie Mazowieckim.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
| PRZEWODNICZĄCY RADY |
Załącznik do Uchwały Nr XVI/92/12
Rady Powiatu w Makowie Mazowieckim
z dnia 24 kwietnia 2012 r.
Szczegółowe warunki umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej
§ 1. 1. Podstawą umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, od tej należności odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstąpienia od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej jest ustalenie sytuacji rodzinnej, materialnej, dochodowej, majątkowej i zdrowotnej rodziny.
2. Ustalenie sytuacji rodzinnej, materialnej, dochodowej, majątkowej i zdrowotnej następuje na podstawie rodzinnego wywiadu środowiskowego lub następujących dokumentów:
1) zaświadczenia/ zaświadczeń o dochodach rodziny,
2) dokumentów stwierdzających stan majątkowy, zdrowotny i rodzinny,
3) innych dowodów potwierdzających okoliczności uzasadniające umorzenie w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty lub odstępowanie od ustalenia opłaty.
§ 2. Starosta na wniosek osoby zobowiązanej do ponoszenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej lub osoby pełnoletniej przebywającej w pieczy zastępczej, lub z urzędu może umorzyć w całości należności z tytułu opłaty za pobyt w pieczy zastępczej łącznie z odsetkami w sytuacjach gdy:
1) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności, gdy postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne lub egzekucja została umorzona,
2) pobyt w pieczy zastępczej został zakończony w wyniku odzyskania przez osoby zobowiązane do ponoszenia opłaty możliwości zapewnienia dziecku opieki i wychowania, a utrzymanie zobowiązania mogłoby prowadzić do ponownej utraty możliwości sprawowania opieki i wychowania oraz ponownego umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej,
3) osobą zobowiązaną do ponoszenia opłaty jest osoba, która osiągnęła pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej i spełnia ona kryteria do otrzymywania pomocy o której mowa w art. 142 i w art. 146 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej ( Dz. U. Nr 149, poz. 887, z późn. zm.), a odpłatność dotyczy jej pobytu,
4) osoba zobowiązana do ponoszenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej lub osoba pełnoletnia przebywająca w pieczy zastępczej zmarła.
§ 3. 1. Starosta na wniosek osoby zobowiązanej do ponoszenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej lub osoby pełnoletniej przebywającej w pieczy zastępczej lub z urzędu umarza w części należności z tytułu opłaty za pobyt w pieczy zastępczej łącznie z odsetkami, jeżeli dochód ww. osób przekracza kryterium dochodowe ustalone w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej ( Dz. U. z 2009r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.), wg. następujących zasad:
Gdy dochód osób zobowiązanych do ponoszenia odpłatności za pobyt dziecka w pieczy zastępczej przekracza kryterium dochodowe i wynosi odpowiednio: | Procent umorzenia ustalonej odpłatności za pobyt dziecka w pieczy zastępczej wynosi: |
powyżej 250% lub jest równy 350% | 80% |
powyżej 350% lub jest równy 450% | 70% |
powyżej 450% lub jest równy 500% | 60% |
2. Opłatę ustala się w takiej wysokości, aby kwota dochodu osoby zobowiązanej do ponoszenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej lub osoby pełnoletniej przebywającej w pieczy zastępczej, pozostająca po wniesieniu opłaty, nie była niższa niż 250% kryterium dochodowego określonego w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
3. Umorzenie w części opłaty może dotyczyć całego okresu pobytu w pieczy zastępczej jeżeli został zakończony lub wybranego okresu pobytu w pieczy zastępczej, w tym aktualnego okresu pobytu dziecka w pieczy zastępczej.
§ 4. 1. Odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej może nastąpić na wniosek osób zobowiązanych do ponoszenia opłaty w przypadku, gdy rokuje to uregulowaniem opłaty w całości lub części oraz zachodzi co najmniej jedna z poniższych okoliczności:
1) osoby zobowiązane do ponoszenia opłaty współpracują z pracownikiem socjalnym lub asystentem rodziny na rzecz powrotu dziecka do domu rodzinnego,
2) osoby zobowiązane do ponoszenia opłaty realizują na rzecz powrotu dziecka do domu rodzinnego ustalenia zawartego kontraktu socjalnego, o którym mowa w ustawie o pomocy społecznej z 12 marca 2004 r. ( Dz. U. z 2009r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) lub planu pracy z rodziną, o którym mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej ( Dz. U. Nr 149, poz. 887, z późn. zm.),
3) osoby zobowiązane do ponoszenia opłaty ponoszą odpłatność za pobyt innych członków rodziny w jednostkach pomocy społecznej, innych instytucjach zapewniających całodobową opiekę, leczenie, rehabilitację lub w pieczy zastępczej,
4) występuje inna uzasadniona okoliczność, w szczególności długotrwała choroba, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, znaczne straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych.
2. Odroczenie terminu płatności należności może nastąpić na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, natomiast rozłożenie na raty na okres nie dłuższy niż 3 lata .
§ 5. 1. Od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej odstępuje się w przypadku, gdy:
1) miejsce pobytu osoby zobowiązanej do ponoszenia opłaty jest nieznane i niemożliwe do ustalenia,
2) rodzic dziecka jest niepełnoletni - odstępuje się od ustalenia opłat do czasu uzyskania przez rodzica biologicznego pełnoletności.
2. Starosta na wniosek osoby zobowiązanej do ponoszenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej lub osoby pełnoletniej przebywającej w pieczy zastępczej odstępuje od ustalenia opłaty za pobyt w pieczy zastępczej, jeżeli dochód ww. osób nie przekracza lub jest równy 250% kryterium dochodowego określonego w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej ( Dz. U. z 2009r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.).
| PRZEWODNICZĄCY RADY |
- Data ogłoszenia: 2012-05-10