REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1,27 mld zł na bony energetyczne w 2024 r. Kto się załapie na te pieniądze?

bon energetyczny pieniądze
bon energetyczny pieniądze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych, które będzie przyznawane na podstawie konkretnych kryteriów dochodowych, w zależności od ilości osób w gospodarstwie. Wiem już, że pula środków na wypłaty bonów energetycznych w 2024 roku wynosi 1,27 mld zł. Teraz tylko pytanie, czy jesteś w grupie, która skorzysta z tych pieniędzy.

Bon energetyczny ma zostać wprowadzony od lipca 2024 roku, tak wynika z projektu ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który niedawno ujrzał światło dzienne. Obecnie projekt przechodzi konsultacje międzyresortowe. Świadczenie skierowane jest do odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Będzie można je uzyskać po spełnieniu kryteriów dochodowych, jako świadczenie jednorazowe. Poznajmy szczegóły nowego rozwiązania.

REKLAMA

REKLAMA

Dotacja celowa na bony energetyczne to w sumie 1,6 mld zł

Ustawodawca wskazał, że dotacja celowa na bony energetyczne będzie wynosiła w sumie 1,6 mld zł. Kwota ta została rozbita na poszczególne lata, najwięcej pieniędzy zostało zarezerwowanych na rok 2024 – 1,27 mld zł, natomiast w 2025 r. będzie to 0,320 mld zł, w 2026 r. – 2 mln zł, a w latach 2027-2034 – 1 mln zł rocznie.

Prawda jest taka, że realnie z pieniędzy tych skorzystają przede wszystkim mniej zamożni emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury, emeryci i renciści ze świadczeniem równym najniższej emeryturze czy też beneficjenci pomocy socjalnej. Przepisy tak bowiem zostały skonstruowane, żeby z bonu mogły cieszyć się wyłącznie osoby rzeczywiście narażone na problem ubóstwa energetycznego, o czym świadczą przyjęte progi dochodowe, o których poniżej.

Kryteria dochodowe do bonu energetycznego - 2500 zł lub 1700 zł na osobę; zasada złotówka za złotówkę

Otóż bon energetyczny będzie przysługiwał jednorazowo gospodarstwu domowemu jednoosobowemu, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych za 2023 r. nie przekraczała kwoty 2500 zł, oraz gospodarstwu domowemu wieloosobowemu, w którym wysokość przeciętnego dochodu za 2023 r. na osobę nie przekraczała kwoty 1700 zł na osobę.

REKLAMA

Jak widać, przyjęte w ustawie kryteria dochodowe są na bardzo niskim poziomie. Przy czym, pocieszające jest to, że w przypadku gdy wysokość przeciętnego dochodu na osobę przekroczy powyższe kwoty, bon energetyczny będzie przysługiwał w wysokości różnicy między kwotą bonu energetycznego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód na osobę. Innymi słowy będzie obowiązywała tzw. zasada złotówka za złotówkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast minimalna kwota wypłacanych bonów energetycznych będzie wynosić 20 zł. Poniżej 20 zł kwota bonu energetycznego nie będzie już wypłacana. A teraz przejdźmy do kwestii wysokości tego świadczenia, co zaproponował nam ustawodawca w tym zakresie.

Stawki pieniężne bonu energetycznego to przedział od 300 zł do 1200 zł

Przepisy zawarte w noweli ustawy o bonie energetycznym proponują zróżnicowanie stawki pieniężne bonu i dokonują podziału na cztery grupy gospodarstw domowych. Proponuje się następujące stawki bonu energetycznego, tj. bon energetyczny będzie przyznawany w wysokości:
1) 300 zł gospodarstwu domowemu jednoosobowemu;
2) 400 zł gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z 2 do 3 osób;
3) 500 zł gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z 4 do 5 osób;
4) 600 zł gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z co najmniej 6 osób.

Bon energetyczny, w przypadku gdy główne źródło ogrzewania danego gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną i jest wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2023 r. poz. 2496), przyznaje się w wysokości:
1) 600 zł gospodarstwu domowemu jednoosobowego;
2) 800 zł gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z 2 do 3 osób;
3) 1000 zł gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z 4 do 5 osób;
4) 1200 zł gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z co najmniej 6 osób.

W tym drugim przedziale chodzi o wsparcie dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną (np. pompa ciepła czy piec akumulacyjny).

Wniosek o bon energetyczny do gminy do dnia 31 października 2024 r.

Jak wynika nowych regulacji, bony energetyczny będą wypłacały poszczególne gminy. Tryb i sposób składania wniosków o wypłatę bonu energetycznego został uszczegółowiony w art. 3 ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Wynika z niego, że wniosek o wypłatę bonu energetycznego należy składać odpowiednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, w terminie do dnia 31 października 2024 r. A wniosek złożony po tym terminie pozostanie bez rozpoznania.

Wniosek o wypłatę świadczenia beneficjenci będą mogli składać na piśmie w postaci papierowej albo wersji elektronicznej. A sam wzór wniosku o wypłatę bonu energetycznego zostanie przygotowany przez ministra właściwy do spraw energii i udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Sądowe postępowania w sprawach frankowych przyspieszą. Senat przyjął ustawę

Na dzisiejszym posiedzeniu Senat przyjął ustawę z o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania spraw dotyczących umów kredytu denominowanego lub indeksowanego do franka szwajcarskiego. Nowe przepisy mają na celu przyspieszenie postępowań i zmniejszenie obciążenia sądów, przy zachowaniu pełnej zgodności z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE.

Karta parkingowa w 2026 i 2027 roku. Aktualne zasady i możliwe zmiany

Kto ma prawo do karty parkingowej? Co daje taki dokument i kto go wydaje? Czy w 2026 i 2027 roku osoby z niepełnosprawnością mogą spodziewać się zmian? Odpowiadamy na często zadawane pytania.

Dyplomy, świadectwa zawodowe, księgi wieczyste – więcej usług w aplikacji mObywatel

Rośnie popularność aplikacji mObywatel. Korzysta z niej już ponad 12 mln Polaków. Nie ma co się dziwić, bowiem aplikacja odpowiada na potrzeby obywateli. W tym tygodniu rząd przyjął rozporządzenie rozszerzające zakres rejestrów publicznych, z których mObywatel może pobierać dane. Pozwoli to na udostępnienie kolejnych usług w aplikacji.

Ceny paliw w piątek, 26 czerwca. Ile jutro zapłacimy za litr benzyny lub diesla?

Opublikowano kolejne obwieszczenie ministra energii w sprawie maksymalnej ceny paliw ciekłych. Znana jest już wysokość maksymalnych cen detalicznych za litr benzyny 95, benzyny 98 i oleju napędowego w dniu 26 czerwca. Ile kierowcy zapłacą w piątek za paliwo na stacjach benzynowych?

REKLAMA

ZUS: 3545 zł - 4437 zł co miesiąc renty wdowiej w 2026 r. – przeciętnie w zależności od województwa

ZUS informuje, że aktualnie (dane za maj 2026 r.) rentę wdowią z ZUS-u pobiera ok. 988,8 tys. osób w całej Polsce. Przeciętna wysokość renty wdowiej w skali całego kraju wynosi 3946,76 zł. Przeciętna wysokość renty wdowiej waha się (w zależności od województwa) od 3545,07 zł do 4437,44 zł. Łączna kwota świadczeń wypłaconych przez ZUS w ramach renty wdowiej wyniosła w maju 2026 r. 3,902 mld zł.

Wstrzymanie pracy w czasie upałów to nadal tylko budzący kontrowersje projekt. Póki co można korzystać z rekomendacji działań wydanych przez MSWiA

Czy w czasie upałów praca powinna zostać wstrzymana? Zapewne pracodawcy i pracownicy nie są w tym zakresie zgodni. Póki co, obowiązujące przepisy co do zasady nie odnoszą się do maksymalnych temperatur w pracy, a prace nad wprowadzeniem w tym zakresie zmian trwają. Doceniając wagę problemu MSWiA zdecydowało się jednak opublikować rekomendacje działań w związku z falami upałów.

Nowy system orzekania o niepełnosprawności. Harmonogram na 2026, 2027 i 2028 rok

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło harmonogram prac nad projektem reformy systemu orzekania o niepełnosprawności. Zmiany mają na celu przygotowanie modelu, który będzie odpowiadał na indywidualne potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Emeryturę 7000 zł brutto i większą dostaje w 2026 r. 800 tys. seniorów. ZUS: bo płacili składki po osiągnięciu wieku emerytalnego

ZUS informuje, że po ostatniej waloryzacji w marcu 2026 r. nastąpił wzrost liczby osób pobierających emerytury w wysokości powyżej 7000 zł brutto (aktualnie ok. 800,3 tys. osób), a także ponad 10 tys. zł brutto (188,5 tys. osób). ZUS podaje też, że coraz więcej jest emerytów, których emerytury przekraczają 15 tysięcy złotych brutto - takich osób jest ok. 12 400.

REKLAMA

E-dyplom od 1 stycznia 2027 roku. Co jeśli uczelnia nie będzie gotowa na te zmiany?

Od kilku miesięcy temat e-dyplomów regularnie powraca podczas spotkań z przedstawicielami uczelni. Zwykle rozmowy zaczynają się od pytań o integrację systemów, wymagania techniczne czy harmonogram wdrożenia Repozytorium Dyplomów Elektronicznych. To naturalne, że każda duża zmiana regulacyjna w pierwszej kolejności kieruje uwagę na technologię. Jednak w przypadku e-dyplomów największe wyzwania znajdują się gdzie indziej.

Nie ma już daty złożenia wniosku we WZON. ZUS nie wypłaci wyrównań

Wnioski o przyznanie punktów (poziom potrzeby wsparcia) złożone w 2024 r. i 2025 r. WZON rozpatrywały z często 1,5 rocznym opóźnieniem. Nie powodowało to protestów osób niepełnosprawnych i opiekunów bo za ten okres (nawet 1,5 roku) ZUS wypłacał wyrównanie. Dla wniosków złożonych we WZON w 2026 r. wyrównania za 1,5 roku opóźnienia urzędników (bo przecież winna nie jest osoba niepełnosprawna) wyniosą 0 zł. Tak, nie jest to błąd w artykule - 0 zł.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA