Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr X /52/15
Rady Powiatu Zambrowskiego
z dnia 26 października 2015 r.
Tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej
§ 1. 1. Ilekroć w niniejszym dokumencie jest mowa o:
1)ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1118 z późn. zm.),
2)inicjatywie lokalnej - należy przez to rozumieć określoną w art. 2 pkt 4 oraz w rozdz. 2a ustawy formę realizacji zadań publicznych przez Powiat Zambrowski we współpracy z mieszkańcami,
3)organizacjach pozarządowych - rozumie się przez to organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy,
4)Wnioskodawcy - rozumie się przez to mieszkańców powiatu zambrowskiego, którzy bezpośrednio, bądź za pośrednictwem organizacji pozarządowych, lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy, składają wniosek w celu wspólnego realizowania zadań publicznych na rzecz społeczności lokalnej,
5)wniosku - rozumie się przez to wniosek mieszkańców o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej,
6)zadaniu publicznym - rozumie się przez to zadanie należące do sfery zadań publicznych, o której mowa w art. 4 ust. 1 ustawy, mieszczące się w zakresie przedmiotowym określonym w art. 19b ustawy, oraz w zakresie zadań Powiatu Zambrowskiego.
§ 2. Społeczne inicjatywy lokalne polegają na inicjowaniu oraz współudziale w realizacji przedsięwzięć w dziedzinach należących do różnych sfer funkcjonowania Powiatu Zambrowskiego. Ich przedmiotem mogą być wszelkie przedsięwzięcia, zmierzające do polepszenia warunków życia mieszkańców powiatu, nie przewidziane do realizacji w innym trybie.
§ 3. Terenem realizacji inicjatywy lokalnej jest powiat zambrowski.
§ 4. 1. Wniosek o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej mogą złożyć mieszkańcy mający miejsce zamieszkania na terenie powiatu zambrowskiego bezpośrednio lub za pośrednictwem organizacji pozarządowych lub podmiotów uprawnionych, mających siedzibę na terenie tego powiatu.
2. Wniosek, o którym mowa w pkt 1 należy złożyć w zamkniętej kopercie z napisem: "Inicjatywa lokalna", w sekretariacie Starostwa Powiatowego w Zambrowie lub przesłać na adres: Starostwo Powiatowe w Zambrowie , ul. Fabryczna 3, 18-300 Zambrów.
3. Wniosek jest przekazywany do właściwej komórki organizacyjnej bądź jednostki organizacyjnej merytorycznie odpowiedzialnej za realizację przedmiotu inicjatywy.
§ 5. 1. Wniosek powinien zawierać informacje umożliwiające jego ocenę, a w szczególności:
1)informację o grupie inicjatywnej, zawierającą imiona i nazwiska osób reprezentujących tę grupę, bądź organizację pozarządową lub podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3 ustawy wraz z podpisami tych osób,
2)rodzaj zadania publicznego, tytuł inicjatywy lokalnej,
3)szczegółowy opis inicjatywy lokalnej:
-cel i uzasadnienie przydatności inicjatywy dla społeczności lokalnej,
-określenie wykonawców,
-określenie adresatów,
-miejsce realizacji
-termin realizacji,
-określenie spodziewanych efektów realizacji inicjatywy lokalnej,
-szczegółowy zakres rzeczowy inicjatywy lokalnej wraz z propozycją harmonogramu realizacji,
4)określenie przewidywanych kosztów realizacji oraz eksploatacji po zrealizowaniu inicjatywy lokalnej po stronie Wnioskodawcy oraz po stronie Powiatu w tym określenie wkładu finansowego, rzeczowego oraz pracy społecznej wnioskodawcy,
5)opis stanu przygotowań do realizacji inicjatywy lokalnej, podjętych przez wnioskodawcę oraz ich efektów,
6)informację o dotychczasowych zadaniach realizowanych we współpracy z organami administracji publicznej,
7)informację o społecznych korzyściach z realizacji inicjatywy lokalnej, a w szczególności określenie liczby osób, którym ona będzie służyć,
8)dane osób do kontaktu w sprawie wniosku,
9)dokumentację projektową, kosztorysy inwestorskie, usługi transportowe, wykaz materiałów niezbędnych do realizacji inicjatywy lokalnej, jeżeli są wymagane do realizacji projektu.
§ 6. 1 Do wniosku należy załączyć:
1)w przypadku wniosku składanego bezpośrednio przez mieszkańców - czytelnie podpisane przez mieszkańców oświadczenie (z podaniem ich imion, nazwisk, adresów) o przystąpieniu do realizacji zadania, ze wskazaniem osób uprawnionych do ich reprezentowania,
2)w przypadku wniosku składanego przez mieszkańców za pośrednictwem organizacji pozarządowych lub podmiotów uprawnionych:
-statut oraz aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sadowego lub dokument potwierdzający wpis do innego rejestru, określający status prawny, siedzibę a także osoby uprawnione do reprezentacji,
-listę mieszkańców (wraz z ich adresami oraz czytelnymi podpisami), w imieniu których wniosek jest składany.
3)oświadczenie o zgromadzonych środkach własnych na realizację zadania, o posiadanych zasobach rzeczowych i kadrowych, zapewniających wykonanie zadania oraz wysokość środków finansowych uzyskanych na realizację tego zadania z innych źródeł.
§ 7. 1. Właściwa komórka organizacyjna Starostwa Powiatowego w Zambrowie bądź powiatowa jednostka organizacyjna, niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku, opiniując wniosek:
1)dokonuje analizy wniosku i ustala okoliczności istotne dla możliwości realizacji inicjatywy lokalnej,
2)w razie potrzeby wzywa Wnioskodawcę do uzupełnienia brakujących danych bądź dokumentów,
3)dokonuje oceny wniosku biorąc pod uwagę jego celowość z punktu widzenia potrzeb powiatu (zgodność z dokumentami strategicznymi powiatu i planami inwestycyjnymi) oraz społeczności lokalnej oraz szczegółowe kryteria określone w stanowiącej załącznik karcie oceny wniosku o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.
2. Zaopiniowane wnioski niezwłocznie przekazuje się Zarządowi Powiatu Zambrowskiego.
§ 8. Kryteria oceny wniosku:
1).celowość realizacji inicjatywy uwzględniająca potrzeby Powiatu i jego mieszkańców,
2) wykonalność przedsięwzięcia: stan przygotowania inicjatywy (np. czy posiada kompletną dokumentację projektową, zgodę na budowę lub potrzebne decyzje itp.).
3).planowany wkład finansowy:
-zaangażowanie środków budżetowych powiatu w kosztach całkowitych inicjatywy,
-udział środków finansowych w kosztach własnych inicjatora.
4).planowany wkład pracy społecznej w kosztach własnych inicjatora (wkład osobowy).
5).planowany wkład rzeczowy.
6).posiadane doświadczenie w realizacji podobnych inicjatyw oraz kwalifikacje osób - realizatorów.
§ 9. 1. Decyzje w sprawie przyjęcia lub odmowy przyjęcia zadania do realizacji inicjatywy lokalnej podejmuje Zarząd Powiatu Zambrowskiego w uchwale.
2. Zarząd Powiatu Zambrowskiego zawiera umowę z Wnioskodawcą, którego wniosek na realizację zadania w ramach inicjatywy lokalnej został oceniony i rozpatrzony pozytywnie.
§ 10. Nadzór nad realizacją zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej prowadzi Zarząd Powiatu Zambrowskiego, w szczególności poprzez:
1)badanie dokumentów oraz innych nośników informacji, które mają lub mogą mieć znaczenie dla oceny prawidłowości wykonywania zadania,
2)bieżąca kontrola prawidłowości wykonywania zadania, w tym dokonywanie w miarę potrzeb, przeglądów w miejscu jego realizacji.
§ 12. Zarząd Powiatu Zambrowskiego może odstąpić od wykonania umowy, jeżeli po jej zawarciu zostaną ujawnione nowe okoliczności, uniemożliwiające realizację inicjatywy lokalnej bądź Wnioskodawca nie wywiąże się z zadeklarowanego wkładu finansowego, rzeczowego lub wkładu pracy społecznej.
| Przewodniczący Rady Powiatu Zambrowskiego Józef Dąbrowski |