REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej (GMAP) - aktualizacja 2023

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej (GMAP) - aktualizacja 2023
Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej (GMAP) - aktualizacja 2023
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Association of International Certified Professional Accountants, reprezentujące AICPA & CIMA, opublikowało zaktualizowane Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej (ang. Global Management Accounting Principles, GMAP). GMAP to zestaw dobrych praktyk, który każdy specjalista ds. rachunkowości zarządczej może zastosować jako przewodnik, gdy zetknie się z wyzwaniami biznesowymi. Pomoże im współpracować z osobami decyzyjnymi w firmie, aby wspierać tworzenie wartości w ramach modelu biznesowego organizacji.

Rola działu finansowego 2023. Nowe wyzwania: sztuczna inteligencja, automatyzacja, praktyki związane z ESG.

Świat biznesu przechodzi okres dynamicznej transformacji. Praktyka zawodowa, modele biznesowe i oczekiwania klientów radykalnie ewoluowały w ostatnich latach, a postęp technologiczny otwiera nowe możliwości przed zespołami finansowymi. W rezultacie rola działu finansowego szybko się zmienia. Odgrywa on teraz rolę kluczowego partnera biznesowego poprzez wdrażanie analitycznego i zarządczego rygoru w nowych obszarach, takich jak sztuczna inteligencja, automatyzacja oraz praktyki związane z ESG.

REKLAMA

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej (Global Management Accounting Principles - GMAP) - aktualizacja 2023. Co nowego?

REKLAMA

Zaktualizowane zasady, poparte ponad dziesięcioletnią analizą profesji, odzwierciedlają tę nową rzeczywistość. Stanowią przewodnik dla specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, którzy pomagają ukierunkować biznes w taki sposób, by stał się bardziej elastyczny i zdolny do adaptacji. Kładą też większy nacisk na niefinansowe aspekty rachunkowości zarządczej, takie jak dane dotyczące zrównoważonego rozwoju i wspierają stosowanie technik rachunkowości zarządczej do podejmowania decyzji obejmujących wiele kapitałów, na przykład kapitał ludzki i naturalny.

W postpandemicznym świecie obserwujemy zwiększoną złożoność w procesie podejmowania decyzji biznesowych. Oznacza to, że organizacje potrzebują większego wsparcia, aby móc tworzyć wartość w krótkim, średnim i długim okresie” – wyjaśnia Ash Noah CPA, CGMA, FCMA, VP & Managing Director Learning Education & Development, AICPA & CIMA. I dodaje: „Nowe Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej określają najlepsze praktyki i zapewniają ramy ukierunkowujące organizacje na osiąganie trwałego sukcesu. Zastosowanie ich w praktyce rachunkowości zarządczej pomoże firmom w podejmowaniu dobrych decyzji strategicznych, zarządczych i operacyjnych. Zasady dotyczą takich obszarów jak sztuczna inteligencja i wpływ na środowisko, a także tradycyjnych dyscyplin finansowych. Umożliwią specjalistom ds. rachunkowości zarządczej zdobycie uznania we własnych organizacjach i pozycjonują rachunkowość zarządczą jako funkcję aktywnie zaangażowaną we współtworzenie wartości”.

Szeroko zakrojone badania, w których AICPA & CIMA przyjrzały się każdemu aspektowi rachunkowości zarząd­czej, stworzyły cenną bazę aktualnej wiedzy, która stanowi podwaliny nowych GMAP. Na tej podstawie opracowano nowe narzędzia, dające lepszy wgląd w podejmowanie decyzji i przebieg procesów. Obejmują one zaktualizowaną wersję AICPA & CIMA Strategic Scorecard, którą opracowano z myślą o uwzględnieniu strategicznego i wydajnościowego wymiaru zarządzania przedsiębiorstwem.

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej (ang. Global Management Accounting Principles, GMAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Martyna
    2023-08-01 13:57:44
    Ja polecam portal kadrowo płacowy od wiedzy i praktyki . To prawdziwa kopalnia wiedzy na temat rozwiązywania problemów związanych z wynagrodzeniem i motywacją pracowników
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najnowocześniejsze narzędzia i mnóstwo fachowej wiedzy już 26-27 października podczas Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych!

Dwa dni szkoleń, warsztatów i porad ekspertów oraz praktyków z zakresu rachunkowości i księgowości czeka wszystkich odwiedzających czwartą edycję MKBR w Targach Kielce. Nie zabraknie tematów związanych z Krajowym Systemem e-Faktur oraz prezentacji najnowszego oprogramowania wykorzystywanego w biurach rachunkowo-księgowych. Patronem medialnym Kongresu jest Infor.

Siedziba biura rachunkowego. Jak wybrać, jak urządzić, co jest ważne? Własny lokal czy wynajęty?

Otwierając biuro rachunkowe ponad ćwierć wieku temu nie zastanawiałam się wcale nad jego umiejscowieniem. Wyszłam z założenia, że przedsiębiorcy w zasadzie pracują i mieszkają wszędzie, więc zawsze komuś będzie blisko. To były czasy wyłącznie pracy stacjonarnej z papierowymi dokumentami, nikt nawet nie pomyślał, że może być inaczej. 

Jakie błędy księgowi popełniają najczęściej? Czy można się od nich ubezpieczyć?

Błędy kosztują księgowych coraz więcej – od 1 lipca 2023 r. maksymalna grzywna za wykroczenia skarbowa wzrosła do 72 tys. zł. Grzywny i mandaty karne nie zamykają listy finansowych konsekwencji pomyłek w pracy – zaliczają się do nich również m.in. roszczenia klientów i koszty postępowań karnych, karno-skarbowych i administracyjnych. Do najczęstszych błędów pracowników i właścicieli biur rachunkowych należą m.in. utrata dofinansowania z PFRON oraz uchybienia w zgłoszeniach VAT i rocznych deklaracjach PIT – podaje Leadenhall Insurance. Finansową odpowiedzialność za błędy i uchybienia w obsłudze klientów może przejąć na siebie ubezpieczyciel w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej.

Księgowa pilnie poszukiwana. Outsourcing usług księgowo-finansowych

Znacząco wzrosła liczba firm, które poszukują księgowych i specjalistów do spraw rachunkowości. Najnowsze dane Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wskazują, że na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pracodawcy opublikowali 308,5 tys. nowych ofert pracy, co stanowi wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca o ponad 14 proc. (Dane z maja 2023. Wzrost miesiąc do miesiąca). Jeden z najwyższych wzrostów notują ogłoszenia w obszarze księgowości i specjalistów do spraw rachunkowości. Rok do roku to aż 43 proc. Nie dziwi fakt, że coraz więcej polskich firm korzysta z outsourcingu księgowego. 

REKLAMA

Zmiany w KSeF 2023. Co nowego dla dużych firm od 1 września?

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Zmiany przepisów pozwolą na przyznawanie ograniczonych uprawnień w KSeF dla dużych struktur podmiotów posiadających różne oddziały lub wyodrębnione jednostki wewnętrzne. Eksperci z Exorigo-Upos wyjaśniają, co to oznacza dla przedsiębiorców i jak powinni w tej kwestii działać.

Obowiązkowy KSeF od lipca 2024 r. Czy przedsiębiorcy będą mieli czas na przetestowanie systemu?

Korzyści podatkowe, ale i sporo obaw o to, jak ten system będzie wdrażany i czy nie będzie  komplikacji więcej niż korzyści. Obowiązek e-fakturowania wchodzi w życie w lipcu 2024, a w styczniu 2025 obejmie sektor MŚP zwolniony z VAT. Zmiany są oceniane przez przedsiębiorców pozytywnie, ale nie brakuje obaw natury technicznej. 

Najczęstsze błędy przy wdrożeniu KSeF w biurze rachunkowym

Wdrożenie systemu KSeF w biurze rachunkowym może napotkać różne wyzwania. Jakie błędy pojawiają się najczęściej?

Chcesz być w centrum księgowości w Polsce? Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych już 26-27 października w Targach Kielce!

Dwa dni wypełnione szkoleniami i warsztatami z praktykami z zakresu rachunkowości i księgowości. Mnóstwo fachowej wiedzy i przegląd najnowocześniejszych narzędzi wspomagających i usprawniających pracę księgowych oraz udział przedsiębiorców zainteresowanych usługami. Tak w wielkim skrócie będzie wyglądał tegoroczny Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych.

REKLAMA

Wdrożenie KSeF – co powinien zrobić księgowy lub biuro rachunkowe a co przedsiębiorca

Od 1 lipca 2024 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) będzie obowiązkowy dla wszystkich podatników. Jaka jest w procesie wdrażania obowiązkowego modelu KSeF rola przedsiębiorców, a jaka biur rachunkowych (księgowych)? 

Jak skarbówka wybiera podatników do kontroli skarbowej? 90% skuteczności. Analiza ryzyka i narzędzia analityczne

Ministerstwo Finansów informuje, że wybieranie przez organy Krajowej Administracji Skarbowej podatników (tzw. "typowanie") do kontroli skarbowych opiera się na analizie ryzyka z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi analitycznych. KAS rozpoczynając kontrole dba o to, by były one precyzyjnie kierowane tam, gdzie stwierdzono ryzyko poważnych nieprawidłowości. Obecnie skuteczność tych kontroli wynosi ponad 90 procent.

REKLAMA