Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Paulina Karpińska

Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.

Wcześniej związana jako dziennikarz z dziennikiem "Puls Biznesu", a także z serwisem portali miejskich Twoje-Miasto.pl

Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski uciekając przed wojną w ich kraju otrzymuje niezbędną pomoc. Ci, których będzie na to stać, na pewno skorzystają z rynkowych ofert najmu mieszkania. Jak właściciel nieruchomości może zabezpieczyć swoje mienie na wypadek trafienia na nieuczciwego najemcę?
Chęć niesienia pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną w ich kraju nie wyklucza zdrowego rozsądku — warto pamiętać o podpisywaniu umów najmu.
Uchodźca z Ukrainy, który chce wynająć mieszkanie w Polsce, może to zrobić w każdym momencie. Polacy chcący pomóc obywatelom Ukrainy, uciekającym przed wojną, mogą wynająć swoje mieszkanie, bądź użyczyć je bezpłatnie. Jakie rozwiązania przewiduje specustawa w zakresie wynajmu nieruchomości uchodźcom z Ukrainy?
Karta pobytu potwierdza tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Karta Pobytu jest dokumentem wydawanym na podstawie udzielonego zezwolenia na pobyt. Jak można ją wyrobić i do daje cudzoziemcowi posiadanie karty pobytu w Polsce?
Obecne rozwiązania prawna umożliwiają bankom pobieranie wyższego ubezpieczenia od czasu zawarcia umowy kredytu hipotecznego do wpisu hipoteki do księgi wieczystej i jej nie zwracają. A to trwa nawet około roku.
Nowelizacja Ustawy - Prawo oświatowe, m.in. wzmacniająca rolę kuratorów oświaty i zmieniająca zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach, czyli tzw. Lex Czarnek, na razie nie wejdzie w życie. Prezydent Andrzej Duda złożył weto.
Trwa rosyjska inwazja na Ukrainie powodująca konieczność opuszczenia swoich domów, a nawet granic kraju, przez ukraińskich obywateli. Z troski o siebie i o swoje rodziny szukają azylu, m.in. w Polsce. Na jakiej podstawie mogą przekroczyć granicę i wjechać do Polski?
Gdzie się schronić w przypadku wojny? W co warto się wyposażyć? Gdzie szukać schronienia w takiej sytuacji?
Kończy się termin na złożenie do Urzędu Skarbowego PIT-28 z tytułu uzyskanych przychodów od najmu prywatnego dla podatników rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencyjnych. Do kiedy można złożyć deklarację?
Osoby nie będące w związkach często są pomijane w programach społecznych, mających zwiększyć ich komfort życia. Program umożliwiający zakup mieszkania bez wkładu własnego objął tym razem również singli. Jednak ze zdecydowanie większą liczbą warunków do spełnienia i bez specjalnych przywilejów, którymi zostały objęte rodziny z dziećmi. Kiedy single będą mogli skorzystać z programu?
Prywatny najem mieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Czy właściciel mieszkania musi zapłacić daninę za czynsz eksploatacyjny, który płaci na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej, czy też Spółdzielni Mieszkaniowej?
Kaucja przy najmie mieszkania jest częstym warunkiem zawarcia umowy najmu. Zwykle wynosi ona dwukrotność albo trzykrotność wysokości czynszu, choć zgodnie z prawem może wynosić nawet dwunastokrotność. Co możemy zrobić, gdy po ustaniu umowy najmu właściciel mieszkania nie chce nam jej zwrócić?
Amortyzacja mieszkania na wynajem pozwala na obniżenie wysokości podatku dochodowego właścicielom nieruchomości.
Sprzedaż nieruchomości rozliczamy rocznie. Niezależnie od tego w którym miesiącu roku poprzedniego zbyliśmy ją. Deklarację PIT-39 możemy złożyć od 15 lutego. Kiedy upływa termin złożenia PIT-39?
Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” wejdzie w życie dopiero w drugim kwartale 2022, a już wzbudza wiele nieporozumień. Pierwszym i kluczowym jest kwestia wkładu własnego. Wiele osób zakłada bowiem, że zostanie on sfinansowany przez Państwo. Otóż nie. Nie zostanie. Jakie są zatem kluczowe założenia?
Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Jest ona niezbędna do kredytu hipotecznego, gdyż jego zabezpieczeniem jest wpis hipoteki banku do działu IV księgi wieczystej.
Jeśli rodzice chcą przekazać swojemu dziecku mieszkanie, które jest ich własnością mogą zrobić to za pomocą umowy darowizny mieszkania. Umowa wymaga jednak zachowania szczególnej formy. Możliwe jest również zwolnienie z podatku od darowizn.
Złożenie wniosku o pozwolenie na budowę nie wymaga wizyty osobistej w starostwie powiatowym. Można złożyć go internetowo. Jak to zrobić krok po kroku?
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego. Dotyczy to również najemców mieszkań prywatnych.
Przymierzając się do zakupu mieszkania warto zapoznać się ze wszystkimi „meandrami” dotyczącymi transakcji, które mogą uchronić nas przed kosztownymi błędami. Są nimi między innymi zadatek i zaliczka.