REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek do drewna opałowego - ile i dla kogo?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Dodatek do drewna opałowego - ile i dla kogo?
Dodatek do drewna opałowego - ile i dla kogo?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest drewnem kawałkowym, otrzymają jednorazowe wsparcie finansowe, które ma zrekompensować dynamiczny wzrost cen tego surowca. Kto otrzyma dodatek do drewna i w jakiej wysokości?
rozwiń >

Dla kogo dodatek do drewna opałowego?

Dofinansowanie do drewna ma być formą dopłaty do ogrzewania.  Zasady jego udzielania mają być analogiczne dla tych przy dodatku węglowym. Otrzymają je Polacy ogrzewający swoje domy drewnem kawałkowym, po spełnieniu wymaganych warunków.

REKLAMA

Do otrzymania dopłaty do drewna na opał istotny będzie adres zamieszkania, a nie status prawny nieruchomości. Co to oznacza w praktyce? Dodatek do drewna otrzyma gospodarstwo domowe faktycznie zamieszkujące daną nieruchomość, a nie osoba będą jej właścicielem. Oczywiście właściciel również będzie mógł otrzymać dofinansowanie, ale pod warunkiem, że mieszka w tym lokum. Przy czym, jeśli w jednym budynku, w jednej jego części będzie mieszkał posiadacz nieruchomości, a w drugiej np. najemca, obu będzie przysługiwał dodatek.Jednak pod warunkiem, że lokale te są wyodrębnione i posiadają odrębny adres - w myśl zasady "jeden dodatek do ogrzewania na jeden adres". Zatem jeśli zamieszkują jeden dom, np. parter i piętro, wówczas przysługuje na ten dom tylko jeden dodatek do drewna.

Dodatek do drewna również dla obcokrajowców

Dodatek do drewna opałowego ma objąć także cudzoziemców. Mogą go otrzymać, gdy spełniają dodatkowo następujące warunki:

1. Posiadają miejsce zamieszkania w Polsce i przebywają w kraju na podstawie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • zezwolenia na pobyt stały,
 • zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
 • zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z nadaniem mu statusu uchodźcy lub z udzieleniem mu ochrony uzupełniającej,
 • uzyskali zgodę na pobyt ze względów humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany.

3. Są obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i posiadają miejsce zamieszkania, a także przebywają na terytorium Polski.

Ile wyniesie dodatek do drewna opałowego?

Jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych używających drewna kawałkowego jako głównego źródła ciepła wyniesie 1 000 zł.

Urządzenia, które obejmuje dofinansowanie to:

 • kocioł na paliwo stałe,
 • kominek,
 • koza,
 • ogrzewacz powietrza,
 • trzon kuchenny,
 • piecokuchnia,
 • piec kaflowy na paliwo stałe

- zasilane drewnem kawałkowym.

Zasady przyznawania dodatku do drewna na opał

Podstawowym warunkiem otrzymania dopłaty do drewna będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) do 11 sierpnia 2022 roku.. Przy czym należy podkreślić, że ustawodawca przewiduje wypłatę do ogrzewania drewnem również w przypadku, gdy właściciel wskazał więcej niż jedno źródło ciepła. Jednak głównym musi być właśnie ten surowiec.

Projektodawca nie przewiduje progu dochodowego, zatem uzyskanie dodatku nie będzie uzależnione od dochodu.

Ważne! Dodatek do drewna nie przysługuje gospodarstwom domowym, dla których pozytywnie rozpatrzono wniosek o dodatek węglowy.

Wniosek o dodatek do drewna

Projektodawca przewiduje możliwość złożenia wniosku o dodatek do drewna do 30 listopada 2022 roku. Jego wzór ma być prosty i ujednolicony - analogicznie do wniosku o dodatek węglowy. Sposób i forma jego złożenia do urzędu gminy również mają być takie same. Będzie można zatem dostarczyć go osobiście, przesłać pocztą, bądź wysłać przez ePUAP.

Etap prac legislacyjnych nad dodatkiem do drewna

Rada Ministrów, 23 sierpnia 2022 r., przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

Nowe przepisy mają wejść w życie w trybie pilnym tj. dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA