REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec ze zmianą deklaracji w CEEB, aby dostać dodatek węglowy

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Zmiana deklaracji o źródłach ciepła w CEEB, a wypłata dodatku węglowego po nowelizacji
Zmiana deklaracji o źródłach ciepła w CEEB, a wypłata dodatku węglowego po nowelizacji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od dnia 20 września obowiązuje nowelizacja dodatku węglowego, która ogranicza uzyskanie tej dopłaty przez osoby, które zmodyfikowały wcześniej złożoną deklarację o źródłach ciepła. Kto zatem otrzyma dodatek węglowy, a czyj wniosek zostanie odrzucony?

Zmiana deklaracji w CEEB, a dodatek węglowy po nowelizacji

Warunkiem otrzymania jednorazowego dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł jest m.in. zgłoszenie węgla kamiennego jako paliwa zasilającego źródło ogrzewania budynku, dokonane najpóźniej do dnia 11 sierpnia 2022 roku.

REKLAMA

To nowe kryterium, które zostało wprowadzone nowelizacją ustawy, obowiązującą od 20 września br. W pierwotnej wersji ustawodawca nie określił terminu, co skłoniło Polaków do masowej korekty złożonych deklaracji i zmiany głównego źródła ciepła na zasilane węglem.

Kto otrzyma dodatek węglowy?

Wnioski o dodatek węglowy złożone przed 20 września samorządy rozpatrzą według nowych przepisów. Zatem świadczenie to otrzymają tylko i wyłącznie osoby, które wykazały w deklaracji złożonej przez dniem 11 sierpnia, że głównym źródłem ogrzewania ich domostwa jest węgiel kamienny. Zatem wnioski, które dotyczą zmienionych deklaracji zostaną odrzucone. Gminy mogą łatwo zweryfikować wszelkie zmiany, gdyż posiadają dostęp do bazy z danymi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopłata do węgla przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest:

 • kocioł na paliwo stałe,
 • kominek,
 • koza,
 • ogrzewacz powietrza,
 • trzon kuchenny,
 • piecokuchnia,
 • kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe

– zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Wnioskodawca, który po tej dacie zgłosił jedno z powyższych źródeł ciepła będzie mógł ubiegać się o dodatek węglowy tylko wtedy, gdy wpis ten lub zgłoszenie dokonane było po raz pierwszy.

W przypadku wątpliwości samorządy będą mogły zweryfikować stan faktyczny przez wywiad środowiskowy. Jeśli wnioskujący nie zgodzi się na niego, wniosek automatycznie zostanie odrzucony.

Deklaracja ogrzewania domu – do kiedy?

Termin złożenia deklaracji o źródłach ciepła w budynku do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków upłynął 30 czerwca 2022 roku. Jednak osoby, które nie wywiązały się z tego obowiązku nadal mogą ją złożyć. Aby nie otrzymać kary za przekroczenie ustawowego terminu powinny załączyć czynny żal, w którym się wytłumaczą.

W przypadku zmiany źródła ciepła właściciel lub zarządca budynku lub lokalu ma 14 dni od dnia, w którym zaistniała zmiana na złożenie nowej deklaracji.

Dla nowopowstałych budynków termin zgłoszenia źródła ciepła wynosi 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia tego źródła ciepła lub źródła spalania paliw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Pa.j
  2022-10-04 18:02:36
  Złożyłam wniosek w lutym 2022r. Mam jedno źródło ciepła. Jak się okazało nie zaznaczyłam że jest eksploatowane. Skoro mam jedno to wiadomo, że tylko tego używam. Dostałam odnowę wypłacenia dodatku węglowego. Czy po uzupełnieniu wniosku, korekcie jest szansa, że otrzymam dodatek ?
  0
 • JAN
  2022-10-21 18:04:25
  Czy warto zmienić orientację polityczną ,bo nie otrzymałem dodatku węglowego z przyczyny popełnionego błędu ,nie zrozumienia treści wniosku do CEEB
  0
 • aga
  2022-10-05 09:54:28
  Jeśli złożyliśmy deklarację po dacie (po 11 sierpnia) ale z uwagi na fakt iż nie było nas w kraju, czy możemy zrobić jakieś odwołania, aby otrzymać dodatek? Wniosek o dodatek został odrzucony, ze względu na złożenie deklaracji po dacie 11.08.
  2
 • Ktoś
  2022-09-25 20:15:45
  Co z osobami które faktycznie zmieniły żródło ogrzewania i deklaracje do Ceeb po 11.08.2022. Nowa deklaracja została złożona dnia 17.082022 na kominek na który posiadam faktury. W pierwszej deklaracji ogrzewanie było na prąd tzn grzejniki. Dom został odziedziczony i na dzień wprowadzenia się nie było możliwości zainstalowania innego żródła.
  8
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

REKLAMA

Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

Od kiedy można złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy? Co w przypadku przekroczenia terminu? Jakie są warunki do otrzymania świadczenia? Odpowiadamy.

REKLAMA

ZUS może wycofać dokument A1, jeśli został błędnie wydany – wyrok TSUE

W wyroku z 16 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał, że w razie stwierdzenia, że zaświadczenie A1 zostało błędnie wydane, instytucja, która wydała ten dokument (ZUS) może go wycofać  z urzędu, bez konieczności informowania o tym instytucji właściwej drugiego państwa.

Czy pandemia i inflacja spowodowały większą falę rozwodów w Polsce?

Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje. 

REKLAMA