REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Piotr T. Szymański

Dołącz do grona ekspertów
Piotr T. Szymański

Redaktor portalu Infor.pl

Dni wolne od pracy – dni, które na mocy ustawy lub w związku z przeciętnie pięciodniowym tygodniem pracy są wolne od pracy.
Współczynnik urlopowy (ekwiwalentowy) – współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu pieniężnego za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego wyraża średniomiesięczną liczbę dni pracy w roku kalendarzowym i ustala się go odrębnie w każdym roku kalendarzowym.

REKLAMA

Urlop opiekuńczy – urlop przysługujący pracownikowi w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. 
Urlop okolicznościowy – dodatkowe dni wolne od pracy, który przysługują pracownikowi w przypadku wystąpienia szczególnych zdarzeń dotyczących życia prywatnego pracownika lub osób mu bliskich, takich jak ślub, narodziny dziecka, czy śmierć członków rodziny.

REKLAMA

Urlop na żądanie – część przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze do 4 dni w roku kalendarzowym, której wykorzystanie następuje na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym.
Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy – świadczenie pieniężne należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Minimalna stawka godzinowa - minimalna wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przysługująca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi.
Nakaz noszenia maseczek nadal obowiązuje w 2023 r. w budynkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz w aptekach. Obecnie obowiązywanie tego nakazu przedłużono do końca marca 2023 r. W porównaniu z poprzednim stanem prawnym zakres nakazu zakrywania nosa i ust przy pomocy maseczki został znacznie ograniczony, zarazem jednak zaostrzono go tam, gdzie nadal będzie obowiązywał. Gdzie należy nosić maseczki? Kto podlega temu obowiązkowi?
Minimalne wynagrodzenie za pracę - minimalna wysokość wynagrodzenia miesięcznego pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy.

REKLAMA