REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Na co dzień współpracuję z Kancelarią Adwokacką Jana Górskiego, specjalizującą się w sprawach dotyczących odszkodowań od Skarbu Państwa (gminy, powiatu), reprywatyzacji oraz zwrotu nieruchomości, a także w prawie zasiedzenia oraz prawie spadkowym. Zajmuję się także prawem o cudzoziemcach (również naukowo).

Kancelaria prowadzi dwa blogi internetowe:

1) o zasiedzeniu nieruchomości: http://zasiedzenie.net/

2) o odszkodowaniu od Skarbu Państwa (gminy, powiatu), w tym: reprywatyzacja, reforma rolna, sprawy tzw. dekretu Bieruta - odszkodowanie na podstawie art. 215 ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz zwrot wywłaszczonych nieruchomości: http://odszkodowanieodpanstwa.net/

Dane kontaktowe:

Adw. Michał Górski

Kancelaria Adwokacka Jana Górskiego

Ogrodowa 28/30 lok. 420

00-896 Warszawa

Tel. 509 512 613

https://zasiedzenie.net/kontakt/

Czy można nabyć przez zasiedzenie służebność przejazdu na nieruchomości przeznaczonej na cel publiczny? Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, samo przeznaczenie nieruchomości na cel publiczny nie skutkuje automatycznie w braku możliwości zasiedzenia służebności gruntowej na tej nieruchomości. Czym jest nieruchomość przeznaczona na cel publiczny?
Zasiedzenie służebności na gruncie obciążonym prawem wieczystego użytkowania jest kwestią, która rodzi wiele wątpliwości. Czy wieczysty użytkownik może obciążyć swoje prawo służebnością gruntową? Czy wykonywanie posiadania służebności drogowej bądź służebności przesyłu na gruncie obciążonym wieczystym użytkowaniem, na warunkach prowadzących do zasiedzenia tych służebności, prowadzi do nabycia przez zasiedzenie służebności na gruncie, czy na prawie wieczystego użytkowania?

REKLAMA

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest tzw. ograniczonym prawem rzeczowym. Powstaje doniosła społecznie kwestia: czy jest możliwe zasiedzenie tego prawa.
Pozbawienie praw wspólników spółki, której mienie przeszło na Skarb Państwa z powodu jej nieprzerejestrowania do KRS jest niezgodne z Konstytucją. Wspólnicy, którym zostały wygaszone uprawnienia do majątku pozostałego po likwidacji spółki mogą żądać odszkodowania za szkodę wyrządzoną im przez wydanie aktu normatywnego uznanego za niekonstytucyjny.

REKLAMA

Na wielu portalach informacyjnych, a także stronach wydziałów geodezji przy starostwach powiatowych, a nawet blogach profesjonalnych prawników wciąż widnieje informacja, że ostateczny termin na składanie wniosku o zwrot nieruchomości wywłaszczonych ponad 20 lat temu na cel publiczny, który nigdy nie został zrealizowany, mija 14 maja 2020 roku. Trzeba koniecznie podkreślić, że termin ten został przesunięty na podstawie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej 2.0.

REKLAMA