REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy jest możliwe zasiedzenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?

Michał Górski
Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim
Zasiedzenie stanowi wyjątek od zasady prawa własności./Fot. Shutterstock
Zasiedzenie stanowi wyjątek od zasady prawa własności./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest tzw. ograniczonym prawem rzeczowym. Powstaje doniosła społecznie kwestia: czy jest możliwe zasiedzenie tego prawa.

Zasiedzenie ograniczonego prawa rzeczowego

Zasiedzenie stanowi wyjątek od zasady prawa własności, w związku z tym przepisy z tym związane należy interpretować ściśle (por. wyrok Trybunału Konstytucyjnego w wyroku z dnia 28 października 2003 r., P 3/03). W związku z tym, zasiedzenie może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie (a dokładniej w Kodeksie cywilnym). Dotyczy to więc zasiedzenia prawa własności nieruchomości czy też własności ruchomości (np. samochodu), ale także prawa użytkowania wieczystego (uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 11 grudnia 1975 r., III CZP 63/75) oraz niektórych ograniczonych praw rzeczowych, takich jak służebności (art. 292 Kodeksu cywilnego).

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Tradycyjnie przy tym przyjmowano, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie podlega zasiedzeniu, nawet po upływie wymaganego prawem okresu (obecnie: 20 lat w dobrej wierze, 30 lat w złej wierze). Prawo to zostało bowiem uregulowane w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, która nie zawiera żadnej normy, z treści której można byłoby wywodzić możliwość nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w drodze zasiedzenia. To stanowisko obecnie nie jest już takie niejednolite.

Zasiedzenie mieszkania spółdzielczego – orzeczenie sądu

REKLAMA

Warto w tym miejscu przywołać postanowienie Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 29 października 2018 r., sygn. II Ca 825/18. Sąd ten uznał, że w związku ze zmianami w prawie spółdzielczym, a dokładniej uznania niektórych przepisów za niekonstytucyjne przez Trybunał Konstytucyjny z dnia 30.03.2004 r., ((sygn. K 32/03, OTK 2003, Nr 3, poz. 23), nie można wykluczyć możliwości zasiedzenia spółdzielczego prawa do lokalu. W wyroku tym trybunał uznał za niezgodne z Konstytucją regulacje zawarte w art. 17/2 ust 1 i art. 17/8 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, warunkujące i uzależniające możliwość nabycie tego prawa od członkostwa nabywcy w spółdzielni. Co jednak istotne, Sąd ten uznał, że początek biegu zasiedzenia takiego prawa może być liczony dopiero od dnia 15 czerwca 2004 r., tj. od wejścia w życie ww. wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 30.03.2004 r. W związku z tym, zgodnie z tym stanowiskiem nabycie przez zasiedzenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w złej wierze mogłoby nastąpić, ale najwcześniej z dniem 16 czerwca 2034 roku. 

Niemniej Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 11 sierpnia 2021 r., sygn. akt V CSKP 118/21 uchylił ww. orzeczenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu sugerując, że początek biegu zasiedzenia tzw. mieszkania spółdzielczego własnościowego może zacząć biec wcześniej. SN nie udzielił przy tym jednoznacznej odpowiedzi, od kiedy dokładnie zasiedzenie mogłoby być liczone, sugerując jedynie, że datą początkową mogłoby być wejście w życie Konstytucji z 1997 roku (tj. 17 października 1997 r.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Michał Górski

Autor jest adwokatem, doktorem nauk prawnych, współautorem blogów o zasiedzeniu nieruchomości oraz odszkodowaniu od Państwa

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA