reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Odszkodowania > Odszkodowanie za wywłaszczenie wspólników spółek – wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Odszkodowanie za wywłaszczenie wspólników spółek – wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Pozbawienie praw wspólników spółki, której mienie przeszło na Skarb Państwa z powodu jej nieprzerejestrowania do KRS jest niezgodne z Konstytucją. Wspólnicy, którym zostały wygaszone uprawnienia do majątku pozostałego po likwidacji spółki mogą żądać odszkodowania za szkodę wyrządzoną im przez wydanie aktu normatywnego uznanego za niekonstytucyjny.

Nabycie przez Skarb Państwa mienia podmiotów nieprzerejestrowanych z Rejestru Handlowego

Przepisy ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. Nr 121, poz. 770, ze zm.) nałożyły na podmioty zarejestrowane w dotychczasowych rejestrach, w tym m.in. w Rejestrze Handlowym, Rejestrze Spółdzielni i kółek rolniczych obowiązek zgłoszenia wniosku o zarejestrowanie w nowoutworzonym Krajowym Rejestrze Sądowym. Konsekwencją uchybienia tego obowiązku jest wykreślenie tychże podmiotów z rejestru z dniem 1 stycznia 2016 r.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Co więcej, z mocy art. 9 2b zdanie trzecie tej ustawy, w przypadku nieprzerejestrowanych podmiotów prawa wspólników, członków spółdzielni i innych osób uprawnionych do udziału w majątku likwidacyjnym wygasają z chwilą wykreślenia podmiotu z rejestru. Z tą datą wygasały zatem też z mocy samej ustawy prawa wspólników spółek. Jak przy tym wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 9 stycznia 2020 r., II SA/GD 354/19, decyzja Starosty, wydana na podstawie art. 9 ust. 2b w zw. z ust. 2i ma charakter decyzji deklaratoryjnej, której celem jest nie tyle ukształtowanie określonych stosunków prawnych, co sformalizowane potwierdzenie stanu prawnego w zakresie dotyczącym części tego mienia. Skutek nabycia mienia, w tym nieruchomości, następuje z mocy samego prawa na podstawie przepisu ustawy.

Problem nieprzerejestrowania dotyczy ok. 100.000 podmiotów, choć oczywiście większość z nich na dzień 1 stycznia 2016 r. nie posiadały znacznych bądź żadnych aktywów.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego P 13/18

Sąd Okręgowy dla Warszawy-Pragi w Warszawie, rozpoznający sprawę roszczeń odszkodowawczych wspólnika takiej nieprzerejestrowanej spółki powziął wątpliwości czy ten rygorystyczny skutek ustawowy w stosunku do wspólników jest zgodny z Konstytucją i zadał tzw. pytanie prejudycjalne Trybunałowi Konstytucyjnemu. W wyniku tego Trybunał w wyroku z dnia 11 grudnia 2019 r. P 13/18 uznał, że ww. art. 9 ust. 2b zdanie trzecie (tj. przepis o nieodpłatnym pozbawieniu praw do majątku nieprzerejestrowanej spółki – M.G.) ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. Nr 121, poz. 770 ze zm.) jest niezgodny z art. 64 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

W uzasadnieniu Trybunał wskazał, że

wspólnicy, którym na podstawie tej ustawy zostały wygaszone uprawnienia do majątku pozostałego po likwidacji spółki mogą na podstawie art. 4171 § 1 k.c. żądać odszkodowania za szkodę wyrządzoną im przez wydanie aktu normatywnego uznanego za niekonstytucyjny. Podmioty te nie będą mogły skutecznie wznowić postępowania, o którym mowa w art. 190 ust. 4 Konstytucji.

Polecamy serwis: Spółki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozbawienie praw wspólników spółki, której mienie przeszło na Skarb Państwa z powodu jej nieprzerejestrowania do KRS, niezgodne z Konstytucją./Fot. Shutterstock
Pozbawienie praw wspólników spółki, której mienie przeszło na Skarb Państwa z powodu jej nieprzerejestrowania do KRS, niezgodne z Konstytucją./Fot. Shutterstock

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

inEwi

inEwi to wygodna aplikacja do Zarządzania Czasem Pracy. Gwarantuje łatwą i precyzyjną kontrolę wszelkich aspektów ewidencji czasu pracy Twojego zespołu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama