REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy odprawa przy zwolnieniach indywidualnych

REKLAMA

Zwolnienie pracownika z przyczyn leżących po stronie pracodawcy powoduje konieczność wypłaty mu odprawy pieniężnej. Pracodawca wypłaca ją również wtedy, gdy dokonuje zwolnień indywidualnych w rozumieniu ustawy o zwolnieniach grupowych.
Zwolnienia indywidualne reguluje art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.). Określenie „zwolnienia indywidualne” służy odróżnieniu od zwolnień grupowych uregulowanych w art. 1 tej ustawy.
Zwolnienie indywidualne musi spełniać łącznie następujące warunki:
pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników jest zmuszony rozwiązać stosunki pracy z przyczyn niedotyczących pracowników;
• przyczyny niedotyczące pracowników stanowią wyłączny powód rozwiązania stosunku pracy;
• liczba zwolnionych pracowników jest mniejsza niż wymagana dla zwolnień grupowych;
• rozwiązanie stosunków pracy następuje za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę albo za porozumieniem stron;
• zwolnienia następują w okresie nie dłuższym niż 30 dni.
Decydujące znaczenie ma liczba pracowników
Zwolnienie ma charakter indywidualny, gdy dotyczy mniejszej liczby pracowników niż wskazana w art. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych. Liczba ta zależy od wielkości zatrudnienia u danego pracodawcy. Zwolnienie indywidualne ma więc miejsce, gdy pracodawca zatrudniający:
• mniej niż 100 pracowników – zwalnia mniej niż 10 pracowników;
• co najmniej 100, ale mniej niż 300 pracowników – zwalnia mniej niż 10 proc. pracowników;
• co najmniej 300 pracowników – zwalnia mniej niż 30 pracowników.

Przyczyna zwolnienia niedotycząca pracownika

Przyczyny niedotyczące pracowników to wszelkie okoliczności uzasadniające rozwiązanie stosunków pracy, które nie odnoszą się do osoby pracownika. Powodem zwolnień indywidualnych może być np. zła sytuacja ekonomiczna pracodawcy, zmniejszenie produkcji, reorganizacja zakładu pracy wiążąca się z likwidacją niektórych stanowisk pracy, zmiana technologii produkcji, ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy. W konkretnym przypadku może wystąpić jedna albo więcej takich przyczyn.
Przyczyna niedotycząca pracowników powinna być wyłącznym powodem rozwiązania stosunku pracy, tzn. bez jej wystąpienia pracodawca nie podjąłby decyzji o zwolnieniu pracownika (wyrok SN z 10 października 1990 r., I PR 319/90; OSNC z 1992 r., z. 11, poz. 204). Jednak zwolnienie ma charakter zwolnienia indywidualnego również wtedy, gdy pracodawca dobierając pracowników do zwolnienia uwzględnia dodatkowo inne powody (np. częste nieobecności w pracy, małą wydajność, niezdyscyplinowanie), jeżeli bez wystąpienia przyczyny niedotyczącej pracownika nie spowodowałyby o­ne rozwiązania stosunku pracy.
WAŻNE
W przypadku zwolnień indywidualnych rozwiązanie stosunku pracy powinno nastąpić za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę albo na mocy porozumienia stron. Rozwiązanie stosunku pracy w inny sposób, np. z upływem czasu albo bez wypowiedzenia, nie może być uznane za dokonane w ramach zwolnienia indywidualnego.

Wypowiedzenie lub porozumienie

W przypadku zwolnień indywidualnych, rozwiązanie stosunku pracy powinno nastąpić za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę albo na mocy porozumienia stron. Rozwiązanie stosunku pracy w inny sposób, np. z upływem czasu albo bez wypowiedzenia, nie może być uznane za dokonane w ramach zwolnienia indywidualnego.
Okres, w którym rozwiązywane są stosunki pracy w ramach zwolnień indywidualnych, nie może przekraczać 30 dni. Momentem początkowym tego terminu jest dzień, w którym złożono pierwsze oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Dla jego obliczenia nie jest istotne, kiedy nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy z mocy tych oświadczeń. Termin 30 dni rozpoczyna się więc w dniu, w którym pracodawca złożył pierwsze oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem albo w którym zawarto pierwsze porozumienie rozwiązujące umowę o pracę, w zależności od tego, co nastąpiło wcześniej (por. wyrok SN z 20 września 1994 r., I PRN 63/94; OSNP z 1995 r., z. 3, poz. 36).
WAŻNE

Pracodawca dokonujący zwolnień indywidualnych nie musi stosować żadnego specjalnego trybu postępowania. Nie obowiązują go w szczególności przepisy określające sposób przeprowadzania zwolnień grupowych. Powinien natomiast stosować się do wymagań przewidzianych w kodeksie pracy. Zgodnie bowiem z art. 12 ustawy o zwolnieniach grupowych, przy rozwiązywaniu stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników i przy rozpatrywaniu sporów związanych z naruszeniem przepisów tej ustawy, stosuje się przepisy kodeksu pracy.

Bez specjalnego trybu postępowania

Pracodawca dokonujący zwolnień indywidualnych nie musi stosować żadnego specjalnego trybu postępowania. Nie obowiązują go w szczególności przepisy określające sposób przeprowadzania zwolnień grupowych. Powinien natomiast stosować się do wymagań przewidzianych w kodeksie pracy. Zgodnie bowiem z art. 12 ustawy o zwolnieniach grupowych, przy rozwiązywaniu stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników i przy rozpatrywaniu sporów związanych z naruszeniem przepisów tej ustawy, stosuje się przepisy kodeksu pracy.
Nieuzasadnione albo naruszające przepisy prawa wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony w ramach zwolnienia indywidualnego może więc być podstawą wystąpienia przez pracownika przeciwko pracodawcy z roszczeniem o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie (art. 45-49 k. p.). Natomiast gdy pracodawca dokonując zwolnień indywidualnych rozwiązał za wypowiedzeniem terminową umowę o pracę z naruszeniem przepisów prawa, pracownikowi przysługuje roszczenie o odszkodowanie (art. 50 k.p.).

Prawo do odprawy pieniężnej

Pracownikowi, z którym rozwiązano stosunek pracy w ramach zwolnienia indywidualnego, przysługuje odprawa pieniężna (art. 8 i art. 10 ustawy o zwolnieniach grupowych). Pracownik nie musi spełniać jakichkolwiek dodatkowych warunków. Ponadto nie ma znaczenia, czy poza rozwiązanym stosunkiem pracy posiada inne źródło dochodów.
Wysokość odprawy zależy od wysokości wynagrodzenia pracownika i okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Do tego okresu wlicza się okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli nastąpiło przejście zakładu pracy albo obecny pracodawca jest następcą prawnym dotychczasowego z mocy odrębnych przepisów.
Odprawa przysługuje w wysokości:
• 1-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 2 lata,
• 2-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony od 2 do 8 lat,
• 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony ponad 8 lat.
RADZIMY

Ustawę o zwolnieniach grupowych stosuje się tylko do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Mniejsi pracodawcy zwalniają pracowników na zasadach wynikających z kodeksu pracy. Oznacza to, że nie mają obowiązku wypłacania odprawy.

Anna Makaruk
gp@infor.pl


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

REKLAMA