REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Administracja, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak odwołać się od niekorzystnej interpretacji podatkowej?

Prowadzę firmę i wystąpiłem 3 miesiące temu o wydanie interpretacji podatkowej w pewnej kwestii VAT-owskiej. Niedawno dostałem wreszcie interpretację ale uważam, że jest błędna. Gdzie mam się odwołać od tej interpretacji? Czy mam złożyć jakieś zażalenie?

Zmiany przy pozwoleniu na budowę

Od dawna mówi się o zmianach przy wydawaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Nowelizacja prawa budowlanego nie została jeszcze uchwalona ale Sejm kończy już prace nad nią. Jeżeli nic się nie zmieni niebawem czekają nas zasadnicze zmiany przy budowie.

Czy gmina jest przedsiębiorcą

Gmina to przede wszystkim jednostka samorządu terytorialnego. W orzecznictwie administracyjnym przyjmuje się, że gmina nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej.

Nagrania poczty głosowej

Jakie informacje powinny znaleźć się w nagraniu poczty głosowej? Czego unikać w takich nagraniach?

REKLAMA

Co nowego w kasach fiskalnych?

Prowadzę sklep ogólno-spożywczy. Zgodnie z obowiązkami prawnymi rejestruję sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. Od mojego znajomego, innego kupca dowiedziałem się, że nie dawno wprowadzono pewne zmiany prawne dotyczące kas fiskalnych. Chciałbym się dowiedzieć na czym te zmiany polegają i czy będą one mnie dotyczyły?

Czy urzędnik powinien odpowiadać materialnie za błędne decyzje

W Sejmie znajduje się projekt ustawy wprowadzający finansową odpowiedzialność urzędników za podejmowane decyzje. Przewiduje on kary nawet do dwunastokrotności wynagrodzenia urzędnika za wydanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa.

Jak uzyskać pozwolenie na posiadanie agresywnego psa?

Istnieją niebezpieczne rasy psów. Na ich posiadanie należy posiadać stosowne zezwolenie władz. Organem właściwym w takich sprawach jest wójt, burmistrz prezydent miasta.

Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie schroniska dla zwierząt?

Prowadzenie schroniska dla zwierząt jest działalnością regulowaną. Oznacza to, że do jej prowadzenia potrzebne jest zezwolenie odpowiedniego organu gminy. Prowadzenie schroniska bez zezwolenia zagrożone jest karą aresztu albo grzywny.

REKLAMA

Ustalenie numeru ewidencyjnego nieruchomości

Przed wystąpieniem o wypis z ewidencji gruntów i budynków warto uzyskać informację o numerze porządkowym działki. Takiej informacji należy szukać we właściwym urzędzie gminy.

Jak zarejestrować samochód

Każdy samochód jeżdżący po polskich drogach musi być zarejestrowany. Rejestracji dokonuje się w starostwie powiatowym.

Co warto wiedzieć o meldunku

Każdy obywatel Polski powinien być zameldowany. Meldunek stwierdza miejsce stałego (czasowego) pobytu. Warto zatem wiedzieć jak i gdzie się zameldować.

Jak zgodnie z prawem wycinać drzewa

Pozwolenie na wycięcie drzewa wydaje wójt, burmistrz, prezydent miasta. Warto bowiem wiedzieć, że nie każde drzewo można wycinać. Za niezgodne z prawem wycięcie drzewa grozi wysoka kara.

Kiedy i jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Aby móc rozpocząć budowę niezbędna jest określenie warunków zabudowy. Jeżeli dla danego gruntu nie ma planu zagospodarowania przestrzennego wtedy musimy wystąpić z wnioskiem o wydanie stosownej decyzji.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2009 roku

Minimalne wynagrodzenie wskazuje minimalną kwotę brutto, jaką pracodawca musi zapłacić pracownikowi.

Jak uzyskać odpisy z akt stanu cywilnego?

Odpisy z akt stanu cywilnego są bardzo ważnymi dokumentami. Są one niezbędne przy załatwianiu wielu spraw sądowych i urzędowych. Dlatego też warto wiedzieć jak je uzyskać oraz ile one kosztują.

Kiedy płaci się opłatę za posiadanie psa

Każdy posiadacz psa musi zgłosić ten fakt w urzędzie gminy. Za posiadanie psa należy zapłacić stosowną opłatę.

Co to jest urząd gminy

Większość spraw administracyjnych załatwiamy w urzędzie gminy. Tam się meldujemy, zgłaszamy prowadzenie działalności gospodarczej, wyrabiamy dowód osobisty. Dlatego warto wiedzieć czym jest urząd gminy i co można w nim załatwić.

Kiedy pracownikowi przysługuje dodatek za pracę w nocy

Pracownik ma prawo do dodatku za pracę w nocy. Jest to dodatek obowiązkowy, jaki musi wypłacać pracownikowi pracodawca. Obowiązek taki wynika z przepisów kodeksu pracy.

Własna spółka z o.o. już za 5000 zł

Mali przedsiębiorcy mogą od 8 stycznia 2009 r. wybierać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na równi z indywidualną działalnością gospodarczą.  Tego dnia weszła bowiem w życie  nowelizacja kodeksu spółek handlowych z 23 października 2008 r.. Nowe przepisy przewidują m.in. obniżenie minimalnego kapitału zakładowego spólki z o.o. aż do 5 tys. zł  - obecnie jest to 50 tys. zł. Znikł też przymus przekształcenia spółki cywilnej w jawną po przekroczeniu określonego poziomu obrotów.

Kogo uważa się za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą i jakim ubezpieczeniom podlega?

Prowadzenie pozarolniczej działalności jest tytułem do ubezpieczeń, który obejmuje szereg osób aktywnych zawodowo. Sprawdź, czy działalność wykonywana przez Ciebie jest jedną z nich i do jakich ubezpieczeń powinieneś się zgłosić.

Żeby zostać wojewodą trzeba mieć tytuł magistra

Wojewoda będzie mógł w drodze decyzji wstrzymać egzekucję administracyjną.

Czy zakup opon zimowych do samochodu wykorzystywanego w działalności można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Prowadzę działalność gospodarczą. Kupiłem w grudniu opony zimowe do samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności (środek trwały). Czy mogę ten wydatek zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Kontrola skarbowa u przedsiębiorcy

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, twoja działalność może zostać skontrolowana przez organy kontroli skarbowej. Powinieneś zatem znać zasady tej kontroli.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca wobec konsumenta?

Wielu przedsiębiorców kieruje swoją ofertę handlową do konsumentów. Przepisy w sposób szczególny chronią konsumentów i ułatwiają im dochodzenie roszczeń. Jakie zatem obowiązki przedsiębiorcy wynikają z praw konsumentów ?

Kupujemy monitor LCD

Na zakup monitora LCD może sobie dziś pozwolić praktycznie każdy, kto dysponuje kwotą rzędu kilkuset złotych. Jeszcze kilka lat temu tego typu produkt był dobrem luksusowym, na które stać było nieliczne grono użytkowników komputerów. Przed zakupem monitora LCD warto zbadać rynek i sprawdzić, który z oferowanych modeli najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby.

Kupujemy PDA

Urządzenie typu PDA (ang. Personal Digital Assistant) nazywane również palmtopem, przyda się każdemu zapracowanemu użytkownikowi. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu sprawdź, na co powinieneś zwracać szczególną uwagę.

Kupujemy pendrive

Pendrive, czyli przenośna pamięć flash to ze wszechmiar przydatne urządzenie, które przyda Ci się w wielu sytuacjach. Zanim jednak udasz się do sklepu na zakupy, sprawdź na jakie parametry pendrive'a powinieneś zwracać szczególną uwagę.

Kupujemy odtwarzacz MP3

Dzisiejsze odtwarzacze MP3 to wielofunkcyjne i tanie urządzenia, które nie tylko pozwalają na słuchanie muzyki, lecz również oglądanie zdjęć, filmów oraz nagrywanie notatek głosowych.  Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu sprawdź na co zwracać szczególną uwagę.

Netbook - obiekt pożądania

Nowa kategoria komputerów przenośnych zdobywa uznanie użytkowników na całym świecie. Mniejsze od typowych notebooków komputery określone mianem netbooków można kupić już za około 1000 złotych. Szczególnie chwalą je sobie ludzie będący w ciągłym ruchu, potrzebujący dostępu do swoich dokumentów oraz bezprzewodowego Internetu. Dziś każdy chce mieć netbooka.  

Przedsiębiorca na studiach

Jeżeli jednak jesteś przedsiębiorcą, to musisz wiedzieć, że wydatki na Twoje dokształcanie (np. studia, nauka języka, kursy dokształcające) możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jednak tylko wtedy, gdy nabywana wiedza lub umiejętności mogą zostać wykorzystane w Twojej działalności.

Mazury dla przedsiębiorczych

W północno-wschodniej Polsce pierwsze konkursy o fundusze UE już się zakończyły. Spóźnialscy mają jeszcze szansę powalczyć o pieniądze na inwestycje w październiku 2008 oraz w 2009 roku.

Czy mogę żądać zwrotu zaliczki

Wynająłem fachowca do położenia glazury w łazience. Zapłaciłem mu zaliczkę w kwocie 700 zł.  i umówiłem się na zakup płytek. Minął termin rozpoczęcia robót, a fachowiec nie zgłosił się do mnie, nie kupił towaru i nie chce oddać pieniędzy. Czy mogę wystąpić z roszczeniem do sądu o zwrot pieniędzy?

Gdy nie masz ochoty na alkohol?

Podczas służbowych spotkań często pojawia się alkohol. Jest dodatkiem do jedzenia, rozluźnia atmosferę, sprawia przyjemność. Jeśli nie należysz do miłośników mocniejszych trunków lub nie lubisz ich w nadmiarze – nie musisz się do tego zmuszać.

Koniec darmowych torebek foliowych w sklepach

Istnieją propozycje zmiany przepisów, zgodnie z którymi torebki foliowe, w które pakujemy zakupy będą kosztować 20 gr. W tej chwili przyjemność ta jest darmowa. Dodatkowo sklepy będą musiały przyjmować wszystkie opakowania wielokrotnego użytku.

Czy przedsiębiorca stosujący klauzule niedozwolone może zostać ukarany

Zakazane jest stosowania klauzul umownych uznanych prawomocnym wyrokiem sądu za niedozwolone i wpisanych do rejestru klauzul prowadzonego przez Prezesa UOKiK.

Która cena jest prawidłowa

Zdarzają się czasem przypadki, że satysfakcjonująca dla nas cena towaru zamieszczona na półce ulega zmianie gdy przychodzi do płacenia w kasie.

Dotacje dla początkujących przedsiębiorstw

75% małych firm już na starcie jest niedofinansowane - wynika z raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. W pierwszym roku działalności upada 40% nowo powstałych firm. PARP będzie temu zapobiegał i wspierał najlepsze pomysły.

Czy przedsiębiorca może skorzystać z zasiłku opiekuńczego

Do połowy czerwca tego roku odpowiedź na to pytanie byłaby negatywna. Obecnie osoby prowadzące własne firmy mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego, w razie konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. 

Rozpoczynamy własną działalność gospodarczą

Masz już pomysł na własną działalność gospodarczą i trochę pieniędzy na start? Możesz założyć jakąś spółkę z przyjaciółmi albo wybrać indywidualną działalność.Poradnik ten jest przeznaczony dla tych indywidualistów, którzy chcą być sami sobie sterem, żeglarzem i okrętem na szerokim morzu przedsiębiorczości.

Jak wybrać formę opodatkowania dochodów

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej można i trzeba nie tylko dokonać wyboru formy jej prowadzenia, ale również zasad rozliczania podatku dochodowego.

Pożyczamy od znajomych i rodziny na rozruch firmy

Trudno jest zebrać środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W takich sytuacjach często zwracam się o pożyczkę do rodziny i znajomych. Jak rozliczyć podatkowo taką pożyczkę.

Kto może handlować w święta?

Kodeks pracy zabrania handlu w święta, także wtedy, gdy święto przypada w niedzielę. Zakaz dotyczy jednak tylko pracowników. Handlować zatem mogą zarówno sami właściciele, jak i osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawnych (np. na umowę zlecenia).

Czy jest VAT od działalności sezonowej

Mam zamiar otworzyć w wakacje bar nad morzem. Czy obejmie mnie obowiązek rozliczania VAT ?

Jaki kredyt dla małego przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcom, który rozpoczynają działalność gospodarczą, często brakuje gotówki. Czy takim klientom banki chętnie pożyczają pieniądze?

Jak cudzoziemcy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce?

Cudzoziemcy mają również prawo korzystać z obowiązującej polskich obywateli swobody podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. Jednak nie wszyscy cudzoziemcy mogą to robić na takich samych zasadach.

Jak rozliczyć zaliczkę

Jestem podatnikiem VAT. Otrzymałem zaliczkę na poczet przyszłej dostawy. Czy muszę już wystawić fakturę i rozliczyć VAT od tej zaliczki ?  

Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku

Prawo do odliczenia podatku naliczonego to podstawowe prawo podatnika. Jest wyrazem zasady neutralności VAT w obrocie gospodarczym. Otrzymana przez podatnika faktura VAT nie zawsze jednak daje prawo do takiego odliczenia. Każdy przypadek ograniczenia tego prawa musi jednak wynikać wprost z przepisów ustawy o VAT.

Wymień samochód firmowy

Najbardziej opłaca się wymieniać samochody firmowe po upływie trzech, czterech lat od ich zakupu.

Jak uzyskać mianowanie na urzędnika Służby Cywilnej

Tegoroczny egzamin na urzędnika mianowanego odbędzie się już 21 czerwca. Termin składania zgłoszeń upływa 31 maja. Przyjmuje je Krajowa Szkoła Administracji Publicznej.

Przedsiębiorca

W polskim prawie pojęcie przedsiębiorcy nie jest jednolite. Definicje zawarte w ustawach regulujących sferę prawa gospodarczego różnią się między sobą.

REKLAMA