| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Żądania konsumenta > Czy mogę żądać zwrotu zaliczki

Czy mogę żądać zwrotu zaliczki

Wynająłem fachowca do położenia glazury w łazience. Zapłaciłem mu zaliczkę w kwocie 700 zł.  i umówiłem się na zakup płytek. Minął termin rozpoczęcia robót, a fachowiec nie zgłosił się do mnie, nie kupił towaru i nie chce oddać pieniędzy. Czy mogę wystąpić z roszczeniem do sądu o zwrot pieniędzy?

Tak. Można wnieść pozew o zapłatę do sądu rejonowego. Właściwym do rozpoznania sprawy będzie sąd rejonowy, w którego okręgu pozwany przedsiębiorca ma swoją siedzibę albo są miejsca wykonania umowy. W pozwie należy określić obie strony, czyli powoda (zamawiającego wykonanie remontu) oraz pozwanego (malarza, który wziął zaliczkę i nie rozliczył się z pieniędzy). Podaje się ich imiona i nazwiska oraz adresy, a także zawód. Trzeba też podać wartość sporu, czyli kwotę, którą malarz otrzymał jako zaliczkę i nie rozliczył się z niej. Warto też w pozwie domagać się, aby sąd od pozwanego zasądził też ustawowe odsetki od dnia zapłaty, a także koszty sądowe.

Roszczenie należy udowodnić. Takim dowodem w sprawie może być na przykład umowa zawarta między zamawiającym a wykonawcą, w której zostanie wskazana wysokość zaliczki lub pokwitowanie wystawione przez fachowca, w którym potwierdza otrzymanie określonej kwoty na zakup płytek. Dowodem w sprawie mogą też być pisma kierowane do wykonawcy przez zamawiającego, w których wzywa go do rozpoczęcia robót, zakupu materiałów za powierzone pieniądze oraz do zwrotu kwoty, za którą nie kupił zamówionych materiałów. Można też powołać świadków, którzy są w stanie poświadczyć, że zamawiający wzywał wykonawcę do zwrotu pieniędzy.

Zobacz również: Umowa o przeprowadzenie remontu

Podstawa prawna:

art. 33 - 34 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wisławski

Adwokat, Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »