reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Koniec darmowych torebek foliowych w sklepach

Koniec darmowych torebek foliowych w sklepach

Istnieją propozycje zmiany przepisów, zgodnie z którymi torebki foliowe, w które pakujemy zakupy będą kosztować 20 gr. W tej chwili przyjemność ta jest darmowa. Dodatkowo sklepy będą musiały przyjmować wszystkie opakowania wielokrotnego użytku.

Musisz zapłacić

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych klient nie dostanie już w sklepie torebki foliowej za darmo. Będzie musiał za nią zapłacić 20 gr. tzw. opłaty recyklingowej.

Jeżeli sprzedawca będzie chciał udostępniać torebki dla konsumentów za darmo sam będzie zobowiązany do uiszczenia tej zapłaty. Dodatkowo co kwartał będzie musiał wpłacać je na konto urzędu marszałkowskiego. Pieniądze mają być przeznaczone na selektywną zbiórkę odpadów oraz edukację ekologiczną.

Zobacz także: Jakie są obowiązki sprzedawcy?

Ekologia

Jak podkreśla Ministerstwo Środowiska, które jest pomysłodawcą proponowanych zmian, celem jest uświadomienie społeczeństwu problemu ochrony środowiska. Zmiany mają za zadanie przede wszystkim ograniczyć stosowanie nie ekologicznych torebek foliowych oraz skłonienie konsumentów do wykorzystywania opakowań wielokrotnego użytku lub z papieru.

W chwili obecnej sklepy proponują swoim klientom torby ekologiczne za ok. 60 gr. Czy aby na pewno droższy wyrób faktycznie zachęci konsumentów do określonego zachowania i wywoła zamierzony cel edukacyjny?

Oprócz dodatkowych opłat po stronie klientów nowe obowiązki powstaną też dla przedsiębiorców. Pojawiające się na sklepowych pułkach torby foliowe będą tak naprawdę nową ofertą w asortymencie sklepu. To wiąże się z przeprowadzeniem akcji marketingowej i informacyjnej.

Duże sklepy mają lepiej

Istnieje ryzyko, że duże sklepy będą chciały wykorzystać sytuację. Żeby zatrzymać i zachęcić swoich klientów mogą np. sami dokonywać opłaty recyklingowej i w ten sposób przy kasie nadal rozdawać torebki za darmo. Mali przedsiębiorcy nie będą mogli pozwolić sobie na dodatkowe koszty.

Zwrot butelek

Obecnie sklepy muszą przyjmować zwracane i na wymianę opakowania wielokrotnego użytku tylko po produktach, które znajdują się w asortymencie sklepu. Później, zgodnie z projektem ustawy, każdy sklep będzie zobowiązany do przyjmowania na wymianę tego typu opakowań np. butelek, niezależnie od tego czy sam je sprzedaje.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy znikną foliowe torby na zakupy?
Czy znikną foliowe torby na zakupy?

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama