REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa domu, Budynek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy właściciel budynku jednorodzinnego może odliczyć wydatki z termomodernizacji?

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że wydatki związane z termomodernizacją dachu i dociepleniem ścian budynku udokumentowane fakturami podlegają uldze podatkowej. 

Czy klimatyzacja z pompą ciepła może być odliczona w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

W artykule omawiane jest stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w kontekście możliwości odliczenia wydatków poniesionych na zakup i montaż klimatyzacji z wbudowaną pompą ciepła w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Wnioskodawca, będący właścicielem domu jednorodzinnego, dokonał termomodernizacji oraz zmiany źródła ogrzewania w celu obniżenia zużycia energii. Czy klimatyzacja z funkcją ogrzewania może zostać zaliczona do kosztów podlegających uldze? Odpowiedź KIS i jej implikacje są przedstawione w dalszej części artykułu.

Czy 2023 rok to dobry czas na budowę domu? Czy budowa domu jednorodzinnego może być tańsza niż kupno mieszkania?

Aktualnie, w 2023 roku wiele osób planujących zakup nieruchomości nie jest pewnych, czy to na pewno odpowiedni moment na inwestycję. Te wątpliwości wynikają ze wzrostu cen, niestabilnej sytuacji kredytowej i windującej nieustannie inflacji. Jednak zdaniem ekspertów, to dobry moment by zainteresować się budową domu, która może okazać się tańsza niż zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru nieruchomości?

Wiosna to boom na budowy domów – w które instalacje OZE warto zainwestować?

Wiosna to okres, w którym wiele osób decyduje się na budowę nowego domu. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem, coraz większą uwagę przykłada się do nowoczesnych rozwiązań, które zapewniają efektywne i ekologiczne funkcjonowanie budynków. Jednym z kluczowych elementów, które warto wziąć pod uwagę podczas budowy domu, są systemy takie jak rekuperacja, fotowoltaika i pompa ciepła. Dlaczego warto w nie zainwestować?

REKLAMA

Budowa domu za Bezpieczny Kredyt 2%? Tak, to możliwe, ale…

Preferencyjnym kredytem w ramach programu „Pierwsze mieszkanie” będzie można sfinansować nie tylko zakup mieszkania lub domu, ale też i jego budowę. Portal GetHome.pl radzi potencjalnym inwestorom, na co powinni uważać, żeby bank nie odprawił ich z kwitkiem. 

Wzrost cen materiałów budowlanych ze spowolnieniem

W marcu dynamika cen materiałów budowlanych zniżkowała w przyśpieszonym tempie już o 4 pp. do poziomu 11 proc., co oznacza, że znalazła się już nie tylko bardzo wyraźnie poniżej inflacji CPI, ale nawet inflacji bazowej. Jak zauważyli eksperci portalu RynekPierwotny.pl zjazd parametrów uciążliwej dla budowlanki materiałowej drożyzny jest więc kontynuowany, a kwestia spadku jej tempa do wartości jednocyfrowych wydaje się przesądzona już w bezpośredniej perspektywie.

Budowa domu jednorodzinnego ponad 70 m2 - do dwóch kondygnacji - bez pozwolenia na budowę

29 marca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Budowa jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 m2, będzie możliwa na podstawie tej samej procedury, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę – jedynie na podstawie zgłoszenia. Jakie inne zmiany przepisów zajdą w Prawie budowlanym?

8 na 10 osób przekroczyło planowany budżet, budując dom w 2022 roku

Budżet na budowę domu. Zazwyczaj proces stawiania domu zaczyna się od etapu planowania, w tym określenia budżetu. Dynamiczna sytuacja gospodarcza sprawia, że wszelkie wyceny i szacunki mogą różnić się od realnych kwot, jakie ostatecznie przyjdzie zapłacić inwestorom. Wśród osób budujących domy w 2022 roku aż 78% wydało na budowę domu więcej niż zakładały początkowe kosztorysy. Najczęściej deklarowano, że ostateczne koszty były wyższe od przewidywanych w granicach 26 – 50% – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. 

REKLAMA

Domy budowane przez Polaków w 2022 [GALERIA]

Typowy nowopowstający dom w Polsce w 2022 roku miał metraż między 101 m² a 150m² i został zbudowany techniką murowania. Do pokrycia dachów chętniej wybierano dachówki ceramiczne, które swoją popularnością wyprzedziły blachodachówki. Nowe obiekty powstawały najczęściej na bazie gotowego projektu zakupiony u architekta – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl, w ramach najnowszej edycji Raportu o budowie domów w Polsce. Zobacz więcej w galerii!

Jakie domy budowano w Polsce w 2022 roku? Część 1.

Jakie domy budowano w Polsce w 2022 roku? Jakie powierzchnie były najczęściej wybierane, jaka technika budowania, czy jaki rodzaj dachówki? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Bezpieczny Kredyt 2% - warunki

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, w którym został zawarty m.in. projekt dopłat do kredytu hipotecznego, czyli Bezpieczny Kredyt 2%. Jakie są jego założenia? Kto będzie mógł skorzystać? I kiedy wejdzie w życie?

Zielone dachy i ogrody wertykalne poprawią efektywność energetyczną budynków. Samorządy zachęcą do ich stosowania

Zielone dachy, ogrody wertykalne czy zielone fasady już od dłuższego czasu mają o wiele ważniejszą funkcję niż jedynie estetyczna. Zwiększają efektywność energetyczną budynków, tworząc dodatkową izolację przed zimnem, co skutkuje obniżeniem opłat za ogrzewanie w zimie, przy jednoczesnej izolacji przed upałem w okresie letnim.

Czym dokładnie jest budynek użyteczności publicznej?

Definicja budynku użyteczności publicznej występuje niemal w każdej sferze funkcjonowania administracji samorządowej. Niestety pomimo znajomości definicji legalnej w dalszym ciągu pojawiają się wątpliwości praktyczne z zakwalifikowaniem danego obiektu do tej kategorii budynków.

Dofinansowanie budowy (lub remontu) domu w 2023 roku

Niektórzy w planach na 2023 r. mają budowę lub remont domu. Jedno i drugie wiąże się ze sporym wydatkiem. Wzniesienie nowego budynku to koszt kilkuset tysięcy złotych. Za generalny remont również zapłacimy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy. Na rekordowo wysokie koszty bez wątpienia wpływa szalejąca inflacja i spowodowane nią rosnące ceny materiałów budowlanych. Na szczęście w Polsce funkcjonuje wiele programów finansowych, które mogą znacznie zredukować wydatki – zwłaszcza jeśli planujemy zastosować energooszczędne instalacje lub nowoczesne rozwiązania. Na jakie konkretnie dofinansowania możemy liczyć?

W. Buda: budowa domu 150-200 m kw. bez pozwolenia na budowę od 2023 roku

Budowa domu 150-200 m kw. nie będzie wymagała pozwolenia na budowę; przepisy te będą obowiązywać od początku roku - poinformował we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W sklepach budowlanych duże spadki ruchu

Monitoring ponad 600 marketów budowlanych w Polsce wykazał, że liczba wizyt w placówkach 5 sieci średnio zmalała dwucyfrowo rdr. – łącznie o blisko 26%. Najbardziej widać to w przypadku Leroy Merlin.

Budowa domu do 70 m2 - do tej pory wpłynęło ponad tysiąc zgłoszeń

W całym kraju zgłoszono do tej pory budowę 1058 domów do 70 m kw. przy wykorzystaniu uproszczonej procedury - poinformowało PAP Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Pobrano ok. 20 700 bezpłatnych projektów domów - wskazał resort.

Osoby budujące dom bez ochrony przed podwyżkami cen prądu - interwencja RPO

Osoby fizyczne budujące dom jednorodzinnych skarżą się na nieobjęcie ich wsparciem przed podwyżkami cen energii. Dyrektor Zespołu Prawa Cywilnego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich Kamilla Dołowska prosi o stanowisko dyrektora Departamentu Elektroenergetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Pawła Pikusa

Dom do 70 m2 z ułatwioną z uproszczoną procedurą – warunki budowy

Budując dom o powierzchni do 70 m2 możesz skorzystać z uproszczonej procedury. Jak to zrobić?

Czy fotowoltaika podlega podatkowi od nieruchomości?

Fotowoltaika - podatek od nieruchomości. Kiedy pojawia się opodatkowanie paneli fotowoltaicznych podatkiem od nieruchomości?

Budowa domu jednorodzinnego ponad 70 mkw. bez pozwolenia na budowę - zmiany w Prawie budowlanym od 2023 roku

Domy jednorodzinne powyżej 70 mkw. będą zwolnione z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Podobnie (budowa bez pozwolenia - tylko na podstawie zgłoszenia) będzie z przydomowymi schronami do 35 mkw., niewielkimi kioskami i pawilonami sprzedaży ulicznej, budynkami gospodarczymi i wiatami związane z produkcją rolną - wynika z projektu noweli Prawa budowlanego zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Większość zapisów planowanej nowelizacji miałaby wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

Ulga termomodernizacyjna 2023 - co można odliczyć?

Ulga termomodernizacyjna 2023. Komu przysługuje i w jakiej wysokości? Co będzie można odliczyć w rozliczeniu podatkowym PIT w 2023 roku?

Sprzedaż nieruchomości na gruncie podatku VAT i PCC

Podejmując decyzję o sprzedaży nieruchomości należy przygotować się na dokonanie wielu formalności. Powstaną skutki nie tylko o charakterze cywilnoprawnym, ale również te na gruncie podatku VAT albo podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Ustawa poprawiająca efektywność energetyczną budynków uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy dot. poprawy efektywności energetycznej budynków, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Nowe przepisy mają przyczynić się to do oszczędności energii i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.

Budynek, budowla. Stawka podatku od nieruchomości

Posiadanie nieruchomości w ramach działalności gospodarczej wiąże się z tym, że stawka podatku od nieruchomości będzie wyższa niż przy posiadaniu na potrzeby prywatne. Jednak nie w każdym przypadku…

Jak obniżyć swój podatek od nieruchomości?

Zawyżanie podatków od nieruchomości jest nagminne. Wiele osób i firm płaci zbyt wysoki podatek od nieruchomości. Wynika to najczęściej z rozbieżności interpretacyjnych co do kwalifikacji danego obiektu jako gruntu, budynku czy budowli, a w przypadku przedsiębiorców istotne jest też, czy nieruchomość służy prowadzeniu działalności gospodarczej. Należne podatnikom nadpłaty sięgają niekiedy nawet kilkuset tysięcy złotych, można je jednak odzyskać.

Wsparcie rządu w zakupie mieszkań - popiera je 55% Polaków

Wsparcie rządu w zakupie mieszkań to działanie, którego oczekuje ponad połowa rodaków - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania CBOS. Państwo powinno ułatwić ludziom zakup własnych mieszkań i budowę własnych domów.

Wartość zapytań o kredyty hipoteczne w czerwcu spadła o 59,9%

O kredyt hipoteczny w czerwcu 2022 wnioskowało łącznie 19,52 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 48,42 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 59,7%. W porównaniu do maja 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 18,1%.

Budynek (lokal) firmowy wykorzystywany częściowo do celów osobistych - korekta VAT

Podatnik posiada lokal usługowy, w którym prowadzi działalność gospodarczą. W maju 2022 r. przekształcił połowę budynku (85 m2 ze 160 m2) na mieszkanie dla siebie i żony. Lokal został wprowadzony do ewidencji w czerwcu 2014 r. Wartość inwestycji - 300 000 zł netto. VAT był odliczony w wysokości 69 000 zł. W jaki sposób należy postąpić teraz z VAT? Czy musimy oddać część odliczonego VAT?

Dom bez formalności do 70 m2 – GUNB udostępnił 70 darmowych projektów

Gotowe projekty domów do 70 m2 umożliwiają zminimalizowanie kosztów budowy domu w ramach programu Dom bez formalności. Został on wprowadzony jako element Polskiego Ładu. Ma ograniczyć formalności i koszty budowy.

Bezpłatne projekty domów do 70 m2 na stronach ministerstwa rozwoju i technologii. Mniej formalności z budową

Minister Waldemar Buda na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział zmiany w prawie budowalnym, a wśród nich, rozszerzenie możliwości budowy w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych, bez limitu powierzchni użytkowej. Minister przekazał w ręce obywateli także pakiet projektów domów jednorodzinnych do 70 m kw. do pobrania za darmo, w celu budowy domu na własne potrzeby mieszkaniowe.

Budowa domu w 2022 droższa o 58 tys. zł niż rok temu

Budowa domu w Polsce jest coraz droższa. 53 proc. osób budujących je w 2022 roku odczuło wzrost cen materiałów. Postawienie domu kosztuje od 42000 zł do nawet 58 000 zł więcej niż rok temu w zależności od metrażu.

Ile wynosi dofinansowanie do pomp ciepła w 2022?

Ile wynosi dofinansowanie do pomp ciepła w 2022? W ramach programu "Moje ciepło" można otrzymać do 21 tys. zł do zakupu pompy ciepła w nowym domu. Kto może je otrzymać i jak złożyć wniosek?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii: w tym roku inwestycje z KPO m.in. zwiększające efektywność energetyczną budynków

Resort rozwoju chce w tym roku rozpocząć inwestycje zaplanowane w KPO, m.in. zwiększające efektywność energetyczną budynków mieszkalnych i przygotowujące tereny inwestycyjne na potrzeby inwestycji o kluczowym znaczeniu dla gospodarki - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Dofinansowanie do pomp ciepła w nowobudowanych domach 2022 w ramach programu „Moje Ciepło”

Osoby chcące otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym mogą składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jakie są warunki otrzymania dofinansowania w ramach programu "Moje Ciepło"?

Dlaczego Polacy budują domy?

Co jest głównym powodem podjęcia decyzji o budowie domu?

Kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej – na co zwrócić uwagę?

Zakup działki budowlanej pod budowę domu przy finansowaniu kredytem hipotecznym nadal nie jest powszechną wiedzą wśród potencjalnych kredytobiorców. Czym różni się taki kredyt od tego zaciąganego na zakup stojącej już nieruchomości? Jak wygląda proces starania się o środki z banku i o jakich formalnościach należy pamiętać?

Związek funkcjonalny nie przesądza o podatku od nieruchomości

Wyznacznikiem dla obowiązku podatkowego od nieruchomości jest to czy poszczególne elementy ciągu produkcyjnego stanowią jedną rzecz. Należy zauważyć, że przepisy regulujące podatek od nieruchomości powodują problemy interpretacyjne.

Energooszczędne budownicwto - dachy pomagają oszczędzać energię

Dach jest jednym z kluczowych elementów dla energooszczędności budynku, więc jego odpowiednie zaprojektowanie wraz z użyciem najwyższej jakości materiałów przyczynia się do podniesienia standardu obiektu i pomaga w zdobyciu pożądanego świadectwa.

Zmiany w budynkach wprowadzone w związku z covid-19 mogą zwiększać ryzyko pożarowe

Po modyfikacjach dokonywanych w budynkach, w tym zmianach układu pomieszczeń i korytarzy, dodawaniu lub usuwanie tymczasowych ścianek, czy zmianie sposobu poruszania się osób po budynku, niezbędna jest ponowna ocena ryzyka pożarowego w tymże budynku. Dotyczy to również przekształcania w związku z wymogami związanymi z pandemią COVID-19.

Działki budowlane na topie

O bańce mieszkaniowej na rynku nieruchomości mówi się już od jakiegoś czasu. Niejako na drugim planie pozostaje z kolei sytuacja na rynku działek budowlanych, których ceny w trakcie pandemii intensywnie rosły.

W 2022 roku rachunki za energię wzrosną nawet o 54%. Jak oszczędzić na energii?

Od pierwszego stycznia tego roku obowiązują nowe taryfy dla indywidualnych odbiorców prądu oraz gazu. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, w 2022 roku konsumenci zapłacą za prąd o 24% więcej w porównaniu z poprzednim rokiem . W przypadku gazu rachunki będą wyższe o ponad połowę . Smart home może pomóc radzić sobie z nagłym wzrostem cen i ograniczyć związane z tym wydatki.

Ceny materiałów budowlanych mocno do góry

Spektakularne wybicie średniej dynamiki rdr cen materiałów budowlanych we wrześniu ub. roku do blisko 22 proc., nie okazało się ani przypadkowe, ani wyczerpujące dla potencjału wzrostowego grupy towarowej, monitorowanej przez PSB. Ostatecznie tezę tę potwierdziła następna znacząca zwyżka ze stycznia br., windująca średnią wzrostów o kolejne 4 pp. licząc miesiąc do miesiąca.

Dom parterowy – produkt na dzisiejsze czasy

Dom parterowy to często wybierany produkt na rynku nieruchomości. Każdy z nas ma jednak nieco inne wyobrażenia o wymarzonej nieruchomość. Ma ona stanowić miejsce, gdzie chcielibyśmy spędzić, jeśli nie całe życie, to przynajmniej sporą jego część. Musi więc być w pełni przystosowany do naszych, indywidualnych wymagań.

Kotły na paliwa stałe pod lupą UOKiK-u

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspólnie z Inspekcją Handlową regularnie prowadzi kontrolę modeli kotłów na paliwa stałe (np. węgiel, pellet), gazowe i ciekłe, służące do ogrzewania. W minionym zweryfikował ich 200. O czym warto wiedzieć wybierając kocioł do ogrzewania domu?

Polski Ład – kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Co warto wiedzieć?

Polski Ład objął swoimi regulacjami nie tylko system podatkowy. Stworzony w jego ramach program Mieszkanie bez wkładu własnego ma pomóc w zakupie własnego M tym Polakom, których nie stać na zgromadzenie wkładu własnego na zaciągnięcie kredytu. Jakie są jego główne założenia i warunki przyznania?

Polacy najchętniej budują domy średniej wielkości

2021 rok przyniósł zmiany w niektórych trendach dotyczących budowy domów. Polacy wybierali mniejsze działki oraz budowali mniej domów o dużym metrażu. Był to też kolejny rok, który minął pod znakiem pandemii. Inwestorzy odczuli to między innymi w postaci problemów z dostępem do materiałów budowlanych.

Co trzeba zrobić, aby wybudować Dom do 70 mkw bez pozwolenia

Założeniem programu Dom do 70 mkw jest ograniczenie procedur, aby przyspieszyć możliwość jego budowy. Jakie zatem będą potrzebne formalności do skorzystania z programu?

Kierownik na budowie – po co jest potrzebny

Podejmując się budowy domu musimy zmierzyć się z ogromnym szeregiem formalności i różnego rodzaju zadań. Kierownik budowy z jednej strony może nad odciążyć, a z drugiej przejąć odpowiedzialność. Kiedy niezbędne jest zatrudnienie kierownika budowy, kiedy możemy tego nie robić, a także za co dokładnie opowiada.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu

Budowa własnego domu to marzenie wielu Polaków. Jednak jego realizacja wymaga wielu przygotowań, m.in. należy uzyskać pozwolenie na budowę. Jak to zrobić, co będzie potrzebne i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA