Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa poprawiająca efektywność energetyczną budynków uchwalona przez Sejm

Nowe przepisy mają przyczynić się to do oszczędności energii i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków
Nowe przepisy mają przyczynić się to do oszczędności energii i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy dot. poprawy efektywności energetycznej budynków, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Nowe przepisy mają przyczynić się to do oszczędności energii i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.

Ustawa poprawiająca efektywność energetyczną budynków uchwalona przez Sejm

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

REKLAMA

Za uchwaleniem noweli z poprawkami głosowało 387 posłów, przeciw było 9, a 9 wstrzymało się od głosu. Poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym zgłosili posłowie PiS podczas drugiego czytania projektu noweli.

REKLAMA

Podczas prac nad nowymi przepisami wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński wyjaśniał, że dostosowują one polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej ws. charakterystyki energetycznej budynków. Zaznaczył, że regulacje wynikają m.in. z konieczności poprawy skuteczności obecnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce.

"Celem zmian jest to, by w Polsce powstawały budynki o jak najwyższych parametrach cieplnych, z nowoczesnymi, dobrej jakości ekologicznymi rozwiązaniami" - powiedział wiceminister. Podkreślił, że przyczyni się to do oszczędności energii, zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.

W trakcie czwartkowych obrad sejmowej Komisji Infrastruktury posłowie pozytywnie zaopiniowali dwie poprawki, zgłoszone podczas drugiego czytania projektu przez posłów PiS; są to zmiany o charakterze redakcyjno-legislacyjnym, dotyczące przepisów przejściowych do ustawy, które wynikają z uzgodnień z legislatorami - tłumaczyła Anna Paluch (PiS).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Negatywnie zaopiniowano natomiast dwie poprawki przedłożone przez Polskę 2050. "Ustawa nie definiuje górnej granicy grzywny, zatem za brak świadectwa efektywności energetycznej grozić może kara do kilku tysięcy zł, co narusza zasadę proporcjonalności" - mówiła w Sejmie Hanna Gil-Piątek. Zgłaszając poprawki zaznaczyła, że jej ugrupowanie nie poprzez procedowanych przepisów, "jeśli nie będzie górnego limitu grzywny i dłuższego vacatio legis".

Część posłów opozycji wskazywała też podczas czwartkowych prac nad nowelą w Sejmie, że certyfikat energetyczny "to koszt kilkuset zł dla domu jednorodzinnego". Zwracali uwagę, że dotyczy "wszystkich właścicieli i zarządców budynków oraz właścicieli mieszkań spółdzielczych w Polsce".

Konieczne świadectwo charakterystyki energetycznej budynków

Nowela wprowadza obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku indywidualnego czy wielorodzinnego.

Zakłada też m.in. wprowadzenie zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, które rozszerzają zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli (dotyczyć to będzie systemów o mocy ponad 70 kW.).

Umożliwiony ma być też powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, a także podniesiona zostanie jakość merytoryczna sporządzanych świadectw charakterystyki energetycznej (dotyczyć to będzie także protokołów sporządzanych z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji).

Inne rozwiązania obejmują m.in. wprowadzenie zmian korygujących istniejące mechanizmy "w obszarze sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemów ogrzewania lub systemów klimatyzacji".

Ponadto inwestorzy (w tym deweloperzy i inwestorzy indywidualni) będą musieli dołączać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Rozwiązanie to dotyczy niektórych grup budynków.

Wprowadzony ma być też obowiązek montażu w określonych budynkach systemów automatyki i sterowania, zgodnie z przepisami unijnymi.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

autorka: Magdalena Jarco

maja/ je/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • RealistaMalkontent
  2022-09-16 11:21:39
  Jakim cudem świadectwo charakterystyki energetycznej kosztującej kilkaset złotych ma poprawić efektywność energetyczną budynków? Toż to makulatura, która naprawdę nikogo nie obchodzi, bo liczy się tylko ekonomia budowania. Jaki ekologia ma sens gdy we wrześniu 2022 roku opłaca się mieć piec na drewno i węgiel i byleco. Żadnemu nowemu domowi jednorodzinnemu nie wychodzi projektowana charakterystyka energetyczna jeśli robi się ją w 100% zgodnie z przepisami, większość projektantów naciąga kwity, żeby były zgodne z rozporządzeniem, świadectwa też będą i są naciągane. Osobniki z rządu i sejmu myślą, że jak napiszą rozporządzenie lub ustawę to nastąpi cud i zmieni się cudownie rzeczywistość, fizykę budowli i zamiłowanie Polaków do ekologii, zwłaszcza teraz, gdy nie ma czym grzać domów. Boże, niestety żyjemy w ciekawych czasach.
  0
 • siema
  2022-09-16 09:51:09
  387 pajacy cyrkowych
  0
 • wkoo1
  2022-09-25 19:29:31
  ***** warto prawo! Za rzetelnie wykonane ŚCHE mało kto zapłaci odpowiednią kwotę i w rezultacie będzie kwitło to co Polacy potrafią najlepiej CWANIACTWO (czytaj kłamstwo). A świadectwa będę typu: budynek w Zakopanem a osoba wykonująca we Świnoujściu i wszystkie dane wyssane z palca! a koszt jedyne 50PLN
  0
 • 1111
  2022-10-12 15:41:35
  nastepnie obowiązek poprawienia efektywności energetycznej , a kasy brak więc kara . kara ,kara i dom zabiorą taki jest prawdziwy cel tej ustawy
  0
 • gg
  2022-11-28 20:53:38
  dajcie piiiiiii zarobić ludzią to zbudują nowe domu k....piiiiiii zaj.....piiiiiiii , kolejne dojenie kasy z ludzi .
  0
 • gg
  2022-11-28 20:59:43
  niech już wójek pucio zrobi pożądek z tymi baranami w unii i na naszym podwórku , bo ******* zgłupiec można w tym kraju . WIECEJ URZEDNIKÓW MNIEJ PRACOWNIKÓW
  0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogródki działkowe w cenie. Czy na RODOS można mieszkać cały rok?

Nawet 300 tys. zł trzeba zapłacić za ogródek działkowy z budynkiem w Poznaniu! I to mimo, że takiej działki nie można kupić, ale jedynie nabyć prawo do korzystania z niej. Nie można na niej także mieszkać przez cały rok! A o to często pytają notariusza zainteresowani kupnem takiej działki, a seniorzy o możliwość zapisania nieruchomości wnukom bądź przyjaciołom. 

Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

1200 zł dla ucznia za napisanie opowiadania, reportażu lub pamiętnika. Prace można składać do 15 listopada 2023 r.

Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu pod patronatem MEiN „This Game of Mine”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada 2023 r. Uczeń może otrzymać nawet 1200 zł, a nauczyciel 3000 zł.

REKLAMA

Kredyty frankowe. Prawa frankowiczów – pracowników banków

Zapadł właśnie kolejny korzystny wyrok TSUE  dla „frankowiczów” w sprawie polskiej. Czy pracownicy banków, którym banki udzieliły tzw. kredytów frankowych, mogą domagać się ich unieważniania przez sąd?

Głosowanie przez pełnomocnika

Kto może głosować przez pełnomocnika, a kiedy nie jest to możliwe? Czy prawo określa wymagania, dla osoby, ktora chce zostać pełnomocnikiem?

4000 zł z ZUS po śmierci członka rodziny. Komu i kiedy przysługuje zasiłek

O 4000 zł zasiłku pogrzebowego wnioskować mogą członkowie rodziny niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej,  gminie,  powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.

Głosowanie korespondencyjne

Głosowanie korespondencyjne zaliczane jest przez Kodeks wyborczy do głosowania osobistego. Kto może głosować korespondencyjnie? Gdzie nie jest to możliwe? Co zawiera tzw. pakiet wyborczy?

REKLAMA

Norma Euro 7. Rada UE przyjęła stanowisko w sprawie projektu

Wprowadzenie normy Euro 7. Rada UE przyjęła w swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów i silników. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

Wybory 2023. Jak sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?

Jakie nasze dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW)? Możemy to sprawdzić online lub zamówić informację w urzędzie.

REKLAMA