Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dom bez formalności do 70 m2 – GUNB udostępnił 70 darmowych projektów

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Gotowe projekty domów do 70 m2
Gotowe projekty domów do 70 m2

REKLAMA

REKLAMA

Gotowe projekty domów do 70 m2 umożliwiają zminimalizowanie kosztów budowy domu w ramach programu Dom bez formalności. Został on wprowadzony jako element Polskiego Ładu. Ma ograniczyć formalności i koszty budowy.

Gotowe projekty domów do 70 m2 w ramach programu Dom bez formalności

Główny Nadzór Budowlany udostępnił 70 darmowych gotowych projektów domów, możliwych do budowy w ramach programu Dom bez formalności. Umożliwia on budowę domu do 70 m2 bez konieczności zatrudnienia kierownika budowy, bez prowadzenia dziennika budowy

REKLAMA

Dom bez formalności, czyli dom do 70 m2 bez pozwolenia – podstawowe założenia

Program Dom 70 m2 działa w Polskiej przestrzeni od 3 stycznia 2022 roku. Jego podstawowym założeniem jest skrócenie procesu formalnego do minimum. Jest on nazywany również Domem bez formalności. Podstawowe założenia to: brak konieczności zatrudnienia kierownika budowy, brak dziennika budowy  i brak pozwolenia na budowę – wystarczy jej zgłoszenie.

Dom bez formalności – założenia

Każda osoba posiadająca grunt pod zabudowę mieszkaniową może wybudować na niej dom o powierzchni nie przekraczającej 70 m2 z uproszczoną procedurą. Musi być on jednak przeznaczony na cele mieszkaniowe. Ponadto musi on być wolnostojący i nie może mieć więcej kondygnacji niż dwie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowym ułatwieniem jest brak konieczności oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę. Inwestor może zacząć budowę niezwłocznie po zgłoszeniu budowy.

Ponadto budowa musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, bądź na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, która jest wydawana w przypadku braku tego pierwszego.

Dokumenty potrzebne do budowy domu do 70 m2 w ramach Domu bez formalności

Inwestor musi dostarczyć:

 1. Zgłoszenie
 2. Projekt architektoniczno-budowlany
 3. Projekt zagospodarowania działki lub terenu
 4. Oświadczenia:
 1. Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
 2. Oświadczeni o tym, że budowa będzie prowadzona w celach zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
 3. Oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową,
 4. Oświadczenie, że dokumentacja jest kompletna.

Dom bez formalności a projekt budowlany

Zgodnie z ustawą inwestor nie musi składać projektu budowlanego opracowanego przez uprawnionego architekta. Wystarczający jest szkic lub rysunek planowanej zabudowy. Musi on być jednak zgodny z podstawowymi założeniami, czyli: powierzchnia zabudowy domu nie może przekraczać 70 m2, musi być wolnostojący i maksymalnie dwukondygnacyjny, a jego obszar oddziaływania w całości musi mieścić się na działce, na której został zaprojektowany.  

Dom bez formalności – kto odpowiada za realizację budowy

Program z jednej strony umożliwia odstąpienie od zatrudnienia kierownika budowy, z drugiej zaś nie zwalnia z odpowiedzialności za wady konstruktorskie. Kto wówczas za nie odpowiada? Inwestor, czyli właściciel. Musi on samodzielnie realizować budowę zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, m.in. warunkami technicznymi obowiązującymi na podstawia rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych.

Jak zgłosić budowę Domu bez formalności?

Inwestor musi złożyć dokumenty do starosty lub prezydenta miasta. Ma do wyboru trzy możliwości:

 1. Złożenie osobiste.
 2. Wysyłka pocztą.
 3. Wypełnienie zgłoszenia on-line na stronie: https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. poz. 1986).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  REKLAMA

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

  Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

  Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

  Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

  Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

  Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie sa możliwe scenariusze przyszłości?

  REKLAMA

  UODO rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT

  Jak poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych, skarżący zarzuca twórcy tego narzędzia - firmie OpenAI to, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, nierzetelny, a zasady na jakich się to odbywa są nieprzejrzyste.

  Renta socjalna. Komu ZUS wypłaca takie świadczenie i w jakiej wysokości?

  Od marca 2023 wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 zł brutto, czyli jest równa kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kto może ubiegać się o takie wsparcie?

  REKLAMA