REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1000 zł dodatku do wynagrodzenia od 1 lipca 2024 r. - dla kogo?

Karolina Kropiwiec
1000 zł dodatku do wynagrodzenia rodzina zastępcza rodzinny dom dziecka lipiec 2024
1000 zł dodatku do wynagrodzenia od lipca 2024 r. - rodzina zastępcza i rodzinny dom dziecka
Emilia Panufnik
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Będzie 1000 zł dodatku do wynagrodzenia dla rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Dodatki wchodzą w życie 1 lipca 2024 r.

1000 zł dodatków do wynagrodzeń rodziców zastępczych

Dodatki do wynagrodzeń służą przede wszystkim docenieniu rodzicielstwa zastępczego. Są także formą motywacji i zachęcenia do pełnienia tych funkcji – powiedziała w środę w Senacie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska.

REKLAMA

Na posiedzeniu plenarnym Senatu rozpatrzono nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Wiceminister rodziny Aleksandra Gajewska powiedziała, że dodatki do wynagrodzeń w wysokości 1000,00 złotych trafią do 2,9 tys. rodzin zastępczych zawodowych i do osób prowadzących rodzinne domy dziecka.

Rodziny zastępcze potrzebują wsparcia finansowego

REKLAMA

Podkreśliła, że środowiska skupiające rodziny zastępcze od lat apelowały o wsparcie, zwracając uwagę na bardzo niskie wynagrodzenia. Wiceminister zaznaczyła, że obecnie polski system zmaga się z kryzysem związanym z malejącą liczbą rodzin zastępczych.

"Te osoby potrzebują konkretnych rozwiązań i konkretnego wsparcia. Oni nam mówią, że to konkretne wsparcie musi być również wsparciem w wymiarze finansowym, bo muszą mieć za co sfinansować potrzeby tych dzieci, rehabilitację, pomoc bardzo często psychologiczną, terapeutyczną, której te dzieci potrzebują" – wskazała Gajewska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodała, że nowelizacja wpływa znacząco na poprawę sytuacji finansowej osób pracujących w tym systemie.

Dofinansowanie dla rodzin zastępczych

"Zakres i szczegółowe zasady dofinansowania będą określane przez Radę Ministrów w uchwalonym programie" – powiedziała wiceminister.

Podkreśliła, że dodatki służą przede wszystkim docenieniu rodzicielstwa zastępczego, wzmacnianiu już funkcjonujących rodzin zastępczych zawodowych i rodzinnych domów dziecka, a także są formą motywacji i zachęcenia do pełnienia tych funkcji.

REKLAMA

Senator Krzysztof Bieńkowski (PiS) podziękował za przygotowanie tej regulacji - "Jako klub senatorów Prawa i Sprawiedliwości popieramy zdecydowanie ten ruch i mam nadzieję, że kolejne działania w tym zakresie będą prowadzone" – powiedział.

W dyskusji głos zabrała senator KO Magdalena Kochan. Zaznaczyła, że "piecza zastępcza jest zastępcza", bo najpierw należy wspierać rodziny biologiczne, by jak najmniej dzieci do pieczy trafiało. Zwróciła uwagę, że na przestrzeni lat coraz więcej dzieci przebywa w rodzinnej pieczy zastępczej zamiast w instytucjonalnej.- "Martwi mnie to, że do pieczy instytucjonalnej trafiają dzieci poniżej siódmego roku życia. To jest niezgodne z ustawą, ale proza życia, która mówi – nie ma dla tych dzieci rodzin zastępczych, (oznacza), że my jako państwo musimy się z pieczy wobec nich wywiązywać choćby w taki sposób, że jest to w instytucji, ale już innej niż 120-osobowa" – stwierdziła Kochan.

Wskazała, że rodzinny dom dziecka to jest grupa ośmiorga dzieci, a w placówce wychowawczo-opiekuńczej przebywa średnio 14 dzieci.

Senator KO podziękowała za przygotowanie omawianej regulacji. Zwróciła jednocześnie uwagę na konieczność współpracy rządu z samorządem na rzecz deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej.

W dyskusji nie zgłoszono poprawek. Głosowanie nad nowelizacją Senat przeprowadzi pod koniec posiedzenia.

Dodatki dla rodzin zastępczych od 1 lipca 2024 roku

Zgodnie z nowelizacją dodatki w wysokości tysiąca złotych brutto będą przyznawane w ramach programów przyjmowanych uchwałami Rady Ministrów i finansowane z Funduszu Pracy. Dodatki mają obowiązywać od 1 lipca 2024 r.

Regulacja podwyższa limit środków na ten cel o 45 mln zł – z 40 mln zł do nie więcej niż 85 mln zł. To pula na realizację zadań własnych samorządów w obszarze pieczy zastępczej. W programach zawarte będą szczegóły, m.in. określona dokładna kwota dodatków.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA