REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dodatki do emerytur, Dodatek pielęgnacyjny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak emeryt może otrzymać dodatki do swojej emerytury?

Emeryt ma prawo do wielu dodatków, ekwiwalentów pieniężnych, które w znaczny sposób mogą zwiększyć jego emeryturę. Podpowiadamy gdzie złożyć wniosek i niezbędne dokumenty.

Kiedy przysługuje dodatek pielęgnacyjny do renty

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do renty, jeżeli rencista została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia.

Dodatki do emerytury, jako sposób na podwyższenie świadczenia

Jednym ze sposobów podwyższenia emerytury jest prawo do dodatków. Emeryt może liczyć na kilka dodatków jednocześnie. Wysokość dodatków może znacznie podwyższyć wysokość otrzymywanego przez emeryta świadczenia.

Złożenie wniosku o dodatek kombatancki przez emeryta

Dodatek kombatancki przysługuje kombatantom i innym osobom uprawnionym, będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, na podstawie decyzji Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

REKLAMA

Jak złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny

Emeryt ubiegający się o prawo do dodatku pielęgnacyjnego musi złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Emeryt, który ukończył 75 rok życia nie musi składać wniosku, ZUS przyzna mu dodatek z urzędu.

Kto ma prawo do dodatku kombatanckiego do emerytury

Emeryt, który brał udział w wojnach, działaniach zbrojnych i walczył o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo do dodatku kombatanckiego.

Własna działalność gospodarcza emeryta

Ponieważ wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce nie jest imponująca, coraz więcej emerytów decyduje się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Oprócz umowy o pracę czy też umowy o dzieło warto zastanowić się nad otwarciem własnej działalności gospodarczej.

Praca w trakcie pobierania emerytury

Świadczenia emerytalne w Polsce nie są wysokie i nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W związku z tym emeryci coraz częściej decydują się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Muszą jednak pamiętać, że osiągane przez nich przychody (poza otrzymywaną rentą) będą wpływać na wysokość emerytury, która może być zmniejszona bądź zawieszona.

REKLAMA

Praca nakładcza emeryta

Jednym ze sposobów dorabiania emerytów jest praca nakładcza, czyli chałupnictwo. Może być ona wykonywana w domu i co ważne nie występuje tu ograniczenie do samodzielnego wykonywania danego zlecenia. Emeryt może więc skorzystać z pomocy osób trzecich: rodziny lub znajomych.

Ochrona przed zwolnieniem w wieku przedemerytalnym

Ustawodawca objął szczególną ochroną przed zwolnieniem pracowników w wieku przedemerytalnym. Oznacza to, że pracodawca nie może wypowiedzieć im umowy o pracę, pod warunkiem, że spełnią warunki określone w przepisach.

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Rozróżniamy kilka rodzajów umów o pracę. Najkorzystniejsza dla pracownika jest umowa na czas nieokreślony, ponieważ zapewnia trwałość stosunku pracy. Przed podjęciem nowej pracy należy się spodziewać, że pracodawca nam zaproponuje umowę na okres próbny, a w przypadku, gdy będzie szukał odpowiedniej osoby na zastępstwo nieobecnego pracownika otrzymamy umowę na zastępstwo. Zanim zdecydujemy się na podpisanie którejś z nich, warto wiedzieć, czym się one charakteryzują.

Emerytura z ZUS bez rozwiązywania umowy o pracę

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie trzeba rozwiązywać umowy o pracę, aby ZUS wypłacił emeryturę. Dotyczy to również osób ubiegających się o to świadczenie. Takie regulacje wpływają na większą aktywność zawodową emerytów.

Dorabianie do emerytury bez ograniczeń

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna) mogą dorabiać do swoich świadczeń bez żadnych ograniczeń. Jednak osoby, które pobierają wcześniejsze emerytury, w zależności od tego jaki będą uzyskiwały dochód, ich emerytura może być zawieszona lub zmniejszona.

Dodatek pielęgnacyjny do renty rodzinnej

Jako wdowa otrzymywałam po zmarłym mężu górniku inwalidy I grupy, dodatek pielęgnacyjny. Potem O/ZUS odebrał mi ten przywilej. Czy mogę ponownie starać się o jego wypłatę?

Dodatek po zmarłym emerycie

Moi dziadkowie byli na emeryturze, dziadek miał wyższą od babci o jakieś 85 zł i dwa tygodnie temu zmarł. Czy babci należy się jakiś procent z jego emerytury jako dodatek do jej niższej emerytury? 

REKLAMA