reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Praca seniora > Dorabianie do emerytury bez ograniczeń

Dorabianie do emerytury bez ograniczeń

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna) mogą dorabiać do swoich świadczeń bez żadnych ograniczeń. Jednak osoby, które pobierają wcześniejsze emerytury, w zależności od tego jaki będą uzyskiwały dochód, ich emerytura może być zawieszona lub zmniejszona.

Aktualna treść: Ile emeryt może dorobić od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r.?

Emeryci

Emeryt, czyli osoba mająca ustalone prawo do emerytury, ma możliwość skorzystania z dodatkowego zatrudnienia. Podejmowanie pracy przez seniorów jest dosyć częste z uwagi na fakt, że świadczenia emerytalne w Polsce nie są wysokie. Najczęściej emeryci zatrudniają się na podstawie umowy o pracę i zlecenia. Czasami decydują się na podjęcie pozarolniczej działalności, aby nie być uzależnionym od pracodawcy. Jednak należy pamiętać, że dochody które będą uzyskiwać mogą wpłynąć na wysokość świadczenia otrzymywanego z ZUS.

Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)

Ograniczenia

Prawo do emerytury, ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Zmniejszenie wysokości świadczenie emerytalnego powoduje osiągnięcie przychodu w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130% tego wynagrodzenia.

Brak ograniczeń

Do przychodów mających wpływ na zawieszanie prawa do świadczeń emerytalnych nie wlicza się przychodów uzyskiwanych z tytułu wykonywania pracy zarobkowej nieobjętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, np. uzyskiwanych z tytułu darowizn i zapomóg, umowy o dzieło, praw autorskich i patentowych, wynajmu lub dzierżawy nieruchomości albo lokali, chyba że wynajem lub dzierżawa stanowią przedmiot działalności gospodarczej.

Zobacz serwis: Emerytury

Gdy prawo do emerytury powstało w ciągu roku, przy ustalaniu przychodu, który podlega rozliczeniu, nie uwzględnia się przychodu uzyskanego z tytułu pracy wykonywanej przed ustaleniem prawa do świadczenia, nawet jeśli jego wypłata nastąpiła wówczas, gdy prawo do tego świadczenia już przysługiwało.

Zobacz również: Zgłoszenie pracy emeryta w ZUS

Zalety dodatkowej pracy

Do zalet wykonywania dodatkowej pracy przez emeryta można zaliczyć:

  1. aktywny tryb życia,
  2. realizowanie zainteresowań,
  3. stały kontakt z ludźmi,
  4. dodatkowy dochód.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 30.10.2019

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać do swoich świadczeń bez ograniczeń.
Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać do swoich świadczeń bez ograniczeń.

Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama