reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Praca seniora > Jakie są rodzaje umów o pracę?

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Rozróżniamy kilka rodzajów umów o pracę. Najkorzystniejsza dla pracownika jest umowa na czas nieokreślony, ponieważ zapewnia trwałość stosunku pracy. Przed podjęciem nowej pracy należy się spodziewać, że pracodawca nam zaproponuje umowę na okres próbny, a w przypadku, gdy będzie szukał odpowiedniej osoby na zastępstwo nieobecnego pracownika otrzymamy umowę na zastępstwo. Zanim zdecydujemy się na podpisanie którejś z nich, warto wiedzieć, czym się one charakteryzują.

Umowa o pracę

Umowa o pracę jest to zgodne oświadczenie woli stron, według którego jedna strona, zwana pracownikiem, zobowiązuje się świadczyć w sposób ciągły, powtarzający się, na rzecz drugiej strony zwanej pracodawcą, pracę określonego rodzaju, a druga – zatrudniać pracownika za wynagrodzeniem.

Rozróżniamy następujące rodzaje umów o pracę: na okres próbny, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy oraz na czas nieokreślony.

Umowa o pracę na okres próbny

Umowa na okres próbny jest umową terminową. Jej głównym celem jest sprawdzenie przez pracodawcę przydatności pracownika do pracy w zakładzie oraz poznanie przez pracownika warunków pracy w zatrudniającej go jednostce. W okresie próbnym pracownik jest poddany obserwacji i może dokładnie zapoznać się z obowiązkami, które ma wypełniać oraz zaprezentować własne zdolności i umiejętności. Choć stosowanie okresu próbnego przez pracodawców nie jest obowiązkowe, w praktyce pojawia się dosyć często.

Okres próbny trwa maksymalnie 3 miesiące.

Umowa na czas określony

Umowa na czas określony jest umową terminową. Oznacza to, że strony z góry ustalają termin zakończenia stosunku pracy. Może to być konkretna data kalendarzowa lub inne zdarzenie przyszłe, którego nadejście spowoduje rozwiązanie stosunku pracy. To zdarzenie powinno być pewne i nie może zależeć od woli stron lub osób trzecich.

Przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń, co do długości trwania umowy na czas określony. Zawarcie umowy na bardzo długi okres może być jednak uznane za sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem takiej umowy lub z zasadami współżycia społecznego, jeżeli nie znajduje uzasadnienia w potrzebie czasowego zatrudnienia pracownika.

Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.

Umowa na zastępstwo

Umowę o prace na zastępstwo można zawrzeć jeśli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Rozwiązuje się ona wraz zakończeniem nieobecności zastępowanego pracownika. W treści umowy należy wskazać imię i nazwisko zastępowanego pracownika oraz przewidywany czas jego nieobecności.

Umowa na zastępstwo może być rozwiązana z 3 dniowym wypowiedzeniem.

Umowa na czas wykonania określonej pracy

Umowa na czas wykonania określonej pracy nawiązuje się przez wskazanie pracy (zadań), do której realizacji zatrudnia się pracownika i której ukończenie powoduje ustanie stosunku pracy.

Zatrudnienie pracownika do budowy jakiegoś obiektu, zabioru plonów w gospodarstwie rolnym, sporządzenia bilansu, realizacji programu badawczego.

Tego rodzaju umowy nie wskazują, nawet pośrednio dnia zakończenia stosunku pracy, lecz jego ustanie uzależniają ogólnie od przyszłego zdarzenia w postaci zakończenia określonej pracy.

Zobacz serwis: Emerytury

Umowa na czas nieokreślony

Umowa na czas nieokreślony jest umową bezterminową. Oznacza to, że nie wskazuje się w niej końcowego terminu trwania stosunku pracy. Stwarza w ten sposób ochronę trwałości zatrudnienia. Pracodawca może ją wypowiedzieć tylko z uzasadnionych powodów i jeżeli pracownik jest reprezentowany przez związek zawodowy, po uprzedniej konsultacji z takim związkiem.

Zobacz również: Zgłoszenie pracy emeryta w ZUS

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie mamy rodzaje umów o pracę?
Jakie mamy rodzaje umów o pracę?

CIT 2020. Komentarz119.40 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama