| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Praca seniora > Własna działalność gospodarcza emeryta

Własna działalność gospodarcza emeryta

Ponieważ wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce nie jest imponująca, coraz więcej emerytów decyduje się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Oprócz umowy o pracę czy też umowy o dzieło warto zastanowić się nad otwarciem własnej działalności gospodarczej.

Własna działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza jest to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa bądź zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma formalnościami. Przede wszystkim należy zarejestrować firmę w urzędzie gminy lub urzędzie miasta. Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej podlega opłacie w wysokości 100 zł. Kolejny krok, to uzyskanie wpisu do REGON, wraz z którym otrzymujemy numer REGON. Do prowadzenie własnej działalności wymagane jest również otworzenie firmowego konta bankowego.

Nie można zapomnieć o wyborze odpowiedniej formy opodatkowania uzyskiwanych przychodów. W tym celu należy się zgłosić do właściwego urzędu skarbowego.

ZUS

Emeryci prowadzący własną działalność gospodarczą są zwolnieni z wszelkich opłat związanych z ubezpieczeniem społecznym. Jedyne o co muszą zadbać to ubezpieczenie zdrowotne. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 % przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, emeryt zgłasza się jako płatnik składek (druk ZUS ZFA - zgłoszenie płatnika składek). Zgłasza również siebie do ubezpieczeń (druk ZUS ZUA - gdy z działalności przystępuje do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowy, lub druk ZUS ZZA, gdy z działalności będzie podlegał wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu).

Przychody

Jeżeli przychód emeryta prowadzącego własną firmę (działalność pozarolniczą) osiągnie 130% średniego wynagrodzenia, wypłacanie emerytury zostanie zawieszone.

Zmniejszenia i zawieszenia prawa do emerytury lub renty nie musi obawiać się ten, kto ma własną firmę i z tego tytułu deklaruje przychód równy minimalnej podstawie obowiązującej wszystkich przedsiębiorców.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »