REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Encyklopedia prawa, Radca prawny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Generalny Inspektor Informacji Finansowej

Generalny Inspektor Informacji Finansowej to jeden z organów (obok ministra właściwego do spraw instytucji finansowych) administracji rządowej właściwy w sprawach przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Generalny Inspektor jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów.

Forma czynności prawnej

Przez formę czynności prawnej należy rozumieć sposób wyrażenie czynności na zewnątrz.

Zobowiązanie podatkowe

Zobowiązanie podatkowe to wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.

Dział spadku

Dział spadku polega na określeniu wartości całego majątku i jego podziale pomiędzy poszczególnych spadkobierców.

REKLAMA

Związek zawodowy

Związek zawodowy to dobrowolna i samorządna organizacja ludzi pracy, powołana do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Jest on niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji. Organy państwowe, samorządu terytorialnego i pracodawcy obowiązani są traktować jednakowo wszystkie związki zawodowe.

Czynność prawna

Przez czynność prawną należy rozumieć świadome i zgodne z przepisami prawa zachowanie, które zmierza do wywołania skutków prawnych mocą odpowiednich oświadczeń woli składających się na treść czynności prawnej.

Źródła prawa cywilnego

Źródła prawa cywilnego to normy prawne regulujące stosunki cywilnoprawne.

Czynności zawodowe radcy prawnego

Zawód radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

REKLAMA

Źródła prawa handlowego

Źródła prawa handlowego są to normy prawne, które regulują podstawowe instytucje prawa handlowego.

Źródła prawa karnego

Mianem źródeł prawa karnego określamy normy regulujące istotę przestępstw (tzn. co jest przestępstwem, grożące za popełnione przestępstwa kary, środki karne, wyłączenie karalności).

Czynności zawodowe adwokata

Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

Źródła prawa karnego wykonawczego

Źródła prawa karnego wykonawczego stanowi ogół norm, które określają wykonywanie orzeczonych przez sąd kar, środków karnych, środków zabezpieczających, środków probacyjnych.

Czynności ubezpieczeniowe

Przez czynności ubezpieczeniowe należy rozumieć działalność ubezpieczyciela związaną z oferowaniem i udzielaniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych.

Źródła prawa międzynarodowego

Źródła prawa międzynarodowego to normy prawne kształtujące prawo międzynarodowe, które nadają mu moc obowiązującą.

Czynności bankowe

Mianem czynności bankowych określamy usługi, które są świadczone przez banki na gruncie Prawa bankowego.

Źródła prawa rodzinnego

Przez źródła prawa cywilnego należy rozumieć normy prawne regulujące podstawowe instytucje prawa rodzinnego (t.j. małżeństwo, władza rodzicielska, przysposobienie, opieka, kuratela).

Czyn nieuczciwej konkurencji

Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta.

Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki [URE]

Urząd Regulacji Energetyki wydaje Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki. URE ogłasza w Biuletynie Urzędu Regulacji Energetyki sprawozdanie ze swojej działalności, w tym ocenę bezpieczeństwa dostarczania paliw gazowych i energii elektrycznej.

Żandarmeria wojskowa

Żandarmeria Wojskowa to wyodrębniona i wyspecjalizowana służba wchodząca w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Biuletyn Urzędu Komunikacji Elektronicznej [UKE]

Prezes UKE wydaje Biuletyn UKE. W Biuletynie UKE zamieszcza wymagane ustawą informacje i rozstrzygnięcia

Biuletyn Informacji Publicznej [BIP]

Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, utworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej, w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci teleinformatycznej.

Bankowe papiery wartościowe

Bankowy papier wartościowy służy gromadzeniu przez banki środków pieniężnych w złotych lub w innej walucie wymienialnej i zawiera w nazwie wyrazy "bankowy papier wartościowy".

Aktuariusz

Aktuariuszem jest osoba fizyczna wykonująca czynności w zakresie matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki, wpisana do rejestru aktuariuszy.

Akt notarialny

Akt notarialny jest szczególną formą dokumentu urzędowego. Sporządza się go, jeżeli wymaga tego przepis prawa lub taka jest wola stron. Niedochowanie formy aktu notarialnego w sytuacji, gdy wymaga tego prawo, powoduje bezskuteczność czynności prawnej oraz jej nieważność.

Akt normatywny

Akt normatywny to tekst, który zawiera normy prawne – sformułowane w języku prawnym i zapisane w postaci przepisów.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest właściwa w sprawach ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego. Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest centralnym organem administracji rządowej, działającymi przy pomocy ABW, będącego urzędem administracji rządowej.

Egzaminy adwokackie i radcowskie rozpoczną się 14 czerwca

Termin egzaminów zawodowych: adwokackiego i radcowskiego to 14-17 czerwca 2011 r. W tym roku aplikanci skorzystają z komputerów.

Aplikanci adwokaccy z komputerem na egzamin?

Możliwość skorzystania z własnego komputera może usprawnić egzamin zawodowy – przekonują aplikanci adwokaccy. Mają oni też swoje postulaty co do terminu egzaminu.

Jak starać się o przyznanie adwokata z urzędu?

Bezpłatną pomoc adwokata lub radcy prawnego z urzędu sąd przyzna wówczas, gdy jego udział w sprawie uzna za potrzebny. O adwokata z urzędu może starać się osoba, która wykaże, iż nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Aplikanci muszą wpisać się na listę

Osoby, którym z sukcesem zakończyły egzaminy na aplikacje prawnicze, nie stają się automatycznie aplikantami. Muszą dodatkowo złożyć wniosek o wpis na listę aplikantów.

Testy na aplikacje 2010

Poniżej prezentujemy wszystkie testy na aplikację radcowską, notarialną oraz komorniczą które odbyły się 25 września 2010.

Aplikacja 2010 w statystykach

W ostatnią sobotę (25 września 2010 r.) jednocześnie na terenie całego kraju odbyły się egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Do egzaminów na wszystkie aplikacje zgłosiło się łącznie 10 048 osób.

Aplikacja 2010 - test okazał się trudniejszy

W sobotę 25 września 2010 r. jednocześnie na terenie całego kraju rozpoczęły się egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Według zdających test okazał się trudniejszy niż rok wcześniej.

Ponad dziesięć tysięcy osób zdających na aplikacje prawnicze

25 września o godz. 11:00 w całym kraju rozpoczynają się egzaminy na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Według Ministerstwa Sprawiedliwości chętnych do odbycia szkolenia jest ponad 10 000 osób.

Zmiany w aplikacjach prawniczych

Szykują się kolejne zmiany w aplikacjach prawniczych. Tym razem do pracy nad kształceniem prawników zabrali się parlamentarzyści. Sprawę opisuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czy tylko adwokat może reprezentować w sądzie?

Nowelizacja przepisów kodeksu postępowania karnego zakłada, że pełnomocnikiem może być nie tylko adwokat, ale również radca prawny. Oznacza to, że uprawnienia radcy prawnego jako pełnomocnika zostały zrównane z uprawnieniami adwokata.

Kasy fiskalne obowiązkowe również dla prawników i lekarzy

Kancelarie prawne oraz prywatne gabinety lekarskie będą miały obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej najpóźniej w dniu 1 maja 2011 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które wejdzie w życie dnia 1 stycznia 2011 r.

Kiepskie wyniki egzaminów zawodowych na aplikacji radcowskiej

Aż 43 proc. aplikantów radcowskich w Warszawie nie zdało egzaminów uprawniających do wykonywania zawodu - wynika z danych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Podobnie było w innych miastach.

Aplikacje prawnicze: ostatni dzień na złożenie dokumentów

Dziś upływa ostatni dzień składania dokumentów na aplikację adwokacką, radcowską oraz notarialną. Dokumenty należy złożyć w siedzibie komisji kwalifikacyjnej, na obszarze właściwej okręgowej rady adwokackiej, okręgowej izby radców prawnych oraz izby notarialnej.

Komputery na egzaminie adwokackim i radcowskm

Minister Sprawiedliwości spotkał się z aplikantami adwokackimi i radcowskimi. Przyszłoroczny egzamin adwokacki i radcowski odbędzie się z wykorzystaniem komputerów.

Na egzaminach adwokackich będzie walka o komputer

Osoby przystępujące do egzaminów na adwokata i radcę prawnego muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami. Ze względu na ograniczoną liczbę stanowisk komputerowych, zdającym może zabraknąć czasu na udzielenie odpowiedzi. Dostęp do komputera będą mieli jedynie przez 25 minut – donosi w poniedziałkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Na egzamin bez laptopa

Przystępujący do egzaminów końcowych uprawniających do wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego lub notariusza nie będą mogli posługiwać się laptopem na egzaminie.

Znamy już wykaz aktów prawnych na egzaminy korporacyjne

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało wykaz aktów prawnych, jaki będzie obowiązywał na egzamin na aplikację adwokacka i radcowską oraz notarialną.

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego

Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz radca Prokuratorii Generalnej wnosząc sprawę do sądu, będą mieli obowiązek doręczenia sobie bezpośrednio odpisów pism sądowych wraz z załącznikami. Przewiduje to nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która 19 kwietnia weszła w życie.

Terminy egzaminów na aplikację już znane

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało terminy egzaminów na aplikację notarialną, radcowską, adwokacką i komorniczą.

Jak ustanowić obrońcę z urzędu?

Prawo do obrony jest jednym z fundamentalnych praw obwinionego. W ramach realizacji tego prawa może on korzystać z pomocy jednego obrońcy w postępowaniu wykroczeniowym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami obrońcą może być adwokat albo radca prawny. W ramach prawa do obrony obwiniony może ustanowić obrońcę z wyboru lub może posiadać obrońcę z urzędu.

Co warto wiedzieć o pełnomocnictwie

Pełnomocnik to osoba zastępująca nas przy jakiejś czynności. Pełnomocnik może zastępować nas przy zawieraniu umowy, w sprawach urzędowych a także przed sądem. Ustanowienie pełnomocnika jest bardzo przydatne gdy sami nie mamy czasu na dokonanie czynności prawnej lub gdy nie mamy ku temu stosownej wiedzy.

Ile kosztuje sprawa rozwodowa?

Chcę rozwieść się z moją żoną. Zastanawiam się jednak ile taka sprawa będzie mnie kosztować. Przy czym chodzi mi o wszystkie koszty, i te poniesione w sądzie i te poniesione u mecenasa.

Radca prawny

Radca prawny to prawnik, który odbył aplikację radcowską, a następnie zdał egzamin i został wpisany na listę radców prawnych.

Mecenas, rejent, asesor czyli kto jest kim w świecie prawa

Pomocy prawnej możemy szukać w wielu miejscach. W innych sprawach będziemy zwracać się do notariusza, w innych do adwokata jeszcze w innych do komornika czy sądu. Warto jednak wiedzieć czym zajmują się poszczególne osoby i jak się do nich zwracać.

REKLAMA