reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Postępowanie wykroczeniowe > Jak ustanowić obrońcę z urzędu?

Jak ustanowić obrońcę z urzędu?

Prawo do obrony jest jednym z fundamentalnych praw obwinionego. W ramach realizacji tego prawa może on korzystać z pomocy jednego obrońcy w postępowaniu wykroczeniowym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami obrońcą może być adwokat albo radca prawny. W ramach prawa do obrony obwiniony może ustanowić obrońcę z wyboru lub może posiadać obrońcę z urzędu.

W odniesieniu do sytuacji, kiedy dana osoba może mieć przyznanego obrońcę z urzędu należy wyróżnić dwie sytuacje procesowe:

Po pierwsze taką, gdy to obwiniony wnosi o wyznaczenie mu adwokata z urzędu w sytuacji, gdy nie jest w stanie ponieść kosztów obrony, tj. wykaże on, iż nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez poważnego uszczerbku dla środków materialnych niezbędnych do utrzymania siebie i rodziny. Ustanowienie takiego obrońcy może obejmować całe postępowanie lub tylko niektóre czynności.

Zobacz również: Komu przysługuje obrońca z urzędu?

Wniosek taki jest oceniany przez prezesa sądu właściwego do rozpoznania, który bada zasadność wniosku nie tylko z uwagi na sytuację majątkową wnioskodawcy, ale także pod względem tego,  czy ustanowienia go wymaga tzw. dobro wymiaru sprawiedliwości.

Jan. K jako emeryt ze skromną rentą może wykazać, iż nie stać go na ustanowienie adwokata, a fachowa pomoc jest mu potrzebna bo nie radzi sobie w ogóle ze sprawą.

Po drugie istnieją w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia sytuacje procesowe, które nakazują obecność obrońcy przy danej czynności, jest to tzw. przymus radcowsko - adwokacki. Wówczas to sąd i bez wniosku obwinionego podejmuje decyzje o ustanowieniu w sprawie obrońcy z urzędu, jeżeli obwiniony nie ma obrońcy z wyboru. Ma to miejsce w następujących sytuacjach:

  • gdy obwiniony jest głuchy, niemy, niewidomy lub, gdy zachodzi uzasadniona wątpliwość co do jego poczytalności (obrońca ten zostaje w procesie, jeżeli wątpliwość ta się potwierdzi);
  • w przypadku wznowienia postępowania na korzyść oskarżonego, w sytuacji, gdy toczy się ono po jego śmierci.

Zobacz serwis: Postępowanie wykroczeniowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama