| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Egzaminy adwokackie i radcowskie rozpoczną się 14 czerwca

Egzaminy adwokackie i radcowskie rozpoczną się 14 czerwca

Termin egzaminów zawodowych: adwokackiego i radcowskiego to 14-17 czerwca 2011 r. W tym roku aplikanci skorzystają z komputerów.

Zaproponowany przez Ministra Sprawiedliwości termin egzaminu adwokackiego i radcowskiego w 2011 r. został zaakceptowany przez Naczelną Radę Adwokacką oraz Krajową Radę Radców Prawnych

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, egzaminy adwokacki i radcowski odbędą się w zaproponowanym przez Ministra Sprawiedliwości terminie 14 czerwca - 17 czerwca 2011 r. Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Radców Prawnych zaakceptowały wyżej wskazany termin.

Łącznie do egzaminu adwokackiego i radcowskiego w 2011 r. przystąpi ok. 4900 osób.

Planuje się, że egzaminy adwokacki i radcowski w 2011 r. przeprowadzi ok. 75 komisji egzaminacyjnych, w tym 24 komisji do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego i 51 komisji do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego.

W porównaniu do egzaminów adwokackiego i radcowskiego, które odbyły się 2010 r. przed 40 komisjami egzaminacyjnymi, łączna liczba komisji egzaminacyjnych w 2011 r. wzrośnie prawie dwukrotnie. 

Zobacz również serwis: Pomoc prawna

Wychodząc naprzeciw postulatom aplikantów oraz samorządów zawodowych, Minister Sprawiedliwości planuje powołanie komisji egzaminacyjnych w większej liczbie Okręgowych Rad Adwokackich i Okręgowych Izb Radców Prawnych, aniżeli w 2010 r.

W szczególności, planuje się powołanie komisji egzaminacyjnej w siedzibą w Białymstoku dla obszaru właściwości Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku, Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie oraz Okręgowej Rady Adwokackiej w Siedlcach.

Natomiast do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego, planuje się powołanie komisji egzaminacyjnych w dwóch nowych siedzibach: w Toruniu dla obszaru właściwości Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu oraz w Zielonej Górze dla obszaru właściwości Okręgowej Izby Radców Prawnych w Zielonej Górze.
Taką decyzję uzasadniają względy organizacyjne oraz liczba przystępujących do egzaminu aplikantów w poszczególnych izbach.

Właściwość miejscowa wszystkich komisji egzaminacyjnych i adresy ich siedzib zostaną zamieszczone w ogłoszeniu o egzaminie adwokackim i radcowskim, zgodnie z art. 78a ust. 1 ustawy – Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2009 r. Nr 146, poz. 1188 ze zm.) oraz art. 362 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 ze zm.).

Tegoroczne egzaminy adwokacki i radcowski, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministra Sprawiedliwości, odbędą się przy użyciu komputerów.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Zobacz również serwis: Adwokatura

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Tegoroczne egzaminy adwokacki i radcowski odbędą się przy użyciu komputerów.
Tegoroczne egzaminy adwokacki i radcowski odbędą się przy użyciu komputerów.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »