| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > U prawnika > Mecenas, rejent, asesor czyli kto jest kim w świecie prawa

Mecenas, rejent, asesor czyli kto jest kim w świecie prawa

Pomocy prawnej możemy szukać w wielu miejscach. W innych sprawach będziemy zwracać się do notariusza, w innych do adwokata jeszcze w innych do komornika czy sądu. Warto jednak wiedzieć czym zajmują się poszczególne osoby i jak się do nich zwracać.

W niniejszym artykule postaram się skrótowo wyjaśnić podstawowe różnice między zawodami prawniczymi, kompetencje poszczególnych zawodów oraz tytuły jakich można używać w odniesieniu do tych osób.

Adwokat- zwyczajowo zwracamy się do niego Panie Mecenasie- zajmuje się on przede wszystkim zastępstwem prawnym. To znaczy reprezentuje stronę przed sądem. Przy czym adwokat może zastępować stronę zarówno w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych prawa pracy.

Notariusz- zwracamy się do niego Panie Notariuszu, Panie Sędzio, Panie Rejencie- zajmuje się on przede wszystkim sporządzaniem aktów notarialnych.

Radca Prawny- zwracamy się do niego Panie Radco- zasadniczo jego uprawnienia nie różnią się od uprawnień adwokata. Również zajmuje się zastępowaniem stron przed sądem, przy czym nie może on być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Komornik- wykonuje wyroki sądu w drodze egzekucji. Sprawę do komornika kierujemy co do zasady dopiero po zakończeniu postępowania sądowego. Prowadzenie egzekucji polega najczęściej na zajmowaniu ruchomości i nieruchomości, zajmowaniu kont bankowych oraz sprzedaż rzeczy w drodze licytacji.

Sędzia- podczas rozprawy zwracamy się do Sądu a nie do sędziego mówiąc proszę Sądu- orzeka w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych i prawa pracy, a także innych wskazanych przez ustawę.

Aplikant- to osoba przyuczająca się do zawodu prawniczego. Można być aplikantem adwokackim, radcowskim, notarialnym, prokuratorskim itd. Aplikant to z wykształcenia prawnik, który dostał się na aplikację. Zgodnie z przepisami prawa aplikant ma pewne uprawnienia. Może zastępować przy niektórych czynnościach swojego patrona (np. adwokata)

Asesor- to osoba, która ukończyła aplikację i zdała egzamin zawodowy. Jednak aby otrzymać nominację musi przejść swoistą próbę. Asesura obowiązuje w takich urzędach jak sądownictwo (powszechne, wojskowe, administracyjne), prokuratura, notariat, izby komornice. Asesor może zastępować notariusza, sędziego prokuratora czy komornika w określonych przez prawo sytuacjach.

Rzecznik patentowy- pomaga podmiotom gospodarczym albo osobom fizycznym w sprawach własności przemysłowej (głównie nadawanie patentów). Aby uzyskać tytuł rzecznika patentowego należy odbyć aplikację rzeczniowską i złożyć właściwy egzamin. Co ważne osoba taka nie musi mieć wykształcenia prawniczego (może mieć wykształcenie techniczne).

Prokurator- funkcjonariusz publiczny stojący na straży praworządności. Prokurator to przedstawiciel prokuratury. Zajmuje się ściganiem przestępstw. W procesach karnych sprawuje funkcję oskarżyciela publicznego.

                        

Poszukaj prawnika w naszej - bazie kancelarii

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Adwokat i radca prawny zajmują się zastępstem procesowym, notariusz - sporządzaniem aktów notarialnych, a komornik wykonuje wyroki sądu w drodze egzekucji.
Adwokat i radca prawny zajmują się zastępstem procesowym, notariusz - sporządzaniem aktów notarialnych, a komornik wykonuje wyroki sądu w drodze egzekucji.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »