reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Cennik > Ile kosztuje sprawa rozwodowa?

Ile kosztuje sprawa rozwodowa?

Chcę rozwieść się z moją żoną. Zastanawiam się jednak ile taka sprawa będzie mnie kosztować. Przy czym chodzi mi o wszystkie koszty, i te poniesione w sądzie i te poniesione u mecenasa.

W sprawach o rozwód orzeka sąd okręgowy. Natomiast samo postępowanie toczy się na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego (art. 436-446).

U adwokata

Do niedawna pełnomocnikiem w sprawach o rozwód mógł być jedynie adwokat. W tej materii zmieniło się jednak prawo i obecnie takim pełnomocnikiem mogą być osoby spełniające wymagania określone w art. 87 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Pełnomocnikiem zatem może być zarówno adwokat jak i radca prawny.

Warto również wiedzieć, że udział adwokata/radcy nie jest w takich sprawach obligatoryjny. Strona może występować w postępowaniu sama i sama bronić swoich racji. Jednak ze względu na złożoność sprawy warto skonsultować się z profesjonalnym prawnikiem.

Polskie ustawy nie regulują opłaty za zastępstwo procesowe i prowadzenie sprawy. Dlatego też ciężko jest jednoznacznie określić ile będzie kosztowała Pana taka usługa. W tym miejscu można jedynie powołać się na rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Zgodnie z przytoczonym wyżej rozporządzeniem stawka minimalna w sprawach o rozwód lub unieważnienie małżeństwa wynosi 360 zł (§ 7 pkt. 1 rozporządzenia).

W sądzie

Kwestia opłat wnoszonych do sądu jest określona dużo precyzyjniej. Reguluje ją ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Opłata w takich sprawach jest stała i wynosi 600 zł. Można ją wnieść zarówno w znakach opłaty sądowej jak i przelewem na konto właściwego sądu okręgowego.

Podsumowanie

Jeżeli będzie występował Pan w sprawie bez pełnomocnika wtedy jedyną opłatą jaką Pan poniesie jest 600 zł opłaty sądowej. Oczywiście w tym wypadku jest mowa tylko o samej sprawie rozwodowej.

Nie uwzględniony został w tym wypadku podział majątku wspólnego, dochodzenie ewentualnych alimentów czy orzeczenie eksmisji.

Zobacz serwis: Rozwody 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprawa rozwodowa to koszt 360 zł.
Sprawa rozwodowa to koszt 360 zł.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Jezierska

Radca prawny/Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama