reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Cennik > Ile kosztuje sprawa rozwodowa?

Ile kosztuje sprawa rozwodowa?

Chcę rozwieść się z moją żoną. Zastanawiam się jednak ile taka sprawa będzie mnie kosztować. Przy czym chodzi mi o wszystkie koszty, i te poniesione w sądzie i te poniesione u mecenasa.

W sprawach o rozwód orzeka sąd okręgowy. Natomiast samo postępowanie toczy się na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego (art. 436-446).

U adwokata

Do niedawna pełnomocnikiem w sprawach o rozwód mógł być jedynie adwokat. W tej materii zmieniło się jednak prawo i obecnie takim pełnomocnikiem mogą być osoby spełniające wymagania określone w art. 87 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Pełnomocnikiem zatem może być zarówno adwokat jak i radca prawny.

Warto również wiedzieć, że udział adwokata/radcy nie jest w takich sprawach obligatoryjny. Strona może występować w postępowaniu sama i sama bronić swoich racji. Jednak ze względu na złożoność sprawy warto skonsultować się z profesjonalnym prawnikiem.

Polskie ustawy nie regulują opłaty za zastępstwo procesowe i prowadzenie sprawy. Dlatego też ciężko jest jednoznacznie określić ile będzie kosztowała Pana taka usługa. W tym miejscu można jedynie powołać się na rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Zgodnie z przytoczonym wyżej rozporządzeniem stawka minimalna w sprawach o rozwód lub unieważnienie małżeństwa wynosi 360 zł (§ 7 pkt. 1 rozporządzenia).

W sądzie

Kwestia opłat wnoszonych do sądu jest określona dużo precyzyjniej. Reguluje ją ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Opłata w takich sprawach jest stała i wynosi 600 zł. Można ją wnieść zarówno w znakach opłaty sądowej jak i przelewem na konto właściwego sądu okręgowego.

Podsumowanie

Jeżeli będzie występował Pan w sprawie bez pełnomocnika wtedy jedyną opłatą jaką Pan poniesie jest 600 zł opłaty sądowej. Oczywiście w tym wypadku jest mowa tylko o samej sprawie rozwodowej.

Nie uwzględniony został w tym wypadku podział majątku wspólnego, dochodzenie ewentualnych alimentów czy orzeczenie eksmisji.

Zobacz serwis: Rozwody 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama