REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Firma, Transport

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komentarz: Zakazy ruchu ciężarowego w miastach podnoszą koszty dostaw

Od 7 marca br. we Wrocławiu zaczęły obowiązywać przepisy zakazujące ciężarówkom powyżej 18 ton wjazdu w wyznaczonych godzinach do miasta. Decyzja wzbudziła wiele dyskusji, szczególnie w branży TSL. W jaki sposób zakazy wpływają na proces realizacji dostaw i działalność operatorów logistycznych?

Jak przygotować przesyłkę do przewozów drobnicowych. Problem klienta i operatora logistycznego

Proces realizacji usługi przewozów drobnicowych różni się od innych usług transportowych szczególnie tym, iż występują w nim kilkukrotnie czynności przeładunkowe.  Dlatego bardzo ważne jest, aby nadając przesyłkę drobnicową odpowiednio przygotować ją do przewozu.

Nowe przepisy o zezwoleniach na międzynarodowy przewóz drogowy

Transport: 3 listopada 2010 roku weszło w życie rozporządzenie sprawie zezwoleń na międzynarodowy przewóz drogowy oraz drogowy przewóz kabotażowy.

Jak oceniać kondycję finansową firm transportowych

Firmy transportowe są szczególnie narażone na pogorszenie kondycji ekonomiczno – finansowej a nawet bankructwo. W tych warunkach wzrasta ranga narzędzi analitycznych pozwalających przewidzieć zagrożenia i w efekcie odpowiednio wcześniej podjąć działania naprawcze.

REKLAMA

W lipcu 2011 nowe przepisy ADR

W 2011 roku zmieniają się przepisy dotyczące towarów niebezpiecznych (ADR) Najważniejsze zmiany dotyczą systemu szkolenia kierowców, stosowania opakowań a także stosowania zwolnień. Zmiany zaczną bezwzględnie obowiązywać od 1 lipca 2011.

Co kierowca musi rejestrować na tachografie

Kierowca, który udaje się do miejsca wskazanego przez pracodawcę w celu odebrania znajdującego się tam pojazdu, wykonuje obowiązki pracownicze, a zatem czynność ta powinna być zaznaczona na wykresówce.

Ile zapłacimy za przejazd autostradami budowanymi przez Państwo

Projekt rozporządzenia w sprawie opłat za przejazd autostradami budowanymi przez Państwo stanowi wykonanie delegacji ustawowej zawartej w art. 37e ust. 2 ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Zgodnie z powyższym przepisem Minister Infrastruktury określi w drodze rozporządzenia, stawki opłat za przejazd autostradą, mając na uwadze potrzeby utrzymania i ochrony dróg istotnych dla rozwoju sieci drogowej.

Ile zapłacimy za przejazd autostradami budowanymi przez Państwo

Projekt rozporządzenia w sprawie opłat za przejazd autostradami budowanymi przez Państwo stanowi wykonanie delegacji ustawowej zawartej w art. 37e ust. 2 ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Zgodnie z powyższym przepisem Minister Infrastruktury określi w drodze rozporządzenia, stawki opłat za przejazd autostradą, mając na uwadze potrzeby utrzymania i ochrony dróg istotnych dla rozwoju sieci drogowej.

REKLAMA

Szybkie koleje – europejskie przykłady

W ostatnim czasie odbywa się wzmożona dyskusja na temat sytuacji kolei w Polsce. Pokutuje obraz kolei brudnej, niepunktualnej i zawodzącej oczekiwania społeczeństwa. Czy może być inaczej? Spójrzmy na przykłady dobrych praktyk na świecie.

Jak agencja celna powinna rozliczać VAT od zakupu usług związanych z transportem międzynarodowym

Jak agencja celna powinna rozliczać VAT za faktury zakupowe od kontrahentów zagranicznych m.in. z USA za fracht lotniczy, opłaty dokumentacyjne, za obsługę w Holandii, za fracht morski, opłaty dokumentacyjne, portowe, za transport z Chin do Hamburga, następnie za dostawę przesyłki z Hamburga do Warszawy. Czy będzie to import usług ?

Zawiązanie spółki z o.o. w jeden dzień?

Od 1 stycznia 2012 roku osoby, które będą chciały zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, będą mogły to zrobić w uproszczony sposób – poprzez zawarcie umowy w formie elektronicznej, a nie tylko, tak jak dotychczas, przed notariuszem.

Czy kierowca samochodu ciężarowego ma prawo do emerytury pomostowej

Pracownik jest zatrudniony w firmie od 1995 r. jako kierowca ciężarówki na trasach międzynarodowych. Ma wymagany okres składkowy. W 2011 r. ukończy 60 lat i chciałby przejść na emeryturę. Czy praca, jaką wykonuje, daje mu prawo do emerytury pomostowej?

Nie każdy wypadek kierowcy jest wypadkiem przy pracy

Pracodawca prowadzi działalność polegającą na przewozach towarów na terenie Polski i zagranicy. Charakter pracy kierowców wiąże się z dużą częstotliwością występowania wypadków przy pracy. Podczas sporządzania dokumentacji wypadkowej pojawia się wiele wątpliwości w zakresie ustalenia, czy zdarzenie wypadkowe jest wypadkiem przy pracy czy wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy. Kiedy więc wypadek kierowcy samochodu będzie wypadkiem przy pracy, a kiedy wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy?

Wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące świadectw pracy

Od dziś firma nie musi wydawać pracownikowi świadectwa pracy po rozwiązaniu umowy terminowej, jeśli chce go ponownie zatrudnić po krótkiej przerwie.

Kto płaci podatek od środków transportowych

Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i więcej, przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i więcej, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego oraz autobusy (art. 8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

Kto może odliczać VAT od paliwa

Zmiany ustawy o VAT wprowadzone nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym z 16 grudnia 2010 r. zmieniły zakres, w jakim podatnicy mogą odliczać VAT przy nabywaniu paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów. Najważniejszą ze zmian jest odebranie prawa większości użytkowników tzw. samochodów z kratką do odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa wykorzystywanego do ich napędu.

Kogo obowiązują przepisy o czasie pracy kierowców

Rozszerzenie zakresu stosowania dyrektywy 2002/15/WE na kierowców pracujących na własny rachunek budziło wiele kontrowersji. Trybunał rozstrzygnął wątpliwości, uznając m.in., że taka interpretacja nie ogranicza swobody przedsiębiorczości.

Jak często pobierać dane z tachografu i karty kierowcy

Nowe przepisy: 1 grudnia 2010 r weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 5 listopada 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie częstotliwości pobierania danych z tachografów cyfrowych i kart kierowców oraz warunków przechowywania tych danych (Dz.U. Nr 215, poz. 1410)

Jak poprawnie rozliczać usługi transportowe

Jakie są zasady rozliczeń VAT dla usług transportowych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami VAT? W jaki sposób i w jakim terminie prawidłowo wystawić fakturę „handlową” bez VAT? Jak udokumentować (potwierdzić) prawo do odliczenia VAT przy zakupie towarów i usług związanych z usługami transportowymi?

Piotr Wojnarowicz w PEKAES S.A.

Nowym dyrektorem logistyki w PEKAES S.A jest Piotr Wojnarowicz. To manager znany w branży z zarządzania firmami specjalizującymi się w kompleksowej logistyce oraz w rozwijaniu sieci dystrybucyjnych. Jego podstawowym zadaniem w PEKAES jest wzmocnienie i rozwijanie obszaru usług logistycznych.

Zadania samorządów dotyczące przystanków w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym

Z początkiem marca br. gminy przejęły odpowiedzialność za wykonywanie i remonty wiat przystankowych oraz sprzątanie przystanków. Z przystanków będą mogły korzystać firmy przewozowe, ale tylko za opłatą.

Niezależni przewoźnicy kolejowi chcą naprawy kolei

Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych wystosował list otwarty do premiera Donalda Tuska, w którym domaga się naprawy polskiej kolei - poinformował prezes zarządu związku Rafał Milczarski. Związek chce m.in. wydzielenia PKP PLK z Grupy PKP oraz reform.

Firmy nie zwalniają starszych pracowników

Firmy więc nie tylko nie zwalniają osób powyżej 50. roku życia, ale inwestują w ich rozwój. Wysyłają je na szkolenia, kursy, a także powierzają naukę młodszych i mniej doświadczonych pracowników.

Strajk portugalskich firm transportowych

14 marca 2011 r. rozpoczął się w Portugalii strajk właścicieli i pracowników firm transportowych. Domagają się oni zmniejszenia opłat za korzystanie z autostrad oraz dopłat rekompensujących podwyżki cen paliwa, wprowadzone w lutym i marcu.

Kto może kierować tramwajem?

Aby zostać motorniczym niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. Kto może się o nie ubiegać? Jak długą drogę musi przejść osoba, która chce kierować tramwajem?

Jak rozliczyć import usługi transportu towarów

Po jakim kursie wystawić fakturę wewnętrzną i z jaką datą, gdy nabywamy usługę importu (chodzi o transport towaru za granicę). Zagraniczny kontrahent z UE wystawia na nas fakturę za transport towaru z Polski do Holandii. Na fakturze podaje datę wystawienia faktury i datę załadunku towaru, natomiast pod dokumentami potwierdzającymi wywóz towaru poza terytorium Polski jest data odbioru towaru, czyli rozładunku. Czy prawidłowo wystawiamy fakturę po kursie z dnia rozładunku, czyli obioru towaru, jeśli data wystawienia faktury przez zagraniczną firmę jest inna? W tym momencie powstają różnice kursowe w VAT, bo do przeliczenia VAT w fakturze wewnętrznej bierzemy kurs z daty wykonania usługi, natomiast do VAT naliczonego i do podatku – kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

W jaki sposób alkohol wpływa na sprawność kierowcy

W Polsce obowiązują zaostrzone kary wobec pijanych kierowców. Warto pamiętać, że każda ilość wypitego alkoholu jest niebezpieczna, ponieważ obniża sprawność działania osoby prowadzącej pojazd i przez to istotnie zwiększa ryzyko wypadku. Obowiązkiem firmy jest przeciwdziałanie takim sytuacjom.

Jak rozliczyć import towarów z odprawą celną w UE

Jaki VAT zastosować przy rozliczaniu transakcji zakupu towaru w Chinach, odprawie celnej na terenie Niemiec (transakcja wewnątrzwspólnotowa) i zleceniu transportu z Niemiec do Polski?  Szczegółowe informacje w artykule Anety Szwęch, specjalisty w zakresie podatku VAT.

Czy można odliczać VAT od zakupu paliwa do samochodu

Czy w 2011 roku można odliczać VAT od paliwa do samochodów Mercedes Sprinter do 3,5 t oraz samochodów typu kombi, posiadające już w momencie zakupu homologację samochodów ciężarowych („z kratką”)?

Rosja organicza transport ciężarówek w upały

Ciężarówki na drogach federalnych Rosji przy temperaturze powietrza powyżej 25 st. będą mogły jeździć tylko nocą - poinformowała Federalna Agencja Drogowa (Rosawtodor). Agencja nie podała od kiedy ograniczenia zaczną obowiązywać.

Przewóz osób

W ramach umowy przewozu przewoźnik zobowiązuje się przewieźć, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, osoby lub rzeczy.

Konosament

Konosament jest to list przewozowy stosowany w transporcie morskim. Przewoźnik obowiązany jest po przyjęciu ładunku na statek wydać załadowcy na jego żądanie konosament.

ULC: więcej ładunków w portach lotniczych

2 marca 2011. Polskie porty lotnicze w ubiegłym roku odprawiły prawie 81 tys. ton przesyłek cargo oraz poczty na trasach do Polski i za granicę - poinformowała rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego Katarzyna Krasnodębska. W porównaniu z 2009 r. jest to wzrost o ok. 14 proc.

Odliczenie VAT przy leasingu samochodów po 1 stycznia 2011 roku

Czy po 1 stycznia 2011 roku nadal przysługuje firmom prawo odliczania całego VATu od rat leasingowych samochodów ciężarowych i tych "z kratką"? Czy pozostaje prawo do odliczenia całości podatku przy wykupie tych samochodów? Jaką stawkę podatku należy zastosować w przypadku późniejszej sprzedaży samochodów?

Rząd: prywatyzacja PKP Cargo przez inwestora strategicznego

1 marca 2011 r. PKP Cargo powinno być sprywatyzowane przy udziale inwestora strategicznego, któremu będzie zaoferowany większościowy pakiet 50 proc. plus jedna akcja - zdecydował rząd. Rada Ministrów wysłuchała informacji ministra infrastruktury w tej sprawie.

Firma

Firma służy oznaczeniu przedsiębiorcy. Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko, zaś firmą osoby prawnej – jej nazwa.

Największy kontenerowiec w historii gdyńskiego portu

26 lutego 2011 r. Do Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego (BCT) wpłynie największy w historii gdyńskiego portu kontenerowiec MSC Fortunate. Na jednostce mierzącej 275 metrów długości i 40 metrów szerokości zmieściłby się w pozycji leżącej Pałac Kultury i Nauki.

Portowcy zadowoleni z zerowej stawki VAT na usługi portowe

25 lutego 2011.  Zerowa stawka VAT na usługi portowe to dobra decyzja dla całej gospodarki morskiej - powiedział Rafał Zahorski z Rady Interesantów Portu Szczecin, skupiającej największe portowe spółki.

Scania serii G na długie trasy

Samochody ciężarowe z serii G firmy Scania to nowy poziom komfortu dla kierowców pracujących w transporcie długodystansowym, dystrybucji oraz wykonujących wszelkiego rodzaju zadania w budownictwie. Wszystkie modele zostały wyposażone w przestronną kabinę typu G, każdy z nich jest dostępny jako ciągnik siodłowy lub podwozie pod zabudowę.

Mercedes Actros. Długodystansowiec na kołach

Skonstruowany z myślą o długich trasach oraz pracy, która często trwa cały dzień, a czasem nawet tydzień.

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa to spółka mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Za zobowiązania spółki wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik odpowiada w sposób nieograniczony (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika jest ograniczona (komandytariusz).

Spółka jawna

Spółka jawna to spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Jaka ulga na bilety przysługuje emerytom?

Emeryci i renciści mają prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Takie same uprawnienia przysługują ich współmałżonkom, na których pobierane są zasiłki rodzinne.

Związkowcy kolejowi skarżą się na polski rząd do Brukseli

17 lutego 2011 r. Federacja Związków Zawodowych Pracowników Polskich Kolei Państwowych wystąpiła do unijnych komisarzy z prośbą o interwencję. Chodzi o to, że rząd Donalda Tuska ok. 4,8 mld zł z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko na kolej przekazał na budowę dróg.

Czy zakup usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu może byc importem usług

Czy zakup usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu wykazuję w deklaracji VAT-7 jako import usług?

Kiedy rozliczyć fakturę korygującą zmniejszającą obrót za usługi transportu na rzecz nabywcy z UE

Firma świadczy usługi transportu dla klientów z UE. W grudniu 2010 r. została wystawiona korekta „in minus” do faktur z czerwca (sprzedaż w czerwcu). Kiedy firma powinna ująć te korekty w informacji podsumowującej i VAT – w grudniu czy w czerwcu?

Jak określić miejsce pracy kierowcy

W jaki sposób określić miejsce pracy kierowcy stale obsługującego określony obszar kraju. Pracownik bardzo rzadko pojawia się w siedzibie firmy. W trasie bywa kilka dni. 

Jakie są zalety i wady chmury antywirusowej?

Chmura antywirusowa to jedna z alternatywnych metod wykrywania i blokowania dzisiejszych zagrożeń. Czy jest skuteczna? Jakie są jej wady? Przeczytaj poradę eksperta.

Partnerstwo publiczno-prywatne jako uzupełniający model finansowania

Na przestrzeni ostatnich 15 lat w Polsce zebrano szereg doświadczeń w przygotowaniu i realizacji projektów inwestycyjnych z udziałem partnerów prywatnych. W artykule pojawią się wybrane przykłady zrealizowanych z sukcesem inwestycji infrastrukturalnych w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jak rozliczyć dotacje otrzymane z urzędu pracy na wyposażenie stanowiska pracy?

Pracodawca, który zamierza wyposażyć lub doposażyć stanowisko pracy dla skierowanego bezrobotnego, może złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce położenia tego stanowiska pracy lub siedzibę pracodawcy, wniosek o refundację ze środków Funduszu Pracy, kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.

REKLAMA