REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka komandytowa

main image
Spółka komandytowa to spółka mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Za zobowiązania spółki wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik odpowiada w sposób nieograniczony (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika jest ograniczona (komandytariusz).

Zobacz serwis: Firma

Firma

Firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie "spółka komandytowa". W obrocie dopuszcza się używanie skrótu "sp. k.".

Brak osobowości prawnej

Spółka nie ma osobowości prawnej, ale posiada zdolność prawną oraz zdolność do czynności prawnych.

Forma umowy

Umowa spółki komandytowej powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Moment powstania

Spółka powstaje z chwilą wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego.

Komplementariusz

Komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem (podobnie jak wspólnik spółki cywilnej – jego odpowiedzialność jest nieograniczona, osobista, solidarna i subsydiarna). Reprezentuje spółkę, o ile na mocy umowy spółki albo prawomocnego orzeczenia sądu nie został tego prawa pozbawiony.

Komandytariusz

Komandytariusz odpowiada za zobowiązania tylko do określonej w umowie kwoty (sumy komandytowej). Może reprezentować spółkę tylko jako pełnomocnik. Kiedy przekroczy zakres umocowania, będzie działał bez niego lub nie ujawni swego pełnomocnictwa, odpowiadał będzie za skutki swych działań tak samo jak komplementariusz. Komandytariusz odpowiada również bez ograniczenia za zobowiązania spółki komandytowej, w sytuacji gdy jego nazwisko lub firma (nazwa) ujawnione zostanie w firmie (nazwie) spółki.

Wkłady

Wkłady mogą mieć postać pieniężną (gotówka) lub niepieniężną (własność, prawa do rzeczy ruchomych lub nieruchomości). Wkład mogą stanowić również usługi i praca na rzecz spółki.

Opłaty

Opłata sądowa za zgłoszenie spółki do KRS wynosi 750 zł, natomiast opłata za ogłoszenie o wpisie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wynosi 500 zł.

Zobacz: Konsument - turystyka

Podstawa prawna: Kodeks spółek handlowych

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA