REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Konosament jest to list przewozowy stosowany w transporcie morskim. Przewoźnik obowiązany jest po przyjęciu ładunku na statek wydać załadowcy na jego żądanie konosament.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

Posiadacz towaru otrzymuje konosament jako potwierdzenie załadowania określonego ładunku na statek. Jest to dokument, który jednocześnie zobowiązuje przewoźnika do wydania towaru w porcie przeznaczenia osobie legitymującej się konosamentem.

Dokument

Konosament jest to dokument, który wystawia przewoźnik lub kapitan statku. Jego wystawienie polega na podpisaniu lub ewentualnym opieczętowaniu przez upoważnioną osobę. Trzeba pamiętać, że konosament nie jest umową przewozu ładunku.

Dokument ten może być papierem wartościowym i podlega obrotowi, ponieważ zbycie konosamentu jest równoznaczne z przeniesieniem prawa własności. ‘

Treść

Konosament składa się zazwyczaj z kilku stron. Określa się w nim przede wszystkim przewoźnika i załadowcę, a także rodzaj i ilość ładunku. Oznacza się w nim też należności przewoźnika (fracht), warunki przeładunku i wydania ładunku, oraz zakres odpowiedzialności przewoźnika.

Rodzaje

Konosament może być wystawiony na imiennie określonego odbiorcę (konosament imienny), na zlecenie załadowcy lub wskazanej przez niego osoby (konosament na zlecenie) lub na okaziciela.

W zależności od rodzaju konosamentu można go zbyć w róży sposób. Konosament imienny - poprzez przelew wierzytelności, konosament na zlecenie – przez indos, a do przeniesienia konosamentu na okaziciela wystarczy jego wydanie.

Konosament można też podzielić na zwykły, bezpośredni i przewozu kombinowanego.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA