reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Zawiązanie spółki z o.o. w jeden dzień?

Zawiązanie spółki z o.o. w jeden dzień?

Od 1 stycznia 2012 roku osoby, które będą chciały zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, będą mogły to zrobić w uproszczony sposób – poprzez zawarcie umowy w formie elektronicznej, a nie tylko, tak jak dotychczas, przed notariuszem.

Aktualnie, aby zawrzeć umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, niezbędne jest dokonanie tego u notariusza, który sporządzi akt notarialny. Znajdą się w nim wszelkie konieczne elementy, wskazane w kodeksie spółek handlowych, tj.:

1) firmę i siedzibę spółki,

2) przedmiot działalności spółki,

3) wysokość kapitału zakładowego,

4) czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział,

5) liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników,

6) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

Zobacz również: Działalność gospodarcza

Dopiero tak sporządzona umowa może zostać dołączona do pozostałych dokumentów i złożona w sądzie rejestrowym.

Od 1 stycznia 2012 roku będzie istniała możliwość założenia spółki z o.o. elektronicznie, na urzędowym formularzu (wzór opracuje minister sprawiedliwości).

Zawarcie umowy spółki nastąpi z chwilą wprowadzenia w tym elektronicznym formularzu wszystkich niezbędnych danych oraz opatrzenie go podpisem elektronicznym. Spełnienie tych warunków jest konieczne, by umowa spółki była ważna.

Taki elektroniczny wniosek o wpis sąd rejestrowy będzie rozpatrywał w ciągu jednego dnia. Od daty zarejestrowania spółki, będzie ona traktowana tak samo, jak spółki zarejestrowane w „tradycyjny” sposób.

Zobacz również: Czy wysoki kapitał zakładowy świadczy o wiarygodności spółki?

Wprowadzenie elektronicznej formy zawierania spółki z o.o. będzie wiązało się z kilkoma zmianami:

1) procedura ta nie dopuszcza wnoszenia aportów (wkładów niepieniężnych), wyłącznie pieniężne;

2) pokrycie kapitału zakładowego powinno nastąpić w ciągu 7 dni od daty wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców (aktualnie należy go wnieść zanim zarejestrujemy spółkę).

Wprowadzenie tego drugiego rozwiązania, nie budzi jednak zastrzeżeń ze względu na to, że aktualnie kapitał zakładowy spółki z o.o. jest dość niski (5000 zł), a ponadto istnieje szereg narzędzi, które umożliwiają przymuszenie wspólników do pokrycia kapitału zakładowego (choćby kary grzywny nakładane przez sąd rejestrowy).

Aby zarejestrować spółkę przez Internet niezbędne będzie założenie tzw. e-konta. Dzięki niemu będzie można dokonać wszelkich opłat sądowych i skierować wniosek do sądu. Będzie to także możliwość identyfikacji osób dokonujących zgłoszenia.

Zobacz również: Sprawy urzędowe

W ciągu 7 dni od wpisu spółki do rejestru, trzeba będzie przekazać do KRS wzory podpisów członków zarządu, poświadczone notarialnie lub przez sąd.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 1 stycznia 2012 roku osoby, które będą chciały zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, będą mogły to zrobić w uproszczony sposób – poprzez zawarcie umowy w formie elektronicznej.
Od 1 stycznia 2012 roku osoby, które będą chciały zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, będą mogły to zrobić w uproszczony sposób – poprzez zawarcie umowy w formie elektronicznej.

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Kielar-Tammert

Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama