REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kolizja, Samochód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Udostępnianie informacji z zasobów Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępnia informacje z zasobów ewidencji dwóm rodzajom instytucji: podmiotom niekomercyjnym oraz podmiotom komercyjnym - głównie instytucjom o charakterze badawczym i statystycznym. Proces udostępniania informacji na zasadach komercyjnych i niekomercyjnych przebiega w odmienny sposób.

Jak ratować się po przypadkowym wjechaniu na miękkie pobocze?

W opowieściach kierowców w przydrożnych barach pojawia się czasem motyw „załapania pobocza” i ściągnięcia samochodu z jezdni do rowu lub w pole.

Jaką funkcje spełnia GPS w zarządzaniu flotą

Technologia GPS ma duże znaczenie dla flot. Pozwala im między innymi zwiększyć bezpieczeństwo jak i ograniczyć koszty związane z zapewnieniem ochrony assistance. Ale jak to realnie przekłada na zarządzanie flotą?

Jak unikać stłuczek na skrzyżowaniach z sygnalizatorami?


Polscy kierowcy w ogromnej większości przypadków zachowują się na skrzyżowaniach skandalicznie. Tylko jeden zmotoryzowany na stu, na widok zapalającego się żółtego światła natychmiast zaczyna hamować. Reszta – gwałtownie przyspiesza.

REKLAMA

Na czym polega Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa

Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar” to ogólnopolska akcja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, której celem jest zwiększenie świadomości użytkowników dróg na temat bezpieczeństwa. Kampania polegać będzie na edukowaniu uczestników ruchu – kierowców, pieszych i rowerzystów.

Jak zbadać, czy dana prędkość jest bezpieczna?

„Prędkość bezpieczna” to określenie bardzo nieprecyzyjne. Bez względu na to, z jaką prędkością pojazd się porusza, ruch ten może stwarzać zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.

Jak jechać w kolumnie pojazdów?

Zwykle pod pojęciem kolumny pojazdów rozumie się zorganizowaną grupę aut, należących często do jednego właściciela, które poruszają się drogą z jednakową prędkością i dążącą do wspólnego celu.

Jak zachować spokój po kolizji?

Kolizja to stres i wielkie nerwy. A kluczem do poprawnego zachowania w takiej sytuacji spokój. Oto kilka porad, jak opanować stres po stłuczce.

REKLAMA

Jak jechać z rozbitą szybą przednią?

Jedną z najbardziej niemiłych przygód, jakie mogą spotkać kierowcę, jest rozbicie przedniej szyby. Przyczyną tego może być uderzenie kamieniem wyrzuconym spod kół innego pojazdu.

Komu jakie auto w firmie

Każdy na pierwszy rzut oka zauważa, że rozkład marek samochodów do stanowisk w firmie ma niewiele wspólnego z przypadkiem. Wręcz przeciwnie, kiedy przyjrzeć się bliżej odnaleźć można żelazne reguły rządzące tą, zdawałoby się błahą, sprawą.

Co zrobić, gdy sprawca wypadku jest nieznany?

W sytuacji kolizji drogowej za wynikłe szkody odpowiedzialność ponosi sprawca wypadku, pokrywając je ze swojego ubezpieczenia OC. Co jednak w sytuacji, gdy osoba odpowiedzialna pozostaje nieznana?

Dochodzenie odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci odszkodowanie za szkody wyrządzone przez nieznanego sprawcę. Zgłoszenia szkody można dokonać w każdym zakładzie ubezpieczeniowym.

Jak zlikwidować szkodę po stłuczce?

Procedury likwidacyjne po kolizji potrafią przysporzyć wielu problemów. Nie jest to łatwe dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z taką sytuacją.

Kolizja z winy nieubezpieczonego sprawcy?

Niedawno miałem kolizję z winy innego kierowcy. Okazało się, że nie jest on ubezpieczony. Co mam zrobić i do kogo się zwrócić? Szkody są znaczne a szansę na odzyskanie pieniędzy w sądzie znikome.

Czy nie powiadamiając Policji o stłuczce stracę prawo do odszkodowania?

Nie zawsze stłuczka na drodze wymaga powiadomienia Policji. W określonych sytuacji może być jednak konieczna i wpływać nawet na nasze prawo do uzyskania odszkodowania.

Brak ważnego przeglądu technicznego a odszkodowanie

Każde auto powinno mieć ważny przegląd techniczny. Co się jednak stanie, jeśli jeden z uczestników stłuczki lub wypadku nie ma ważnego badania technicznego?

Jak jechać w wiejskim terenie zabudowanym i na co zwracać uwagę?

Wieś rządzi się swoimi prawami. Nie zawsze są one zgodne z obowiązującymi przepisami. Najbardziej widać to na styku wiejskiej obyczajowości z ruchem samochodów na przebiegającej przez wieś drodze.

Taryfikator mandatów

Taryfikator mandatów na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego.

Przepadek samochodu na rzecz powiatu

Sądy będą mogły orzekać o przepadku na rzecz powiatu, usuniętych z drogi samochodów, po które we właściwym czasie nie zgłosili się właściciele.

Jak ustawić lusterka w samochodzie?

Jak prawidłowo ustawić lusterka boczne oraz lusterko wewnętrzne w samochodzie? To od ich ustawienia zależy bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów.

Jak uniknąć kolizji w czasie podróży?

Kolizja nie musi wynikać z naszej winy, niemniej jednak szkody spowodowane przez innego kierowcę są równie dotkliwe. Podpowiadamy, uniknąć przykrych skutków brawurowej jazdy innych kierowców.

Pęknięty zderzak. Jak go naprawić?

Nieświadomi możliwości naprawy pękniętego zderzaka udajemy się do warsztatu, by kupić nowy element. Koszt nowego zderzaka wraz z lakierowaniem znacznie przewyższa cenę jego regeneracji.

Co zrobić w razie kolizji?

Nieszczęście w postaci stłuczki lub wypadku może spotkać każdego kierowcę. Radzimy co zrobić podczas kolizji, w zależności czy jest to mała stłuczka czy poważny wypadek.

Ranking kredytów samochodowych – lipiec 2010

Sezon letni nie zawsze jest tylko okazją do odpoczynku. To również czas w którym możemy wreszcie zabrać się do realizacji naszych planów, które w związku z niezliczoną ilością obowiązków domowych i zawodowych przekładamy niemal w nieskończoność na przyszłość. Wakacje to dobry czas na podjęcie decyzji o zmianie auta!

Opcja wykupu w umowie leasingu konsumenckiego

W przypadku leasingu właścicielem rzeczy pozostaje firma leasingowa. Własność może przejść na klienta dopiero po zakończeniu umowy. Przeniesienie własności może być zarówno bezpłatne, jak i wymagać dodatkowych świadczeń.

Czy leasing samochodu się opłaca?

Samochód w leasingu, czy kredyt z banku? Czy leasingu konsumencki może się stać alternatywą dla kupna samochodu na kredyt? Jakie są wady i zalety leasingu konsumenckiego?

Czy polisa OC jest kosztem uzyskania przychodu

Niemal każdy przedsiębiorca wykorzystuje do celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej samochód – czy to będący środkiem trwałym stanowiącym majątek firmy, czy też na podstawie różnych umów dzierżawy lub najmu – oraz opłaca przynajmniej polisę odpowiedzialności cywilnej. Czy wobec tego polisa OC jest kosztem uzyskania przychodu?

Jakie są obowiązki leasingobiorcy?

Jednym z podstawowych obowiązków leasingobiorcy jest korzystanie z rzeczy w sposób określony w umowie. Nie jest to jednak jedyny obowiązek, którego musi przestrzegać. Jakie obowiązki ma leasingobiorca przy leasingu konsumenckim?

Czym jest leasing konsumencki?

Leasing konsumencki to poważna alternatywa dla tradycyjnego kredytu. Wymaga mniejszych formalności i może być finansowo korzystniejszy. Czy jednak jest leasing konsumencki?

Kolizja z dzikim zwierzęciem

Kodeks cywilny przewiduje, że osoba, która posługuje się lub chowa zwierzę zobowiązana jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody. Odpowiedzialność powstaje nawet, gdy zwierzę zabłąkało się lub uciekło. Czy w takim razie ktoś ponosi odpowiedzialność za dzikie zwierzęta?

Odpowiedzialność kursanta nauki jazdy

Kandydat na kierowcę ponosi odpowiedzialność za spowodowanie wypadku lub kolizji. O jego winie orzeka sąd biorąc pod uwagę okoliczności zdarzenia, zaniedbania instruktora oraz przygotowanie kursanta do jazdy.

Za ile można sprzedać samochód po wynajmie

Cena, po której samochód z wynajmu długoterminowego zostaje odsprzedany autokomisowi lub dealerowi, by następnie trafić do klienta detalicznego na rynku wtórnym, zależy od wielu czynników.

Firmy powinny postawić na samochody o niższej emisji spalin

Powszechnie jest wiadomo, że samochody przyjazne środowisku są wciąż wyjątkiem w polskich flotach. Zdaniem ekspertów KBC Autolease, zmiany w tym obszarze mogą wymusić regulacje podatkowe wspierające pojazdy o niższej emisji spalin, rozwój technologii i odpowiednia polityka cenowa producentów.

Czy wiesz co zrobić, gdy dojdzie do stłuczki?

Nie wiesz co robić, gdy dojdzie do stłuczki na drodze? Podpowiem Ci.

Obowiązek rejestracji auta w 30 dni od zakupu

Każdy właściciel w ciągu 30 dni od nabycia pojazdu, będzie zobowiązany do jego rejestracji. Jeżeli nabywca pojazdu nie uczyni tego w terminie zostanie ukarany mandatem.

Warto kupić auto z kratką do końca roku

Komisja Europejska opublikowała projekt decyzji, na podstawie której Polska będzie miała możliwość wprowadzenia dodatkowego ograniczenia w odliczeniu VAT od samochodów.

Zmiana składu osobowego wspólników spółki cywilnej, a własność samochodu będącego składnikiem majątku spółki

Jedną z zasad, na których opiera się konstrukcja spółki cywilnej, jest zasada stałości składu osobowego spółki, jako stosunku prawnego opartego na wzajemnym zaufaniu, lojalności i ścisłej współpracy wspólników.

Pracodawca ma nauczyć przełożonych dbać o służbowe auto

Samochód służbowy to dziś narzędzie pracy i benefit. Powierzając samochód pracownikowi przełożony dba także o wizerunek firmy. Dlatego też powinien się skupić na motywowaniu pracowników do bezpiecznej jazdy i nadmiernemu zużyciu samochodów.

Nietrzeźwi kierowcy bez prawa jazdy

Wchodząca w życie 1 lipca nowelizacja kodeksu karnego pozbawi na zawsze prawa kierowania pojazdami mechanicznymi nietrzeźwych kierowców.

Ranking kredytów samochodowych – czerwiec 2010

Nadszedł czas na najnowszą odsłonę rankingu kredytów samochodowych – do jakich zmian doszło na rynku „samochodówek” od kwietnia tego roku? Który kredyt jest najbardziej opłacalny?

Na czym polega sprzedaż samochodu poleasingowego

Możliwości zakupu aut poleasingowych przez przedsiębiorców powodują, że rynek wtórny dotyczący tych aut jest stosunkowo duży. Podczas sprzedaży samochodów poleasingowych wykorzystywane są trzy podstawowe kanały sprzedażowe.

Nabycie samochodu poleasingowego

Przedsiębiorcy maja możliwość zakupu aut poleasingowych. Występują one w dwóch grupach, które różnią się zarówno stopniem ryzyka zakupu, jak też ogólnym poglądem na stopień eksploatacji samochodów.

Jakie są warunki dopuszczenia do ruchu pojazdów

Musisz wiedzieć, że rejestracji samochodu na terytorium Polski, która jest warunkiem dopuszczenia do ruchu pojazdu, towarzyszą dodatkowe opłaty. Jakie? Czytaj w poniższym artykule.

Więcej biokomponentów w benzynie

Rząd przyjął założenia do ustawy, która zwiększy dozwoloną ilość biokomponentów dodawanych do benzyny. Zostaną również wydłużone umowy kontraktacji surowców rolniczych z przeznaczeniem na biokomponenty.

Używanie prywatnego samochodu osobowego w firmie, a dokumentacja w kpir

Jak powinno wyglądać dokumentowanie wydatków w kpir z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych prywatnego samochodu osobowego w ramach spółki cywilnej?

Jak zawrzeć umowę zamiany samochodu?

Umowa zamiany jest umową cywilnoprawną zbliżoną w treści do umowy sprzedaży. Jej istotą jest jednoczesne przeniesienie własności dokonywane przez dwa podmioty względem siebie.

Umowa użyczenia samochodu

Umowa użyczenia to jedna z umów nazwanych, która posiada niezaprzeczalne znaczenie o charakterze praktycznym. Może znaleźć zastosowanie do samochodu i obsługi.

Na czym polega umowa najmu miejsca garażowego?

Należąca do umów nazwanych umowa najmu pozwala na użytkowanie rzeczy cudzych. Może służyć do regulacji stosunku prawnego, którego przedmiotem jest miejsce garażowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak zawrzeć umowę na miejsce garażowe, koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.

Umowa darowizny samochodu

Celem umowy darowizny samochodu jest nieodpłatne przysporzenie obdarowanego o samochód z jednoczesnym uszczupleniem majątku darczyńcy.

Jakie opłaty i podatki trzeba zapłacić przy sprowadzaniu auta z USA

Zamierzam wkrótce kupić i sprowadzić samochód osobowy spoza UE - najprawdopodobniej z USA. W związku z tym chciałbym się dowiedzieć jakie zapłacę z tego tytułu podatki.

REKLAMA