| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Leasing konsumencki > Jakie są obowiązki leasingobiorcy?

Jakie są obowiązki leasingobiorcy?

Jednym z podstawowych obowiązków leasingobiorcy jest korzystanie z rzeczy w sposób określony w umowie. Nie jest to jednak jedyny obowiązek, którego musi przestrzegać. Jakie obowiązki ma leasingobiorca przy leasingu konsumenckim?

Używanie rzeczy, która znajduje się w leasingu wiąże się z szeregiem ograniczeń, które nie występują w sytuacji, gdy rzecz jest naszą własnością. Co do zasady nie ma różnic między leasingiem konsumenckim, a leasingiem dla firm, dlatego też obowiązki korzystającego (czyli leasingobiorcy) są takie same w obydwu przypadkach.

Sposób korzystania z rzeczy

Jedną z podstawowych różnic między leasingiem konsumenckim a tradycyjnym kredytem jest uprawnienie i swoboda konsumenta w korzystaniu z rzeczy. Przykładowo przy kredycie samochodowym za pożyczone pieniądze kupujący nabywa pojazd na własność.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Tymczasem przy leasingu, własność pojazdu w czasie umowy pozostaje po stronie firmy leasingowej. Przeniesienie własności następuje dopiero po zakończeniu umowy.

Przeniesienie własności na leasingobiorcę po zakończeniu umowy nie zachodzi z mocy prawa. Stosowne postanowienie musi więc zawierać umowa leasingu.

Wiąże się z tym ograniczenie co do sposobu korzystania z rzeczy. Zgodnie bowiem z art. 7099 Kodeksu cywilnego Korzystający powinien używać rzeczy i pobierać jej pożytki w sposób określony w umowie leasingu.

Sposób korzystania z rzeczy będącej przedmiotem leasingu może być określony w umowie. Pamiętaj o tym, zanim ją podpiszesz. Sprawdź co ci wolno, a czego nie.

Jeżeli umowa nie zawiera żadnych postanowień, sposób używania powinien odpowiadać właściwością i przeznaczeniu rzeczy. Przykładowo nie będzie dozwolone używanie samochodu osobowego, jako samochodu transportowego.

Zobacz również serwis: Leasing konsumencki

Zmiany w rzeczy

Oprócz tego korzystający z leasingu nie może samodzielnie dokonywać zmian w rzeczy, które wynikałyby one z przeznaczenia rzeczy. Stanowi o tym art. 70910 Kodeksu cywilnego.

Zmiany, które wynikają z przeznaczenia rzeczy to naprawy związane z używanie samochodu. Np. wymiana koła.

Oddawanie osobie trzeciej

Jednym z najistotniejszych punktów katalogu obowiązków korzystającego jest zakaz przekazywania przedmiotu leasingu do używania osobom trzecim. Zgodę na takie używanie musi wyrazić firma leasingowa.

Może być to uciążliwe zwłaszcza w sytuacji, gdy w leasingu konsumenckim, został wzięty samochód. Wtedy też do używania samochodu uprawniony jest jedynie leasingobiorca.

Jeżeli leasingobiorca używa samochodu niezgodnie z umową, przekazując go do używania osobom trzecim, firma leasingowa ma prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy, chyba że w samej jej treści został przewidziany w takim wypadku termin wypowiedzenia.

Regularne spłaty

Na sam koniec koniecznie trzeba wspomnieć jeszcze o obowiązku, który jest niezmiernie istotny z punktu widzenia firmy i który będzie przez to bezwzględnie wymagany. Chodzi o terminową spłatę rat.

Przy braku terminowości rat firma leasingowa może wezwać korzystającego do spłaty, wyznaczając ku temu dodatkowy termin o odpowiedniej długości. Po jego bezskutecznym upływie umowa może być rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym. 

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »