Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są obowiązki leasingobiorcy?

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z podstawowych obowiązków leasingobiorcy jest korzystanie z rzeczy w sposób określony w umowie. Nie jest to jednak jedyny obowiązek, którego musi przestrzegać. Jakie obowiązki ma leasingobiorca przy leasingu konsumenckim?

Używanie rzeczy, która znajduje się w leasingu wiąże się z szeregiem ograniczeń, które nie występują w sytuacji, gdy rzecz jest naszą własnością. Co do zasady nie ma różnic między leasingiem konsumenckim, a leasingiem dla firm, dlatego też obowiązki korzystającego (czyli leasingobiorcy) są takie same w obydwu przypadkach.

REKLAMA

Sposób korzystania z rzeczy

Jedną z podstawowych różnic między leasingiem konsumenckim a tradycyjnym kredytem jest uprawnienie i swoboda konsumenta w korzystaniu z rzeczy. Przykładowo przy kredycie samochodowym za pożyczone pieniądze kupujący nabywa pojazd na własność.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Tymczasem przy leasingu, własność pojazdu w czasie umowy pozostaje po stronie firmy leasingowej. Przeniesienie własności następuje dopiero po zakończeniu umowy.

Przeniesienie własności na leasingobiorcę po zakończeniu umowy nie zachodzi z mocy prawa. Stosowne postanowienie musi więc zawierać umowa leasingu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiąże się z tym ograniczenie co do sposobu korzystania z rzeczy. Zgodnie bowiem z art. 7099 Kodeksu cywilnego Korzystający powinien używać rzeczy i pobierać jej pożytki w sposób określony w umowie leasingu.

Sposób korzystania z rzeczy będącej przedmiotem leasingu może być określony w umowie. Pamiętaj o tym, zanim ją podpiszesz. Sprawdź co ci wolno, a czego nie.

Jeżeli umowa nie zawiera żadnych postanowień, sposób używania powinien odpowiadać właściwością i przeznaczeniu rzeczy. Przykładowo nie będzie dozwolone używanie samochodu osobowego, jako samochodu transportowego.

Zobacz również serwis: Leasing konsumencki

Zmiany w rzeczy

Oprócz tego korzystający z leasingu nie może samodzielnie dokonywać zmian w rzeczy, które wynikałyby one z przeznaczenia rzeczy. Stanowi o tym art. 70910 Kodeksu cywilnego.

Zmiany, które wynikają z przeznaczenia rzeczy to naprawy związane z używanie samochodu. Np. wymiana koła.

Oddawanie osobie trzeciej

Jednym z najistotniejszych punktów katalogu obowiązków korzystającego jest zakaz przekazywania przedmiotu leasingu do używania osobom trzecim. Zgodę na takie używanie musi wyrazić firma leasingowa.

Może być to uciążliwe zwłaszcza w sytuacji, gdy w leasingu konsumenckim, został wzięty samochód. Wtedy też do używania samochodu uprawniony jest jedynie leasingobiorca.

Jeżeli leasingobiorca używa samochodu niezgodnie z umową, przekazując go do używania osobom trzecim, firma leasingowa ma prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy, chyba że w samej jej treści został przewidziany w takim wypadku termin wypowiedzenia.

Regularne spłaty

Na sam koniec koniecznie trzeba wspomnieć jeszcze o obowiązku, który jest niezmiernie istotny z punktu widzenia firmy i który będzie przez to bezwzględnie wymagany. Chodzi o terminową spłatę rat.

Przy braku terminowości rat firma leasingowa może wezwać korzystającego do spłaty, wyznaczając ku temu dodatkowy termin o odpowiedniej długości. Po jego bezskutecznym upływie umowa może być rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  REKLAMA

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  REKLAMA