reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Leasing konsumencki > Jakie są obowiązki leasingobiorcy?

Jakie są obowiązki leasingobiorcy?

Jednym z podstawowych obowiązków leasingobiorcy jest korzystanie z rzeczy w sposób określony w umowie. Nie jest to jednak jedyny obowiązek, którego musi przestrzegać. Jakie obowiązki ma leasingobiorca przy leasingu konsumenckim?

Używanie rzeczy, która znajduje się w leasingu wiąże się z szeregiem ograniczeń, które nie występują w sytuacji, gdy rzecz jest naszą własnością. Co do zasady nie ma różnic między leasingiem konsumenckim, a leasingiem dla firm, dlatego też obowiązki korzystającego (czyli leasingobiorcy) są takie same w obydwu przypadkach.

Sposób korzystania z rzeczy

Jedną z podstawowych różnic między leasingiem konsumenckim a tradycyjnym kredytem jest uprawnienie i swoboda konsumenta w korzystaniu z rzeczy. Przykładowo przy kredycie samochodowym za pożyczone pieniądze kupujący nabywa pojazd na własność.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Tymczasem przy leasingu, własność pojazdu w czasie umowy pozostaje po stronie firmy leasingowej. Przeniesienie własności następuje dopiero po zakończeniu umowy.

Przeniesienie własności na leasingobiorcę po zakończeniu umowy nie zachodzi z mocy prawa. Stosowne postanowienie musi więc zawierać umowa leasingu.

Wiąże się z tym ograniczenie co do sposobu korzystania z rzeczy. Zgodnie bowiem z art. 7099 Kodeksu cywilnego Korzystający powinien używać rzeczy i pobierać jej pożytki w sposób określony w umowie leasingu.

Sposób korzystania z rzeczy będącej przedmiotem leasingu może być określony w umowie. Pamiętaj o tym, zanim ją podpiszesz. Sprawdź co ci wolno, a czego nie.

Jeżeli umowa nie zawiera żadnych postanowień, sposób używania powinien odpowiadać właściwością i przeznaczeniu rzeczy. Przykładowo nie będzie dozwolone używanie samochodu osobowego, jako samochodu transportowego.

Zobacz również serwis: Leasing konsumencki

Zmiany w rzeczy

Oprócz tego korzystający z leasingu nie może samodzielnie dokonywać zmian w rzeczy, które wynikałyby one z przeznaczenia rzeczy. Stanowi o tym art. 70910 Kodeksu cywilnego.

Zmiany, które wynikają z przeznaczenia rzeczy to naprawy związane z używanie samochodu. Np. wymiana koła.

Oddawanie osobie trzeciej

Jednym z najistotniejszych punktów katalogu obowiązków korzystającego jest zakaz przekazywania przedmiotu leasingu do używania osobom trzecim. Zgodę na takie używanie musi wyrazić firma leasingowa.

Może być to uciążliwe zwłaszcza w sytuacji, gdy w leasingu konsumenckim, został wzięty samochód. Wtedy też do używania samochodu uprawniony jest jedynie leasingobiorca.

Jeżeli leasingobiorca używa samochodu niezgodnie z umową, przekazując go do używania osobom trzecim, firma leasingowa ma prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy, chyba że w samej jej treści został przewidziany w takim wypadku termin wypowiedzenia.

Regularne spłaty

Na sam koniec koniecznie trzeba wspomnieć jeszcze o obowiązku, który jest niezmiernie istotny z punktu widzenia firmy i który będzie przez to bezwzględnie wymagany. Chodzi o terminową spłatę rat.

Przy braku terminowości rat firma leasingowa może wezwać korzystającego do spłaty, wyznaczając ku temu dodatkowy termin o odpowiedniej długości. Po jego bezskutecznym upływie umowa może być rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama