reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Leasing konsumencki > Czym jest leasing konsumencki?

Czym jest leasing konsumencki?

Leasing konsumencki to poważna alternatywa dla tradycyjnego kredytu. Wymaga mniejszych formalności i może być finansowo korzystniejszy. Czy jednak jest leasing konsumencki?

Leasing też konsumencki

W powszechnym przekonaniu leasing jest przede wszystkim domeną przedsiębiorców. Nie jest to jednak do końca prawda, z racji tego, że ta forma finansowania może być również skierowana do osób fizycznych, nie zajmujących się działalnością gospodarczą.

Chodzi o tzw. leasing konsumencki. Może być on atrakcyjny dla osób, które nie dysponują odpowiednimi zasobami gotówki. Oferta leasingowa skierowany jest zwłaszcza do klientów branży motoryzacyjnej.

Sam leasing jako forma finansowania powinien być tańszy od tradycyjnego kredytu. Przedsiębiorcy, którzy zajmują się leasingiem samochodów, dysponują u sprzedawców większymi rabatami. Różnica może wynosić nawet 20 proc. Ponadto mogą oni liczyć na korzystniejszą ofertę u ubezpieczycieli.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

To wszystko przekłada się na ogólne koszty całej inwestycji. Dzięki temu firmy leasingowe są w stanie zaoferować lepsze warunki swoim klientom.

Ponadto klienci korzystający z samochodu w leasingu mogą liczyć na większa gamę usług dodatkowych. Przedsiębiorca ubezpieczy samochód, pomoże w rejestracji, czy nawet zapewni usługi serwisowe.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Po upływie okresu wskazanego w umowie leasingowej i spłaceniu wszystkich rat samochód stanie się własnością klienta. W zależności od umowy może to jednak wiązać się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat.

Leasing jest korzystniejszy zwłaszcza dla klientów z gorszą sytuacją finansową, gdyż wymaga mniejszych formalności. Samochód przez cały czas trwania umowy pozostaje jednak własnością leasingodawcy, co oznacza że nie możemy go sprzedać.

Czym jest sam leasing?

Sam leasing jest uregulowany w przepisach Kodeksu cywilnego. Poprzez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony. Korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Innymi słowy przedsiębiorstwo, które zajmuje się działalnością leasingową nabywa w swoim imieniu daną rzecz, po czym przekazuje ją nam do używania. W zamian opłacamy comiesięczne raty leasingowe. W tym czasie właścicielem rzecz dalej pozostaje firma leasingowa.

Przeniesienie własności

Po upływie oznaczonego w umowie czasu, korzystający może zażądać od leasingodawcy przeniesienia na niego własności rzeczy. Musi być to jednak wyraźnie zastrzeżone w umowie, jako klauzula dodatkowa (art. 70916 Kodeksu cywilnego).

Zobacz również serwis: Leasing konsumencki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama