REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kredyt hipoteczny, Rodzina na Swoim

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wakacje kredytowe 2022

Wakacje kredytowe to forma rządowej pomocy dla kredytobiorców z kredytem hipotecznym w złotówkach. Dzięki niej będą mogli oni odroczyć płatność łącznie 8 rat swojego zobowiązania wobec banku - 4 raty w 2022 i 4 raty 2023 roku. Na czym polegają?

Banki podnoszą stawki po decyzji NBP. Niektóre już po raz szósty

Wojna w Ukrainie i pandemia covid-19 spowodowały drastyczny wzrost wskaźnika, który niedawno wydawał się abstrakcyjnym pojęciem ekonomicznym. Chodzi o inflację - kluczowy termin kojarzący się ze wzrostami cen żywności. Jednak drożejące kredyty i wyższe oprocentowanie lokat bankowych zależą od innego czynnika ściśle powiązanego z inflacją. Rada Polityki Pieniężnej jest zmuszona podnosić stopy procentowe, aby chronić rodzimą walutę. Jak stopy procentowe przekładają się na raty kredytu i oprocentowanie lokat? Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty?

Rządowe wsparcie dla kredytobiorców – na czym ma polegać?

Rządowy projekt wsparcia dla osób z kredytem hipotecznym w złotych opiera się na trzech filarach: wakacjach kredytowych, dopłatach z Funduszu Wsparcia Kredytobior-ców oraz nowym wskaźniku oprocentowania kredytów, który ma zastąpić WIBOR. Co się zmieni, jak zmiany wpłyną na sytuację kredytobiorców, a w szczególności na wyso-kość spłacanych rat? Oto wszystko, co warto wiedzieć o przygotowywanym programie.

Zamiennik WIBOR-u dla już zawartych umów kredytowych. Inny nowy wskaźnik alternatywny dla nowych umów

Zamiennik WIBOR będzie stosowany głównie do już zawartych umów kredytowych; oprócz tego planowane jest też wydanie wskaźnika alternatywnego, który ma obejmować nowe umowy kredytowe zawierane w przyszłości - powiedział w czwartek 12 maja 2022 r. w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski.

REKLAMA

Soboń: Czy nowy WIBOR obejmie kredyty dla przedsiębiorców i samorządów?

Nowy wskaźnik będzie obowiązywał wszędzie tam, gdzie kredyt opiera się na WIBOR - powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. Wyraził też nadzieję, że oferta nowych obligacji skarbowych wpłynie na banki, by i one zwiększyły oprocentowanie depozytów.

Wakacje kredytowe - korzyści dla kredytobiorców

Wakacje kredytowe - w formule proponowanej przez rząd - są rozwiązaniem bezkosztowym dla kredytobiorców – stwierdzono w komentarzu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego z 11 maja 2022 r.

Wcześniejsza spłata lub nadpłata kredytu hipotecznego - postępowania UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające wobec 17 banków w sprawie spłat kredytów hipotecznych. Co sprawdza urząd?

Rządowe wakacje kredytowe umożliwią wydanie na raty kredytu hipotecznego tyle co w 2021

Zasady ustawowych wakacji kredytowych spowodują, że w drugiej połowie tego roku będzie można zapłacić tylko dwie raty zamiast sześciu. Z kolei w całym przyszłym roku osiem rat zamiast dwunastu. To spowoduje, że w skali całego roku wydatki na raty w 2022 r. będą bardzo zbliżone do tych z ubiegłego roku.

REKLAMA

KPRM: można już skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Wakacje kredytowe, dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i nowy wskaźnik oprocentowania kredytów to elementy programu wsparcia posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych. Jak zaznacza we wtorek KPRM, z FWK można skorzystać już dziś

Banki będą miały obowiązek informowania klientów o możliwości skorzystania z FWK

Banki będą miały obowiązek informowania klientów, którzy mają trudności ze spłacaniem rat kredytów, o możliwości skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - zapowiedziała we wtorek minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Pomoc dla kredytobiorców - stawka POLONIA zamiast WIBOR i 4 miesiące wakacji kredytowych w roku

10 maja 2022 r. na konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zapowiedział ustawę, która rozszerza tarczę antyputinowską o pakiet wsparcia dla kredytobiorców. Jakie rozwiązania proponuje rząd?

Morawiecki: 1 stycznia 2023 r. wartość referencyjna WIBOR będzie obniżona o 0,4 %

Premier: 1 stycznia 2023 r. wartość referencyjna WIBOR będzie obniżona do wypracowanej nowej stawki.

Większość Polaków zgadza się, by rząd pomógł kredytobiorcom w złotówkach [SONDAŻ dla DGP i RMF]

Sondaż dla "DGP" i "RMF FM": 58,8 proc. badanych chce wsparcia państwa dla kredytobiorców złotówkowych.

Pomoc kredytobiorcom hipotecznym od 1 lipca 2022 roku - we wtorek 10 maja ma być projekt

We wtorek rząd przedstawi do konsultacji projekt dotyczący pomocy kredytobiorcom hipotecznym - poinformował rzecznik rządu, Piotr Müller. Rząd chce, aby większość rozwiązań weszła w życie od 1 lipca.

Wakacje kredytowe w projekcie przepisów o pomocy kredytobiorcom

Rozwiązania, które będą zawarte w projekcie przepisów o pomocy kredytobiorcom, to kwestia wakacji kredytowych, tak, aby przez cztery miesiące w roku można było przesunąć płatność raty kredytowej – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Podwyżka stóp procentowych NBP to szansa dla frankowiczów. Dlaczego?

Wysokie stopy procentowe utrudniają zaciągnięcie kredytu i powodują wzrost rat. Zdecydowana większość kredytobiorców jest przejęta tym faktem. Paradoksalnie, jak się okazuje, jest grupa osób, która może na tym skorzystać - frankowicze. Jak to możliwe?

Raty kredytów mieszkaniowych wzrosły o 100% od października 2021 r.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła 5 maja 2022 r. ósmy raz z rzędu, licząc od października ub. roku, stopy procentowe NBP. Tym razem obyło się bez niespodzianki, co oznacza, że główna stopa w odpowiedzi na ponad 12-procentowy galop inflacyjny wzrosła o 75 pb. do poziomu 5,25 proc. Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym raty kredytów mieszkaniowych uległy w praktyce podwojeniu, licząc od października ub. roku, czyli punktu zwrotnego w polityce monetarnej NBP.

Przepisy, które będą służyły pomocy kredytobiorcom, są na ukończeniu; to kwestia dni

Przepisy, które będą służyły pomocy kredytobiorcom, są na ukończeniu. To jest kwestia dni bardziej, niż wielu tygodni - powiedział w czwartek szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski

Szybsze spłaty kredytów hipotecznych oraz zainteresowanie kredytami na stałą stopę

ING Bank Śląski obserwuje utrzymującą się zwiększoną wartość wypłat gotówkowych, rosnące tempo przedpłat i całkowitych spłat kredytów hipotecznych, a kredyty na stałą stopę procentową mają już 64 proc. udziału w bieżącej sprzedaży hipotek - poinformował prezes banku Brunon Bartkiewicz

Müller: w przyszłym tygodniu spotkanie premiera z ekspertami sektora bankowego ws. lokat

Chciałbym wysłać wyraźny sygnał do sektora bankowego, że lepiej gdyby była to autorefleksja, a nie refleksja regulacyjna - mówił rzecznik rządu Piotr Müller pytany o apel premiera ws. wyższego oprocentowania lokat. W przyszłym tygodniu spotkanie premiera z ekspertami sektora bankowego - dodał

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w 2022 roku. Kiedy spadną raty kredytów?

W maju 2022 r. spodziewana jest już 8 z rzędu podwyżka stóp procentowych. Raty złotowych kredytów mieszkaniowych poszły już w górę o 3/4, a to pewnie nie koniec. Na pierwsze obniżki rat poczekamy co najmniej do 2023 roku - szacują eksperci HRE Investments.

Kredyt bez wkładu własnego już w maju - dla kogo

Kredyt bez wkładu własnego rusza już 27 maja 2022 roku. Jest to rządzowy program Mieszkanie bez wkładu własnego, potocznie zwany Kredytem bez wkładu własnego. Dzięki niemu kredytobiorcy, którzy nie zgromadzili pieniędzy na wkład własny będą mogli uzyskać kredyt hipoteczny w wysokości 100 proc. Rząd swoją gwarancją zastąpi wymóg wniesienia wkładu własnego. Na czym dokładnie polega program?

Kredyty hipoteczne a wzrost stóp procentowych - jak sobie poradzić z trudnościami w spłacie rat za kredyt hipoteczny

Bieżąca spłata kredytu jest obciążeniem? Zobacz, jakie masz możliwości.

Jak WIBOR wpływa ratę kredytu? Refinansowanie kredytu hipotecznego – czy warto

W poniedziałek 2 maja 2022 r. stawka WIBOR 3M osiągnęła poziom 6,14%, a WIBOR 6M osiągnął 6,34%. Niski WIBOR od początku 2015 roku do października 2021 r. był bardzo korzystny dla kredytobiorców. W tym czasie stawka WIBOR 6M nie przekraczała 2%, a w czasie pandemii była na poziomie zaledwie 0,25-0,31%. Ale wielu kredytobiorców przekonało się już na własnej… racie, że WIBOR nie zawsze jest niski. Co ważne determinuje on wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych i znacząco wpływa na wysokość rat. Przy tak znacznych podwyżkach klienci coraz częściej zastanawiają się, czy jest możliwe obniżenie comiesięcznych zobowiązań? Czy przeniesienie swojego kredytu do innego banku ma sens i da oszczędności?

Topniejąca zdolność kredytowa Polaków. Co dla przyszłych kredytobiorców zmieniają zalecenia od KNF?

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) zaostrzył warunki dotyczące przyznawania kredytów hipotecznych. Wprowadzone zmiany mają ograniczyć ryzyko kredytowe związane z rosnącymi w ostatnich miesiącach kosztami obsługi zadłużenia. W związku z tym banki przy wyliczaniu zdolności kredytowej muszą teraz uwzględniać stopy procentowe wyższe o 5 p.p. od tych obowiązujących w momencie składania wniosku. Oprócz tego nastąpiła zmiana w sposobie szacowania kosztów utrzymania gospodarstwa domowego i wskaźnika DStI, który określa, jaki procent rocznych dochodów kredytobiorcy stanowią obciążenia związane ze spłatą zobowiązań kredytowych i innych zobowiązań finansowych. Jak twierdzą eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF), te trzy czynniki zdecydowanie, bo w niektórych przypadkach nawet o ok. 40% , wpływają na spadek zdolności kredytowej Polaków i powodują, że aktualnie jest znacznie trudniej o kredyt na zakup wymarzonego mieszkania niż w marcu.

Co zrobić kiedy rata kredytu hipotecznego zaczyna Cię przerastać?

Wysokość raty kredytu hipotecznego staje się powodem do przerażania dla wielu kredytobiorców. Rosnący wskaźnik WIBOR determinuje wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych i znacząco wpływa na wysokość rat. Przy tak znacznych podwyżkach jakie mają miejsce obecnie kredytobiorcy coraz częściej poszukują sposobów na obniżenie wysokości rat? Czy przeniesienie swojego kredytu hipotecznego do innego banku ma sens i da oszczędności?

Raty niektórych kredytów hipotecznych w złotych wzrosły 2-krotnie

Stawka WIBOR 6M przekroczyła właśnie 6%, a to oznacza, że oprocentowanie części kredytów hipotecznych będzie wyższe niż 9%. Z wyliczeń Expandera wynika, że w niektórych przypadkach rata wzrośnie 2-krotnie w porównaniu z wrześniem 2021 r. Na szczęście został już zaprezentowany plan wsparcia kredytobiorców. Podpowiadamy co zrobić, aby obniżyć ratę kredytu hipotecznego w złotych i co nowego przynoszą propozycje rządu.

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe to rozwiązanie umożliwiające czasowe zawieszenie płatności rat za kredyt hipoteczny, bądź kredyt hipoteczny. Występują ustawowe wakacje kredytowe oraz pozaustawowe wakacje kredytowe.

Wsparcie dla kredytobiorców z kredytami hipotecznymi z pozytywną oceną UKNF

"W opinii Urzędu KNF przedstawione przez Premiera propozycje stanowią skuteczną formę pomocy osobom spłacającym takie kredyty [red. kredyty hipoteczne] – zwłaszcza tym, które w wyniku wzrostu miesięcznych rat znalazły się w trudnej sytuacji finansowej" - wynika z komunikatu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Jakie to wsparcie?

Likwidacja WIBOR i wakacje kredytowe - skutki. Pomoc dla kredytobiorców, cios w planujących zakup mieszkań

24 kwietnia 2022 r. rząd zaproponował posiadaczom złotowych kredytów mieszkaniowych (hipotecznych) wzmocnienie programu dopłat do kredytów, darmowe wakacje kredytowe i zastąpienie WIBOR-u korzystniejszą stawką. Zdaniem ekspertów pomysły te uderzą w tych, którzy o zakupie mieszkania dopiero myślą.

Spłata kredytu na zbywaną nieruchomość to wydatek na własne cele mieszkaniowe - ulga mieszkaniowa w PIT

Wydatek na spłatę kredytu (pożyczki), w tym kredytu konsolidacyjnego i refinansowego, oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki), zaciągniętego na sfinansowanie wydatków związanych z nieruchomością będącą przedmiotem odpłatnego zbycia, mieści się w pojęciu wydatków na własne cele mieszkaniowe w kontekście zwolnienia podatkowego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT zwanego potocznie ulgą mieszkaniową.

Stawka ON albo POLONIA zastąpi WIBOR

Preferowanym scenariuszem jest wypracowanie zamiennika WIBOR opartego na stawce ON dla kredytów hipotecznych - Borys, PFR

Morawiecki: Od 1 stycznia 2023 r. koniec WIBOR, 4% lokaty bankowe i wakacje kredytowe dla kredytobiorców z kłopotami

Morawiecki: Od 1 stycznia 2023 r. koniec WIBOR, urealnienie oprocentowania lokat bankowych i wakacje kredytowe dla kredytobiorców z kłopotami. Powstanie też fundusz za 3,5 mld zł wspierający sektor bankowy.

Kredyt hipoteczny w 2022 roku. Oprocentowanie stałe czy zmienne? [Przykłady, wyliczenia]

Jaki kredyt hipoteczny będzie korzystniejszy? Z oprocentowaniem zmiennym opartym o WIBOR, czy z oprocentowaniem stałym? Dla kogo kredyt o stałym, a dla kogo o zmiennym oprocentowaniu? Wyjaśniają eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Kredyt ze stałym oprocentowaniem - wady i zalety, opłacalność

Rosnące stopy procentowe i zapowiedzi kolejnych podwyżek sprawiają, że w obliczu zwyżkujących rat kredytobiorcy z coraz większym zainteresowaniem spoglądają w stronę ofert ze stałą stopą procentową. Czym charakteryzuje się taki kredyt? Jak jest obliczany? Jakie są wady i zalety kredytu ze stałą stopą procentową? Oto wszystko, co warto wiedzieć o stałej racie.

Rząd o pomocy dla kredytobiorców: najpóźniej w przyszłym tygodniu pakiet rozwiązań

Pomoc dla kredytobiorców: Szykujemy pakiet rozwiązań, który powinien zostać przedstawiony najpóźniej w przyszłym tygodniu - zapowiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o pomoc dla kredytobiorców w związku z rosnącymi stopami procentowymi.

Kredyty hipoteczne 2022 - wysokość raty, zdolność kredytowa, marża (II połowa kwietnia)

Już 8 na 11 badanych banków proponuje swoim klientom marżę poniżej 2%. To najlepszy dowód na to, że banki uatrakcyjniają oferty hipotek w obliczu rosnących rat kredytów. Eksperci szacują, że rata przeciętnego kredytu jest lub lada moment będzie o około 70% wyższa niż była jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. Banki zwiększają też ofertę kredytów ze stałym oprocentowaniem. Maleje zdolność kredytowa. Jaka jest sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w II połowie kwietnia 2022 roku?

Jaki wybrać kredyt hipoteczny – z oprocentowaniem stałym, czy zmiennym?

Na rynku kredytów hipotecznych obserwujemy dynamiczne zmiany dotyczące wzrostu kosztów. Wpływa na to inflacja sięgająca w marcu poziomu 10,9 proc. , kolejne podwyżki stóp procentowych i niepewna sytuacja ekonomiczna związana z wojną w Ukrainie. W obecnej rzeczywistości potencjalny kredytobiorca stoi przed ważnym wyborem: jakie oprocentowanie wybrać – stałe czy zmienne? Na to, ile wynosi miesięczna rata zobowiązania, w dużej mierze wpływa wysokość oprocentowania kredytu. Jednak, żeby podjąć taką decyzję, potrzebna jest odpowiednia wiedza. A jak wynika z badania ZBP, prawie połowa Polaków nie wie, z czym wiążą się obie opcje.

Obliczanie WIBOR-u. Metoda kaskady danych. Kontrola KNF i GPW Benchmark

Tworzenie wskaźnika WIBOR, wykorzystywanego do obliczania odsetek w umowach kredytowych, obligacjach i instrumentach finansowych, jest kontrolowane (m.in. przez KNF) na wielu etapach - zapewnia administrator WIBOR-u, spółka GPW Benchmark.

Jak pomóc kredytobiorcom? FWK, dopłaty do rat kredytu, zamrożenie WIBOR-u

Ulga w spłacaniu złotowych kredytów hipotecznych (mieszkaniowych), to idea, która stoi za rządowymi pomysłami na ułatwienie dostępu do pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Zbyt łatwy dostęp do pieniędzy może jednak spowodować, że środków szybko zabranie. Do tego nadmierne regulacje mogą utrudnić i tak już ograniczony dostęp do hipotek. Inne pomysły na wsparcie kredytobiorców, to dopłaty do rat kredytu i zamrożenie wskaźnika WIBOR.

Ceny mieszkań w większość miast wciąż rosną. Nabrzmiewa także wysokość rat za kredyt hipoteczny - i to drastycznie

W marcu 2022 r. mieszkania zdrożały w 11 z 17 miast, staniały zaś w 6. Za to znacząco spadła dostępność kredytów hipotecznych, a mocno zwiększyła się wysokość rat.

Sposób ustalania wysokości stawek WIBOR może stanowić podstawę do stwierdzenia nieważności umowy kredytu hipotecznego?

Wraz ze wzrostem stóp procentowych rosną też stawki WIBOR, na podstawie których obliczane jest oprocentowanie kredytów hipotecznych. To powoduje skokowy wzrost rat i spędza sen z powiek dużej części kredytobiorców, a oczekiwane dalsze podwyżki mogą dla wielu z nich oznaczać problemy ze spłatą zobowiązań. W tym kontekście coraz częściej mówi się o wątpliwościach związanych z zasadami obliczania stawek WIBOR, które – w opinii niektórych ekspertów – mogą stanowić podstawę do podważenia umów kredytowych. Kancelarie prawne już analizują takie scenariusze.

Co to jest WIBOR i od czego zależy jego wysokość?

WIBOR. Spotykają się z nim wszyscy, którzy chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny w Polsce. Ma duże znaczenie dla polskiego systemu finansowego, ale dla kredytobiorcy najważniejsze jest, że wpływa na wysokość raty kredytu. Czym jest WIBOR i od czego zależy jego wysokość?

Tusk: proponujemy wsparcie kredytobiorców hipotecznych i dwuletnie obligacje

Złożenie inicjatyw legislacyjnych ws. 20-procentowych podwyżek wynagrodzenia dla sfery budżetowej, wsparcia kredytobiorców hipotecznych oraz emisji dwuletnich obligacji zapowiedział w środę szef PO Donald Tusk. Chcemy ten pakiet ratunkowy dla polskich rodzin wprowadzić jak najszybciej

Czy WIBOR jest legalny? GPW Benchmark pracuje nad wskaźnikami alternatywnymi dla WIBORu

Podważanie legalności stawki WIBOR nie ma podstaw - są spełnione wszystkie wymagania zapobiegające manipulacjom tego wskaźnika referencyjnego - powiedzieli PAP Biznes przedstawiciele GPW Benchmark, spółki która administruje stawką WIBOR. GPW Benchmark pracuje nad wskaźnikami alternatywnymi dla WIBORu.

Kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej – na co zwrócić uwagę?

Zakup działki budowlanej pod budowę domu przy finansowaniu kredytem hipotecznym nadal nie jest powszechną wiedzą wśród potencjalnych kredytobiorców. Czym różni się taki kredyt od tego zaciąganego na zakup stojącej już nieruchomości? Jak wygląda proces starania się o środki z banku i o jakich formalnościach należy pamiętać?

Rekordowa liczba wyroków ws. kredytów frankowych

Pierwszy kwartał 2022 r. był kolejnym, rekordowym kwartałem pod względem wydanych wyroków sądowych w sprawach frankowych, ich liczba wzrosła w tym czasie do co najmniej 1,7 tys.- wynika z danych rynkowych zebranych przez Votum Robin Lawyers. Według Votum w sądach mocno przyśpieszyło tempo procedowania spraw frankowych.

Kredyty hipoteczne. Wakacje kredytowe przy stopie referencyjnej wyższej niż 5,5%?

Podwyższenie stopy referencyjnej w Polsce ponad 5,50 proc. wymagałoby wprowadzenia działań osłonowych w postaci moratoriów na spłaty rat kredytów hipotecznych podobnych do tych, których użyto w 2020 r. - uważają ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ponad 600 mln zł w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Środki na koncie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wynoszą 607 mln 400 tys. zł; w tym roku widzimy znaczne zainteresowanie funkcjonowaniem tego funduszu - stwierdził wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Do 2 tys. zł wsparcia dla spłacających kredyty. Wniosek

Ministerstwo Finansów przypomina o możliwości uzyskania wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Osoby spłacające kredyty, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, mogą liczyć nawet na 2 tys. zł wsparcia miesięcznie, przez okres 3 lat.

REKLAMA