REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje kredytowe

main image
Wakacje kredytowe to rozwiązanie umożliwiające czasowe zawieszenie płatności rat za kredyt hipoteczny, bądź kredyt hipoteczny. Występują ustawowe wakacje kredytowe oraz pozaustawowe wakacje kredytowe.

Ustawowe wakacje kredytowe

To wprowadzone przez rząd prawo do zawieszania spłaty rat kredytu hipotecznego i konsumenckiego w ramach tarczy antykryzyzowej 4.0. Rozwiązanie to zostało wprowadzone w związku z pojawieniem się pandemii COVID-19

Ustawowe wakacje kredytowe dają możliwość czasowego i bezpłatnego zawieszenia wykonywania umowy kredytowej, tj. spłat kredytu mieszkaniowego, bądź konsumenckiego w określonych przypadkach. Jeśli je spełniasz możesz do trzech miesięcy zawiesić spłatę kredytu, zaś bank nie naliczy za to dodatkowych odsetek ani innych kosztów.

Warunki skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych

Z ustawowych wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które po 13 marca 2020 r. straciły pracę lub inne główne źródła dochodu.

Ważne! Jeśli złożyłeś wniosek o „ustawowe wakacje kredytowe” i spełniasz wymogi ich udzielenia bank nie może Ci odmówić. Nie może też zmieniać twojego wniosku – proponując płatne, komercyjne wakacje kredytowe. Pamiętaj też, że bank nie może wymagać od ciebie dodatkowych oświadczeń ani dokumentów, pod rygorem braku akceptacji wniosku o „ustawowe wakacje kredytowe”.

W przypadku gdy kredytobiorca ma kilka kredytów tego samego rodzaju u danego kredytodawcy, będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych tylko względem jednego zobowiązania

Procedura wnioskowania o „ustawowe wakacje kredytowe”

1. Złóż wniosek o „ustawowe wakacje kredytowe” do instytucji finansowej możesz pobrać wniosek o ustawowe wakacje kredytowe.

2. Zawieszenie wykonania umowy następuje od chwili otrzymania wniosku.

3. W ciągu 14 dni bank potwierdzi, że otrzymał wniosek i zawiesił wykonanie umowy.

4. Jeśli miałeś ubezpieczenie związane z kredytem, bank poinformuje cię o wysokości składki, którą będziesz opłacał.

5. Okres kredytowania i wszystkie terminy przewidziane w umowie kredytu zostaną przedłużone o czas zawieszenia.

„Bankowe” wakacje kredytowe

"Bankowe" wakacje kredytowe to opcja komercyjna i oferowana przez każdy bank indywidualnie i opcjonalnie. Zwykle zasady z ewentualnego skorzystania z nich są określone w podpisanej umowie kredytowej.

Aby skorzystać z odroczonego terminu spłaty zobowiązania finansowego (raty, kapitału lub odsetek), kredytobiorca zobowiązany jest do złożenia wniosku w banku i spełnienia określonych przez banki wymagań.

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA