Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje kredytowe w projekcie przepisów o pomocy kredytobiorcom

Rządowa pomoc kredytobiorcom od 1 lipca 2022 roku
Rządowa pomoc kredytobiorcom od 1 lipca 2022 roku
shutterstock
Rozwiązania, które będą zawarte w projekcie przepisów o pomocy kredytobiorcom, to kwestia wakacji kredytowych, tak, aby przez cztery miesiące w roku można było przesunąć płatność raty kredytowej – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Rządowa pomoc kredytobiorcom

Projekt rozwiązań pomocy dla posiadaczy kredytów hipotecznych zostanie przedstawiony we wtorek (10 maja) i trafi do konsultacji społecznych - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

Projekt przepisów o pomocy dla kredytobiorców trafi do "kilkudniowych, szybkich" konsultacji społecznych, w szczególności do sektora bankowego. Chodzi o to, żeby rząd ten projekt szybko przyjął, i żeby trafił do Sejmu na kolejnym jego posiedzeniu - wyjaśnił Müller.

Jak zaznaczył, premier Morawiecki w poniedziałek rozmawiał na ten temat z szefami KNF i UOKiK oraz ministrami finansów i technologii.

Wakacje kredytowe

„Rozwiązania, które będą zawarte w projekcie przepisów, to jest kwestia wakacji kredytowych, tak, aby przez cztery miesiące w roku można było przesunąć płatność raty kredytowej, na przykład tak, żeby raz na kwartał nie płacić kredytu, bo rata zostanie spłacona w innym terminie” – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Podczas konferencji prasowej Piotr Müller przedstawił inne rozwiązania, które mają się znaleźć w projekcie przepisów dotyczących pomocy kredytobiorcom, które zostaną we wtorek przedstawione.

Dopłaty do kredytów

„Dla osób w trudniejszej sytuacji finansowej będzie możliwość dopłaty do należności finansowych. Ona będzie co do zasady zwracalna, ale część środków będzie mogła zostać umorzona, jeśli spłata kredyty będzie prawidłowa” – powiedział rzecznik rządu.

Odejście od WIBOR

Dodał, że w przepisach zostanie zawarta także kwestia zmiany zasad liczenia wysokości rat kredytów, a wiec odejście od WIBOR i stworzenie nowego mechanizmu liczenia odsetek. Według Piotra Müllera, to rozwiązanie mogłoby wejść w życie od stycznia nowego roku.

autor: Marek Siudaj

Po cztery miesiące wakacji kredytowych w 2022 r. i 2023 r.

Rząd planuje wsparcie dla kredytobiorców, w tym po cztery miesiące wakacji kredytowych w 2022 r. i 2023 r., zmniejszenie obciążeń z tego tytułu ma wynieść ok. 3 mld zł rocznie - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki w dniu 10 maja.

"Wprowadzamy cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku oraz cztery miesiące w przyszłym roku. Łączny koszt - a korzyść dla kredytobiorców - to ok. 3 mld zł z tego tytułu. Po drugie, udzielimy pomocy dla kredytobiorców, którzy są w trudnej sytuacji finansowej - ustawowo zapewnimy, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który dzisiaj opiewa na kwotę 600 mln zł, zwiększony zostanie do 2 mld zł, do wykorzystania jeszcze nawet w tym roku. Na kolejny rok będzie to co najmniej kolejne 2 mld zł. To też jest koszt do poniesienia przez sektor bankowy" - powiedział premier.

"Wprowadzimy też mechanizmy od 1 stycznia, które pomogą kredytobiorcom w spłacie kredytu poprzez niższą wartość referencyjną. Wskaźnik WIBOR będzie obniżony do wypracowanej nowej stawki, a jeżeli sektor bankowy tego nie wypracuje, to mamy gotowe rozwiązanie rezerwowe, będzie to stawka overnight POLONIA NBP, która jest korzystniejsza w cyklu życia kredytu hipotecznego, nawet o 0,4 pkt. proc. To są też oszczędności w wysokości 1 mld zł" - dodał.

Jak wynika z prezentacji, wakacje kredytowe mają być możliwe po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 r., oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 r. Mają dotyczyć kredytów hipotecznych w złotym. Wakacje kredytowe dotyczą części odsetkowej i kapitałowej raty.

Rząd planuje też zwiększyć finansowanie działającego już Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Aby z niego skorzystać, co najmniej jeden z kredytobiorców musi posiadać status bezrobotnego, lub gdy miesięczny koszt obsługi kredytu mieszkaniowego przekracza 50 proc. miesięcznych dochodów, lub miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza określonej kwoty (w 2022 r. to 1.552 zł w gospodarstwie jednoosobowym, 1.200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym).

Premier zapowiedział, że projekt ma zostać wkrótce przedstawiony do konsultacji.

pat/ asa/

Konferencja Mateusza Morawieckiego i minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej (10 maja). Pomoc kredytobiorcom

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • gripen
  2022-05-10 18:13:56
  Tylko hipoteczne, a co z resztą kredytów obrotowych, inwestycyjnych? Czyli małe firmy będą bankrutować, pracownicy do zwolnienia...
  0
 • obywatel
  2022-05-11 10:47:50
  1. Czemu nie wprowadzą podatku progresywnego np. jeżeli ktoś ma więcej niż 5 mieszkań, za każde następne powinien płacić wysoki podatek. Skończyłoby się Flip- owanie, spekulacja i inflacja...Czemu nikt nie chce tego wprowadzić? Bo uderzyłoby to w najbogatszych obywateli/fundusze inwestycyjne/wielkie podmioty?? Za 10 lat przeciętny obywatel będzie mógł zapomnieć o własnościowym mieszkaniu w dużym mieście, Fundusze i duże podmioty, ktore wykupują całe budynki sprawią, że ceny nieruchomości będą rosły tak samo jak rosną. 2. Glapiński hamulec, a Morawiecki gaz, jaki to ma sens?? Zapożyczają się i drukują po czym rośnie inflacja, no i znowu drukowanie i zapożyczanie?
  3
 • ON
  2022-05-11 17:39:57
  DLACZEGO WAKACJE KREDYTOWE NIE DOTYCZA TYCH, KTORZY BEDA ZAWIERAĆ UMOWY NP. 1 SIERPNIA 2022 R. TPOWINNY DOTYCZYĆ CAŁEGO ROKU KALENDARZOWEGO. CZY W NASZYM KRAJU CIAGLE JEST PODZIAŁ NA LEPSZYCH I GORSZYCH
  3
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przemoc domowa - MS zapowiada nowe przepisy
Ministerstwo sprawiedliwości proponuje kolejne narzędzia, mające przeciwdziałać przemocy domowej. Na jakim etapie jest projekt?
Wakacje kredytowe tylko dla osób zaspokajających własne potrzeby mieszkaniowe
Wakacje kredytowe mają być dostępne dla osób posiadających kredyt hipoteczny w złotówkach, które sfinansowały nim zakup nieruchomości na cele mieszkaniowe. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy mającej je wprowadzić do polskiego systemu prawa. Jakie założenia przyjął projektodawca?
Kredyt bez wkładu własnego – nowe limity ceny m2
Kredyt bez wkładu własnego niesie za sobą ograniczenia, np. limity cen metra kwadratowego kupowane mieszkania. Portal GetHome.pl sprawdził, jak duża jest obecnie w największych miastach oferta mieszkań do kupienia za taki kredyt.
Emerytura rolnicza a działalność gospodarcza - zmiany
Rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu
Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu, seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków. Szacujemy, że uprawnionych do świadczenia jest około 9 mln osób – poinformowała we wtorek w Świerczach (woj. mazowieckie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Premier: rozważamy przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. w całości lub części
Premier zapowiada przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. - rząd rozważa możliwość przedłużenia obowiązującej do końca lipca tego roku tarczy antyinflacyjnej w całości lub części - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Oznaczenie treści reklamowych przez influencerów - UOKiK opracowuje zasady
Oznaczenie treści reklamowych przez influencerów jest problemem związanym z intensywnie rozwijającym się rynkiem mediów społecznościowych i brakiem transparentnych zasad. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kończy przygotowania nad zbiorem zasad związanych z treściami sponsorowanymi. Jakie to będą zasady?
Wniosek o „żłobkowe” do 31 maja 2022 r. - czy warto złożyć?
31 maja 2022 r. upływa ważny termin dla rodziców wnioskujących o tzw. świadczenie żłobkowe. Czy warto się spieszyć?
Bilet z drugiej ręki - jak uniknąć problemów?
O czym pamiętać kupując bilet z drugiej ręki? Na jakie przepisy dotyczące odsprzedaży biletów warto zwrócić uwagę?
Kredyt sędziego a sprawa "frankowa" - uchwała SN
Sędzia, który zawarł z bankiem będącym stroną postępowania umowę kredytu frankowego nie jest z tej przyczyny wyłączony z mocy ustawy ze sprawy dotyczącej roszczeń wynikających z umowy zawartej przez ten bank z innym podmiotem - wynika z uchwały Sądu Najwyższego.
Koniec stanu epidemii w Polsce od poniedziałku 16 maja
Koniec stanu epidemii w Polsce następuje z dniem 16 maja. Zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego - wynika z rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Co się zmienia?
Krajowy Plan Odbudowy. Ustawa o SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE
KPO dla Polski. Czekamy na formalną akceptację kolegium unijnych komisarzy, to jest kwestia kilku, kilkunastu dni - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller pytany o Krajowy Plan Odbudowy. Podkreślił, że projekt dotyczący likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE.
Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - wątpliwości konstytucyjne wobec ustawy
Zmiany w Polskim Ładzie. Koalicja Obywatelska wstrzymała się w Sejmie od głosu w głosowaniu nad nowelą ustawy, która obniża dolną stawkę PIT z 17 na 12 procent, bo nie zostały przyjęte poprawki zgłoszone przez nasz klub - mówi poseł Jarosław Urbaniak. Jak ponadto ocenił, nowela ustawa może być sprzeczna z konstytucją.
MS: sądy znacznie przyspieszyły
Średni czas postępowań w 2022 r. skrócił się o prawie dwa miesiące - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Co wpływa na przyspieszenie pracy sądów?
Dodatkowy termin na pierwsze przesłanie prądu z OZE do sieci [Sejm]
Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska z poprawką, która wydłuża do 16 lipca 2024 r. termin pierwszego wprowadzenia energii do sieci przez nowych wytwórców prądu z OZE.
Frankowicze - SN uwzględnił skargi nadzwyczajne Prokuratora Generalnego
Sąd Najwyższy uwzględnił 2 z 15 dotychczas skierowanych przez Prokuratora Generalnego skarg nadzwyczajnych w obronie frankowiczów i uchylił w całości zaskarżone nakazy zapłaty Sądu Okręgowego w Białymstoku oraz Sądu Okręgowego we Wrocławiu.
KE proponuje nowe przepisy chroniące dzieci przed wykorzystaniem seksualnym
Komisja Europejska uważa, że obecny system oparty na dobrowolnym wykrywaniu i zgłaszaniu takich przypadków przez przedsiębiorstwa okazał się niewystarczający, aby zapewnić dzieciom dostateczną ochronę.
Pandemia już nie chroni przed eksmisją - powrót eksmisji lokatorów
Od kiedy obowiązuje zniesienie zakazu eksmisji? Co to oznacza dla właścicieli i lokatorów? Jakie są najczęstsze powody postępowania eksmisyjnego?
Wadliwie zwołane zebranie wspólnoty mieszkaniowej. Czy uchwała jest ważna?
Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że błędy w zakresie zwołania i przeprowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej są istotne, jeśli miały one wpływ na wynik głosowania oraz przyjęte uchwały. Osoba zainteresowana podważeniem uchwał powinna np. wykazać, że wadliwe zwołanie zebrania wspólnoty miało związek z wynikiem późniejszego głosowania. Trzeba pamiętać, że oprócz uchylenia uchwały na podstawie art. 25 ustawy o własności lokali, możliwe jest też złożenie pozwu o stwierdzenie nieważności uchwały (z wykorzystaniem art. 189 kodeksu postępowania cywilnego).
Makijaż permanentny lub tatuaż z odpowiednim tuszem - radzi GIS
Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, iż wymagania dla tuszy do tatuażu i makijażu permanentnego zostały określone w rozporządzeniu Komisji Europejskiej.
Kiedy 14. emerytura w 2022 r.?
Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura w 2022 r.? Kto otrzyma świadczenie? Zasady dotyczące przyznawania czternastek emerytom i rencistom zawiera projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.
Kiedy obywatel Ukrainy powinien zgłosić w ZUS wyjazd z Polski?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o ważnych zasadach dotyczących obywateli Ukrainy, którzy otrzymają wsparcie w ramach programów 500+ i rodzinnego kapitału opiekuńczego.
Taksa notarialna
Taksa notarialna to opłata pieniężna, którą notariusz pobiera za dokonanie czynności notarialnej.
Skala podatkowa
Skala podatkowa w ogólnym znaczeniu, to rodzaj zapisanego w przepisach podatkowych wzoru matematycznego, który wskazuje sposób obliczenia podatku. Ze skalą podatkową w przepisach podatkowych mamy do czynienia z reguły wtedy, gdy różne stawki podatku dotyczą określonych przedziałów wartości podstawy opodatkowania (np. dochodu). Ze skalą podatkową nierozerwalnie wiąże się też pojęcie „progów podatkowych”, a także pojęcie "kwoty wolnej (od podatku)". W polskich przepisach podatkowych mamy skalę podatkową w podatku dochodowym od osób fizycznych (skala podatkowa PIT) oraz skale podatkowe w podatku od spadków i darowizn.
Spadek po osobie żyjącej - czy to możliwe?
Ministerstwo sprawiedliwości proponuje uchylenie jednego z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Czy u notariusza będzie można złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku po osobie żyjącej?