REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieobecność w pracy, Wypowiedzenie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z winy pracownika?

Kodeks pracy reguluję kwestię rozwiązania mowy z winy pracownika w bardzo szczegółowy sposób, aby nie dochodziło na tym tle do nadużyć. Poniżej zamieszczamy informację o tym, w jakich sytuacjach grozi nam rozwiązanie umowy z winy pracownika i jakie są tego konsekwencje.

Czy można zwolnić pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym?

Pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Taka ochrona przysługuje od chwili złożenia wniosku o taki urlop. Istnieją jednak przypadki, w których taka ochrona nie obowiązuje. Jakie?

Wydatki związane z przedterminowym rozwiązaniem niekorzystnej umowy mogą być kosztem podatkowym

Kwota odstępnego uiszczona na rzecz kontrahenta w zamian za przedterminowe rozwiązanie umowy, generującej dla spółki starty, może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Tak uznał WSA w Warszawie w wyroku z 25 września 2012 r. Jest to kolejne korzystne dla podatników orzeczenie w tym zakresie.

Jak wysoka może być kara pieniężna

Pracodawca za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności może nałożyć na pracownika karę pieniężną w wysokości do jednodniowego wynagrodzenia. Natomiast w przypadku opuszczenia części dnia pracy stosuje się karę pieniężną do wysokości wynagrodzenia przypadającego za tę część dnia.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony - roszczenia pracownika

Jak rozwiązać sytuację, gdy w umowie o pracę zawartej na czas określony strony nie zastrzegły możliwości jej rozwiązania przez wypowiedzenie, a mimo to pracodawca takiego wypowiedzenia dokonuje? Niewątpliwie dochodzi wówczas do naruszenia przepisów prawa pracy.

Zmiana umowy o pracę

Umowa o pracę może zostać zmieniona w każdym czasie. Jednak żeby tego dokonać, potrzebna jest zawsze zgoda obu stron stosunku pracy. W jaki sposób i na jakich zasadach można zmienić umowę o pracę?

Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Nieobecność w pracy może przydarzyć się pracownikowi z wielu powodów. Ważne jest jednak, aby nieobecność była w sposób dostateczny usprawiedliwiona. W jaki sposób należy usprawiedliwiać nieobecność w pracy?

Nieuzasadnione lub niezgodne z prawem zwolnienie z pracy w UK

W przypadku wadliwego (niezgodnego z prawem lub nieuzasadnionego) rozwiązania stosunku pracy pracownikowi przysługuje prawo odwołania się do trybunału pracy.

REKLAMA

Jak obliczyć wynagrodzenie za część miesiąca

Może dojść do sytuacji, w której pracownik wykonywał pracę tylko przez część miesiąca, a przez resztę był nieobecny w pracy albo jej nie wykonywał z innych powodów. Pojawiają się też sytuacje, w których pracownik jest nieobecny przez kilka dni w miesiącu. Za pozostałą część przepracowaną również przysługuje pracownikowi wynagrodzenie, ale musi być ono wówczas odpowiednio obniżone.

Wynagrodzenie pracownika podczas oczekiwania na specjalistyczne badania okresowe

Długoletni pracownik naszej firmy dostał skierowanie na badania okresowe. Podczas tych badań lekarz uznał, że trzeba przeprowadzić badania specjalistyczne. Bez tych badań nie może bowiem wydać żadnego orzeczenia (ani o zdolności, ani o niezdolności do pracy). Na zlecone badania do specjalisty pracownik musi czekać 2 miesiące, ponieważ wszystkie terminy są już zajęte. Jak potraktować tak długą nieobecność w zakładzie pracy? Czy należy się pracownikowi za ten czas wynagrodzenie?

Jaka nieobecność w pracy powoduje zmniejszenie wynagrodzenia

Jeśli przepis szczególny tak stanowi, za czas niektórych nieobecności pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.

Obliczanie wynagrodzenia za część miesiąca

Zasadą jest wypłacanie wynagrodzenia za pracę wykonaną, jednak mogą się zdarzyć wypadki, gdy zatrudniony przez część miesiąca nie będzie pracował. W takiej sytuacji wynagrodzenie za pracę powinno być odpowiednio przeliczone.

Nieobecności w pracy powodujące zmniejszenie wynagrodzenia

Wysokość wynagrodzenia pracownika jest uzależniona od czasu przepracowanego w danym miesiącu. Przepisy stanowią bowiem, że za czas niewykonywania pracy, poza pewnymi wyjątkami, wynagrodzenie nie przysługuje.

Podwójne obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów - problem wciąż aktualny

Na skutek działania tzw. klauzuli prolongacyjnej, mającej zapewnić ciągłość ubezpieczenia OC, wielu posiadaczy pojazdów mechanicznych zostaje objętych kilkoma stosunkami ubezpieczenia. Sytuację tę miała wyeliminować nowelizacja przepisów z lutego 2012 r., jednakże problem ten pozostaje wciąż aktualny.

Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy

W dniu 11 lutego 2012 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wypowiadania umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zmiany w przepisach dotyczą m.in. regulacji związanych z rozwiązywaniem umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Czy można zwolnić z pracy chorego pracownika?

Przepisy gwarantują ochronę pracownika przed zwolnieniem z pracy ze względu na chorobę. Jednak długotrwała choroba, może stać się przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.

Wynagrodzenie chorobowe za część miesiąca

Jeżeli pracownik przez część miesiąca był niezdolny do pracy, to pracodawca powinien wypłacić za ten okres wynagrodzenie chorobowe, natomiast za pozostałą część miesiąca normalne wynagrodzenie.

Zwolnienie pracownika, który popełnił przestępstwo

Pracownika, który popełnił przestępstwo na szkodę pracodawcy można zwolnić bez wypowiedzenia umowy o pracę, na podstawie art. 52 § 1 kodeksu pracy. Jednakże w jakim trybie należy zwolnić pracownika, który popełnił przestępstwo na szkodę osoby prywatnej?

Kiedy pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę

Zasadą jest, że pracownik musi podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. W przypadku umów terminowych na pracodawcy nie ciąży taki obowiązek.

Jak liczyć okresy wypowiedzenia pracy?

Przepisy kodeksu pracy wskazują dokładnie okresy wypowiedzenia umów o pracę. Jak dokładnie liczyć okresy wypowiedzenia?

W jaki sposób zastąpić nieobecnego pracownika

Pracodawca, chcąc zastąpić nieobecnego pracownika, może zatrudnić nową osobę na podstawie umowy na zastępstwo. W takiej umowie może on określić inne warunki zatrudnienia niż te zawarte w umowie o pracę pracownika zastępowanego, np. zmienić warunki wynagradzania.

Co grozi pracownikowi za porzucenie pracy

Pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który porzucił pracę. Dodatkowo może żądać m.in. zapłaty odszkodowania w wysokości poniesionej szkody oraz zrekompensowania utraconych korzyści.

Czy urlop bezpłatny chroni przed wypowiedzeniem

Urlop bezpłatny polega na zawieszeniu stosunku pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą za porozumieniem stron. W okresie urlopu bezpłatnego zawieszeniu ulegają prawa pracownika. Czy można jednak zwolnić pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym?

Czy tłumaczenie podlega ochronie prawnoautorskiej ?

Kiedy tłumaczenie jakiegoś utworu chronione jest przez prawo autorskie, a kiedy nie? Jakie elementy powinny znaleźć się w umowie z tłumaczem?

Jak wypowiedzieć umowy o pracę na okres próbny

Umowa próbna ma na celu wzajemne sprawdzenie pracownika i pracodawcy. Maksymalny czas, na jaki może zostać zawarta umowa na okres próbny wynosi 3 miesiące. Czy możliwe jest wcześniejsze jej rozwiązanie przez wypowiedzenie.

Czy można zwolnić pracownicę w ciąży pracującą na umowę próbną

Pracownice w ciąży nie mogą zostać pozbawione pracy w czasie trwania umowy o pracę na okres próbny. Czy istnieje wyjątek od tej zasady?

Opłaty za odtwarzanie muzyki

Za odtwarzanie muzyki trzeba płacić organizacjom zbiorowego zarządzanie, dotyczy to zarówno restauracji, sklepów, DJ-ów, jak i imprez karaoke, czy szkół organizujących studniówki.

Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.?

Przy zawiązywaniu nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy pamiętać o obowiązkowych elementach umowy spółki, które zostały wskazane w Kodeksie spółek handlowych.

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Jak zgodnie z Kodeksem pracy obliczyć okres wypowiedzenia? Okresy wypowiedzenia obejmujące tydzień, miesiąc lub ich wielokrotność kończą się odpowiednio w sobotę lub ostatni dzień miesiąca. Natomiast 3-dniowy okres wypowiedzenia oblicza się wg przepisów Kodeksu cywilnego.

Dni wolne od pracy na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia

W okresie wypowiedzenia pracownik ma prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Jest to ukłon w stronę pracownika, który traci zatrudnienie i musi szukać nowej pracy. Pracodawca nie może pracownikowi odmówić prawa do takich dni.

Czy okres przedrentowy daje prawo do ochrony przed zwolnieniem

Zasadą jest, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Czy ta sama zasada dotyczy osób, które mają prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Jak ustalić wynagrodzenie pracownika, który zachorował w okresie wyczekiwania na świadczenie chorobowe

Zatrudniamy od 2 listopada br. pracownika, który zachorował 14 listopada br., tj. w okresie wyczekiwania na świadczenie chorobowe. Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną. Regulamin wynagradzania obowiązujący w naszym zakładzie nie przewiduje wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jak w takiej sytuacji ustalić wynagrodzenie za czas przepracowany – czy jak za przepracowaną część miesiąca, jeżeli przez pozostałą część pracownik był chory, czy jak za przepracowaną część miesiąca odejmując kwotę wynagrodzenia za czas nieprzepracowany od wynagrodzenia za cały miesiąc?

Rezygnacja z kursu a konieczność wpłaty dalszych rat

Uczelnie, czy szkoły językowe nie mogą stosować postanowień umownych zastrzegających obowiązek opłaty dalszych rat w przypadku wcześniejszej rezygnacji z kształcenia.

Jak rozwiązać umowę z kablówką bez dodatkowych kosztów?

Jednostronne rozwiązanie umowy z kablówką wiąże się z koniecznością zwrotu wartości przyznanych promocji. Warto jednak wiedzieć kiedy możemy wypowiedzieć umowę operatorowi i nie ponieść żadnych dodatkowych kosztów.

Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą wnuka

Nasza pracownica wystąpiła o zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą 10-letniego wnuka, którym tymczasowo się opiekuje. Rodzice dziecka wyjechali do pracy za granicę kilka miesięcy temu. Czy w takiej sytuacji babce przysługuje zasiłek opiekuńczy, a jeśli tak, to w jakim wymiarze?

Jak się bronić przed nieuczciwym zagranicznym sprzedawcą?

Zamówiłeś towar od zagranicznego sprzedawcy? Kontrahent w ogóle nie realizuje zamówienia? Dostarczony towar jest wadliwy? I co dalej?

Zasiłek opiekuńczy dla pracownika w związku z chorobą jego żony

Pracownik przedłożył zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni z tytułu opieki nad chorą żoną, która złamała nogę. Żona pracownika nigdzie nie pracuje, opiekuje się dwojgiem dzieci w wieku 3 i 6 lat. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Data zawarcia umowy o pracę a niestawienie się pracownika do pracy

Zawierając umowę o pracę, strony mogą wskazać dzień, w którym nastąpi rozpoczęcie wykonywania pracy. Niedopuszczenie pracownika do pracy w tym terminie jest podstawą do wystąpienia z roszczeniem o zapłatę wynagrodzenia za okres gotowości do wykonywania pracy.

Kary i odszkodowania za odstąpienie od niekorzystnej umowy nie są kosztem

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał kwestię podatkowej kwalifikacji odszkodowań i kar umownych z tytułu odstąpienia od niekorzystnej ekonomicznie umowy. Uznał, że takie wydatki nie są kosztem uzyskania przychodu.

Zdolność kredytowa, a zawarcie i wypowiedzenie umowy kredytu

Jest rzeczą powszechnie znaną, że jednym z podstawowych warunków udzielenia kredytu przez bank jest sprawdzenie zdolności kredytowej klienta – potencjalnego kredytobiorcy. Bank nie tylko jest uprawniony ale i zobowiązany do zbadania zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy przed zawarciem umowy kredytu.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego za miesiąc, w którym pracownik chorował i był na urlopie wypoczynkowym

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla naszego pracownika, który w październiku chorował przez 2 tygodnie? Otrzymuje on wynagrodzenie stałe w wysokości 2650 zł. Pracownik ten od 1 do 24 czerwca br. przebywał na urlopie wypoczynkowym, a przez pozostałą część czerwca był na zwolnieniu lekarskim. Czy w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego za październik należy uwzględnić wynagrodzenie za czerwiec? Z jakiego okresu należy obliczyć podstawę wymiaru zasiłku? Czy wynagrodzenie za czerwiec br. należy uzupełnić?

Jak zapisać w umowie zasady odpowiedzialności za jej naruszenie?

Prawo cywilne samodzielnie, co do zasady, reguluje zasady odpowiedzialności stron umowy za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania. Jednak czasem trzeba w umowie zapisać bardziej szczegółowe warunki odpowiedzialności stron.

Niedozwolone klauzule w umowach o świadczenie usług telekomunikacyjnych

Przedsiębiorcy świadczący usługi telekomunikacyjne (telefon, internet, telewizja) muszą wiedzieć jakie zapisy w umowach dotyczących tych usług są niedopuszczalne.

Czy pracownik powinien odpracować prywatne wyjścia w godzinach pracy?

Obniżenie wynagrodzenia pracownika za spóźnienie spowodowane strajkiem na kolei

Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych - WZÓR UMOWY

Wzór umowy wypowiedzenia o świadczenie usług telekomunikacyjnych.

Wezwanie do usunięcia wad - WZÓR PISMA

Jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin.

Wypowiedzenie zlecenia przez przyjmującego - WZÓR PISMA

Umowę zlecenia można wypowiedzieć. Może to uczynić i dający zlecenie i przyjmujący zlecenie. Pobierz bezpłatny wzór pisma wypowiadającego umowę.

Wypowiedzenie umowy o dzieło przez przyjmującego - WZÓR PISMA

Umowę o dzieło może wypowiedzieć zarówno przyjmujący zamówienie jak i zamawiający. Najlepiej jednak uczynić to na piśmie. Pobierz wzór pisma wypowiadającego umowę.

Wypowiedzenie umowy zlecenia przez dającego zlecenie - WZÓR UMOWY

Dający zlecenie może wypowiedzieć umowę zlecenia w każdym czasie. Musi jednak uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom.

REKLAMA