reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Jak rozwiązać umowę z kablówką bez dodatkowych kosztów?

Jak rozwiązać umowę z kablówką bez dodatkowych kosztów?

Jednostronne rozwiązanie umowy z kablówką wiąże się z koniecznością zwrotu wartości przyznanych promocji. Warto jednak wiedzieć kiedy możemy wypowiedzieć umowę operatorowi i nie ponieść żadnych dodatkowych kosztów.

Kosztowne zerwanie umowy

Wiążąc się umową z operatorem telewizji kablowej nie zawsze zdajemy sobie sprawę z konsekwencji. Większość operatorów każdą swoją ofertę opatruje najróżniejszymi promocjami. Zawierając umowę na dwa lata możemy liczyć na pokaźną zniżkę, podobnie jest w sytuacji, gdy zamawiamy telewizję y w pakiecie z internetem lub telefonem.

Zobacz: Operator nie przesłał faktury

Zawierając umowę, która wiąże się z przyznaniem abonentowi ulgi, może mieć jednak znaczenie przy próbie wcześniejszego rozwiązania umowy. Wysokość tej ulgi, stanowi bowiem  w takiej sytuacji, maksymalną wysokość roszczeń operatora z tytułu przedwczesnego zerwania umowy przez abonenta. Wysokość tego roszczenia musi jednak odpowiadać uldze w wysokości proporcjonalnie pomniejszonej o jej wartość odpowiadającą okresowi obowiązywania umowy.

Jeżeli umowa roczna z ulgą w wysokości 1000 zł zostanie zerwana po połowie tego terminu, wtedy też wysokość roszczeń operatora stanowi połowa ulgi, czyli 500 zł.

Jak zerwać bez płacenia?

Jak zatem wynika z powyższego w wielu wypadkach chęć przedwczesnego zerwania umowy z operatorem może powodować dodatkowe wydatki. Nie będzie tak jednak zawsze. Istnieje bowiem możliwość wcześniejszego zerwania umowy bez konieczności płacenia operatorowi żadnej kary.

Zobacz: Przedterminowe zerwanie umowy z operatorem

Taka możliwość istnieje w sytuacji, gdy dochodzi do zmiany warunków umowy zawartej między abonentem a operatorem. W takiej sytuacji, wobec braku akceptacji takich zmian, abonent może wypowiedzieć umowę, przy czym operatorowi nie przysługuje roszczenie odszkodowawcze, jak również zwrot ulgi (art. 60a par. 2 Prawa telekomunikacyjnego).

Możliwość wypowiedzenia nie następuje jednak w sytuacji, gdy zmiana warunków umowy wynika bezpośrednio ze zmiany przepisów prawa, w tym również gdy jest konsekwencją usunięcia niedozwolonych klauzul umownych.

O każdej zmianie i przysługującym w związku z nią prawie wypowiedzenia, abonent powinien być poinformowany przez operatora.

Zmiana umowy czyli kiedy?

Podstawowe pytanie zatem brzmi: kiedy mamy do czynienia ze zmianą warunków umowy, które uprawniają do jej wypowiedzenia?  Jedną z możliwości jest zmiana oferty telewizji kablowej. Nierzadko zdarza się bowiem, że operatorzy kablówki wycofują niektóre programy ze swojej oferty, zastępując je nowymi. W takiej sytuacji są jednak zobowiązani do poinformowania o tym abonentów, którzy wobec braku zgody na taką zmianę, będą mogli wypowiedzieć umowę bez konieczności zwrotu przyznanej im ulgi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama