REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odsetki, Forma umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowelizacja przepisów dotyczących cienkiej kapitalizacji

Podpisana przez Prezydenta RP w dniu 17 września 2014 r. ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw przewiduje istotne zmiany odnoszące się do tzw. cienkiej (niedostatecznej) kapitalizacji.

Kiedy nie trzeba płacić odsetek od zaległych podatków?

Przedsiębiorca, który nie zapłaci zobowiązania na rzecz państwa w terminie jest zmuszony doliczać odsetki do zaległości. Ten temat może jednak budzić liczne wątpliwości dotyczące tego kiedy zapłata odsetek jest potrzebna, a także jak formalnie dokonać wpłaty odsetek, żeby mieć pewność, że zaległość przestanie istnieć.

Czy zmieni się stawka odsetek ustawowych?

Ministerstwo sprawiedliwości zgłosiło się m.in. do ministerstwa finansów, a także do prezesa NBP i przewodniczącego KNF o zajęcie do 16 października 2014 r. stanowiska w sprawie ewentualnej zmiany stawki odsetek ustawowych - poinformowała PAP rzeczniczka resortu Patrycja Loose.

Odsetki karne od zaległości podatkowych spadają do 8%

Odsetki karne od zaległości podatkowych spadają z 10 do 8% (i niżej już spaść nie mogą) - to efekt obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

REKLAMA

Kiedy odsetki od kredytu można zaliczyć do kosztów

Odsetki od kredytu, zaciągniętego przez przedsiębiorcę w celu utrzymania i poprawy płynności finansowej firmy, jeżeli zostały zapłacone i nie zwiększają kosztów inwestycji, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Jaka jest górna granica odsetek?

Strony umowy nie mogą całkowicie dowolnie ustalać górnej wysokości odsetek. Obowiązuje bowiem przepis określający odsetki maksymalne. Jaka jest górna granica odsetek?

Odsetki z tytułu nieterminowej spłaty alimentów podlegają opodatkowaniu

Alimenty na rzecz dziecka, które nie ma ukończonych 25 lat korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast odsetki z tytułu nieterminowej spłaty alimentów są opodatkowane i muszą zostać wykazane jako przychód w zeznaniu rocznym, za rok w którym zostały wpłacone.

ABC umowy użyczenia

Umowa użyczenia jest jedną z najczęściej zawieranych umów w praktyce choć nie każdy o tym wie. Bardzo często bowiem umowa użyczenia mylona jest z umową pożyczki. „Pożyczając” książkę czy zegarek zawieramy tak naprawdę umowę użyczenia, w konsekwencji użyczamy książki czy zegarka.

REKLAMA

Zawieranie umów poza lokalem przedsiębiorstwa

Przez umowę poza lokalem przedsiębiorstwa należy rozumieć taką umowę (sprzedaży lub umowę o świadczenie usług), którą zawiera z jednej strony konsument, z drugiej zaś profesjonalista – przedsiębiorca, który w ten sposób zorganizował swoją działalność, że do zawierania umów z konsumentami dochodzi poza lokalem przedsiębiorstwa (kryterium podmiotowo-przestrzenne).

Pułapki w umowach timesharingu

Umowa timesharingu pozwala nabyć prawo do użytkowania konkretnego obiektu turystycznego w następujących po sobie okresach. Konsument będzie miał wówczas pewność, że wzrost cen apartamentów i hoteli w okresie wakacyjnym go nie obejmie. Firmy timesharingowe niestety często dążą do ominięcia przepisów, zamieszczając w umowach liczne pułapki.

Jak obliczyć odsetki od zaległości podatkowych

Zaległością podatkową, zgodnie z ordynacją podatkową, jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Za zaległość podatkową uważa się także, niezapłaconą w terminie płatności, zaliczkę na podatek lub ratę podatku.

Jak prawidłowo zawierać umowy?

Przed podpisaniem każdej umowy, należy przede wszystkim zapoznać się z jej treścią. Podpisanie umowy wiąże się z wyrażeniem zgody na zawarte w jej treści warunki. Jak zatem prawidłowo zawierać umowy?

Jak należy podpisywać weksel?

Ważność weksla zależy od tego, czy zawiera podpis jego wystawcy. W przypadku braku podpisu nie powstanie zobowiązanie wekslowe. W jaki sposób zatem podpisywać weksel?

Korzystanie z gotowych wzorców umów - o czym należy pamiętać?

W obrocie gospodarczym coraz bardziej popularne jest korzystanie z gotowych wzorców umów, zawierających standardowe rozwiązania. Korzysta się z nich w przypadku umów między kontrahentami, umów konsumenckich oraz umów wyłącznie między przedsiębiorcami.

Podatek i składki ZUS od odsetek za spóźnione wynagrodzenie

Zaległe wynagrodzenie pracownika pracodawca musi w pierwszej kolejności wliczyć do bieżącego wynagrodzenia a następnie pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. W przypadku wypłaty pensji wraz z odsetkami – zaliczkę na podatek i składki ZUS odliczy wyłącznie od wysokości spóźnionego wynagrodzenia.

Odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia z umowy zlecenia

Odsetki wypłacane w związku z opóźnieniem wypłaty wynagrodzenia z umowy zlecenia lub o dzieło nie zostaną zwolnione z podatku dochodowego. Inaczej wygląda sytuacja oprocentowania wypłacanego pracownikowi, które aktualnie nie podlega już opodatkowaniu.

Odsetki za zwłokę w wypłacie wynagrodzenia bez PIT i składek ZUS

Jeżeli pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie po terminie, np. w następnym miesiącu, to powinien doliczyć je do bieżącej pensji i od tej sumy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Jeżeli pracodawca wypłaci zaległą pensję wraz z odsetkami za zwłokę, zaliczkę na PIT i składki ZUS pobierze tylko od wartości pensji.

Przedawnienie odsetek w obrocie gospodarczym

W stosunkach gospodarczych między przedsiębiorcami często dochodzi do okoliczności, w których występują przeterminowane należności np. z tytułu niezapłaconej faktury. W takich sytuacjach wierzyciele nie są bezradni. Mogą korzystać z szerokiego wachlarza rozwiązań prawnych o różnym stopniu odczuwalności ich skutków dla dłużnika.

Porozumienie zmieniające jako sposób modyfikacji warunków zatrudnienia

Porozumienie zmieniające to sposób, nieprzewidziany wprost w Kodeksie pracy, który pozwala na modyfikacje warunków zatrudnienia. Porozumienie zmieniające wymaga dla modyfikacji warunków zatrudnienia zgody pracownika.

Kiedy można zaliczyć do kosztów kary umowne, odsetki, odszkodowania

Konieczność zapłaty kary umownej lub odszkodowania, obowiązek uiszczenia odsetek od zaległych zobowiązań czy przepadek wpłaconego zadatku lub kaucji – to dodatkowe, związane z ryzykiem gospodarczym wydatki firmowe, z którymi muszą mierzyć się przedsiębiorcy. Warto wiedzieć, że niektóre z nich można zaliczyć do kosztów podatkowych i dzięki temu zmniejszyć obciążenie finansowe.

Doliczanie odsetek do wartości przedmiotu sporu

Odsetki są roszczeniami ubocznymi. Zasadniczo wartość odsetek żądanych obok roszczenia głównego nie jest doliczana do wartości przedmiotu sporu. W jakich sytuacjach odsetki mogą wpłynąć na wartość przedmiotu sporu?

Jak naliczać odsetki w razie opóźnień w płatnościach faktury

Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych określa zasady pobierania i wysokość odsetek od zaległości w płatnościach. Dowiedz się, w jaki sposób należy prawidłowo naliczać odsetki w razie opóźnień w płatnościach za wystawione faktury.

Za opóźnienie w wypłacie ZUS płaci odsetki

Za opóźnienie w wypłacie ZUS płaci odsetki. Dotyczy to przypadku, gdy ubezpieczony spełnił wszystkie przesłanki do przyznania prawa do emerytury, a ZUS wydał decyzję odmowną.

Podatek od odsetek z pieniędzy na rachunku bankowym przedsiębiorcy

Gromadzone przez przedsiębiorcę środki pieniężne na oprocentowanym rachunku bankowym powodują powstanie przychodu w postaci odsetek. Zgodnie z art. 14 ust 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odsetki od środków na rachunkach bankowych, utrzymanych w związku z wykonywaną działalnością, są przychodami z działalności gospodarczej.

Odsetki za późniejszy zwrot nadpłaty podatku

Podatnicy, którzy w terminie złożyli zeznanie roczne, nie składali korekty, a także nie mają zaległości wobec fiskusa powinni już otrzymać zwrot nadpłaty podatku dochodowego. Jeśli Urząd Skarbowy jeszcze nie przekazał odpowiedniej sumy i nie zrobi tego w najbliższym czasie, będzie zobowiązany do wypłacenia odsetek.

W jakim zakresie inwestor jest odpowiedzialny za zobowiązania wobec podwykonawcy?

Przy realizacji dużych inwestycji budowlanych zaangażowanych jest zazwyczaj wiele podmiotów gospodarczych. Rodzi to problemy w momencie, gdy główny wykonawca nie wypłaca należności podwykonawcom. Wówczas firmy realizujące inwestycje, uważają, iż to inwestor ma obowiązek uregulować zobowiązania pieniężne wobec nich. Przepisy dotyczące tej kwestii nie są spójne, jednak jednolite orzecznictwo sądowe pozawala określić, w jakich sytuacjach roszczenia wobec inwestora są uzasadnione.

Skapitalizowane odsetki od kredytu – kiedy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później będzie musiał rozważyć opcję, w postaci zaciągnięcia kredytu czy wzięcia pożyczki w celu dalszego rozwoju swojego biznesu, bądź zapłaty bieżących zobowiązań. W praktyce pojawia się pytanie, które elementy kredytu czy pożyczki przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia za pracę

Odsetki od wynagrodzenia za pracę przysługują pracownikowi, którego wynagrodzenie za pracę zostało wypłacone z opóźnieniem. Jeżeli żaden akt wewnątrzzakładowy nie przewiduje korzystniejszych postanowień w zakresie wysokości odsetek przysługujących pracownikowi od pracodawcy za nieterminowe przekazanie wynagrodzenia, zatrudniony ma prawo do odsetek ustawowych.

Obniżka stóp procentowych NBP i odsetek podatkowych

3 lipca 2013 r. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego. Uchwała RPP w tej sprawie weszła w życie 4 lipca 2013 r. Rada zapowiedziała jednocześnie, że ta decyzja kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej.

Im dłużej spłacamy kredyt, tym koszt odsetkowy jest wyższy

Dłuższy czas spłaty kredytu zmniejsza miesięczną ratę, ale znacznie zwiększa koszt odsetkowy. Duże wydłużenie spłaty kredytu, tak naprawdę ratę zmniejsza w niewielkim stopniu, natomiast odsetki rosną nawet o 40%. W skrajnych przypadkach odsetki spłacone przez cały okres kredytowania przekroczą pożyczoną kwotę.

"Rodzina na swoim" - podsumowanie programu

Program "Rodzina na swoim" ma na początku 2014 r. zostać zastąpiony nowym "Mieszkaniem dla Młodych". Skutki finansowe "Rodziny na swoim" będą jednak odczuwalne w budżecie co najmniej do 2012 r.

Nowa Konwencja podatkowa z USA – co się zmienia

Najprawdopodobniej od 2014 roku obowiązywać będzie nowa Konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu między Polską, a Stanami Zjednoczonymi. Zastąpi ona dotychczasową Umowę z 1974 roku. Zmian jest wiele.

Coraz niższe oprocentowanie lokat bankowych

Trwające nieprzerwanie od października 2012 r. obniżki oprocentowania bankowych depozytów zwiększają niechęć klientów do oszczędzania na lokatach. Coraz częściej wybierają oni nieoprocentowane konta osobiste lub mniej atrakcyjne rachunki oszczędnościowe.

Maleją odsetki od zaległości podatkowych

Rada Polityki Pieniężnej po raz klejny w tym roku obniżyła stopy procentowe, tym razem o 0,25 pkt. proc. W związku z tym od 9 maja 2013 r. stopa kredytu lombardowego wynosi 4,50 proc. Tym samym stopa procentowa odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych maleje do 11 proc. a obniżona stawka odsetek - do 8,25 proc.

Nowe terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Zmniejszenie opóźnień w zapłacie należności przez dłużników oraz zachęcenie stron do stosowania krótszych terminów rozliczeń to główne założenia ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Ustawa wchodzi w życie 28 kwietnia 2013 r.

ZUS płaci odsetki za opóźnienie w wypłacie

Gdy ubezpieczony spełnił wszystkie przesłanki do przyznania prawa do emerytury, a ZUS wydał decyzję odmowną, będzie musiał wypłacić emerytowi także odsetki ustawowe za opóźnienie w wypłacie. Nie dotyczy to sytuacji opóźnienia w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia, za które ZUS nie ponosi odpowiedzialności.

Spadek oprocentowania lokat

Obniżenie oprocentowania lokat przez instytucje finansowe jest wynikiem kilkukrotnego obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jednak nawet teraz możliwe jest znalezienie korzystnej oferty, która zapewni atrakcyjny zysk.

Czy skapitalizowane odsetki od kredytu są kosztami uzyskania przychodów?

W każdym biznesie przychodzi pora na rozważenie celowości zaciągnięcia kredytu, czy wzięcia pożyczki. Pożyczone środki są czasem niezbędne dla rozwoju firmy, inwestycji, czy spłaty zobowiązań. W praktyce pojawia się pytanie, które elementy kredytu czy pożyczki przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Od 8 listopada 2012 r. odsetki od zaległości podatkowych spadają do 14%

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej z 7 listopada 2012 r., od 8 listopada 2012 r. stopa oprocentowania kredytu lombardowego NBP spada do poziomu 6,00%, w związku z czym stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosić będzie od tego dnia 14% (od 10 maja 2012 r. było to 14,5%).

Umowa o kredyt konsumencki - forma

W jakiej formie powinna zostać zawarta umowa o kredyt konsumencki? Na co zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu?

Maksymalny koszt kredytu

Jaki powinien być maksymalny koszt kredytu? Co mówi o tym prawo?

Jak obliczyć nagrodę jubileuszową wypłaconą z opóźnieniem

Jesteśmy pracodawcą sektora prywatnego. Według obowiązującego w naszej firmie regulaminu płacowego pracownicy dostają nagrody jubileuszowe co 5 lat – pierwszą po przepracowaniu 5 lat w wysokości 100% wynagrodzenia, a następne zwiększane o 50% wynagrodzenia – po upływie kolejnych 5-letnich okresów. Jednemu z pracowników źle policzyliśmy w zeszłym roku staż uprawniający do wypłaty nagrody: pierwsze 5 lat pracy osiągnął on 12 lipca 2011 r. W lipcu 2012 r. pracownik zażądał wypłaty nagrody jubileuszowej wraz z odsetkami za opóźnienie. Czy mamy obowiązek zapłaty odsetek? Jak obliczyć wysokość takiej nagrody, jeżeli pracownik:w dniu nabycia prawa do niej (12 lipca 2011 r.) otrzymywał wynagrodzenie określone stawką godzinową 17,60 zł brutto oraz dodatek funkcyjny 380 zł brutto miesięcznie,od stycznia 2012 r. dostaje wynagrodzenie w wysokości 5000 zł brutto miesięcznie?Jak obliczyć odsetki? Czy są one opodatkowane i oskładkowane?

ZUS ma obowiązek zapłaty odsetek od świadczeń niewypłaconych w terminie

Organy rentowe mogą kwestionować w postępowaniu sądowym prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, ale ponoszą odpowiedzialność za opóźnienie w wypłacie świadczeń, gdy okaże się, że możliwe było wydanie decyzji zgodnej z prawem. Dlatego ZUS, co do zasady, powinien zawsze zapłacić odsetki od zasiłków niewypłaconych w terminie (wyrok Sądu Najwyższego z 15 września 2011 r. (sygn. akt II UK 22/11).

Odsetki za zwłokę od spóźnionych składek ZUS

Od nieterminowo opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych trzeba zapłacić odsetki za zwłokę. Stawka odsetek jest taka sama jak odsetek od zaległości podatkowych (aktualnie 14,5 % w skali roku). ZUS wyjaśnia jak te odsetki obliczyć.

Opodatkowanie odsetek od pożyczek udzielonych za granicą

Czy osoba udzielająca pożyczek prywatnych za granicą musi zapłacić odsetki uzyskane z tego tytułu w Polsce?

Jak wyliczyć odsetki od zaległego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

W przypadku nieterminowej wypłaty wynagrodzenia pracownik może wystąpić do pracodawcy z roszczeniem o wypłatę odsetek ustawowych. Strony stosunku pracy mogą też w umowie o pracę określić wysokość odsetek na poziomie wyższym niż odsetki ustawowe.

Odsetki na kontach firmowych – maj/czerwiec 2012

Przedsiębiorcy nie zarobią na odsetkach od środków znajdujących się na ich kontach firmowych. Większość takich kont jest po prostu nieoprocentowana. Najkorzystniejszą ofertę w tym zakresie ma aktualnie Idea Bank.

Roszczenia pracownika związane z wypłatą wynagrodzenia

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłata wynagrodzenia za pracę, w tym dodatkowych składników, do których pracownik nabył prawo. Nie wypłacając bez usprawiedliwionej przyczyny nawet części wynagrodzenia lub bezpodstawnie je obniżając pracodawca narusza w ciężki sposób swoje podstawowe obowiązki. Takie postępowanie pracodawcy jest zagrożone karą grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Kiedy można domagać się odsetek? (cz. 2)

Żądanie odsetek dotyczy co do zasady świadczeń pieniężnych. Aby żądanie było słuszne musi mieć swoją podstawę w umowie lub też w ustawie.

Jaką umowę wybrać?

Zawierając umowę strony mogą ułożyć ją w dowolny sposób, co jest rezultatem swobody umów. Należy pamiętać o konsekwencjach prawnych, jakie wiążą się z poszczególnymi rodzajami umów.

REKLAMA