REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak sporządzić umowę? /Fot. Fotolia
Jak sporządzić umowę? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zawierając umowę strony mogą ułożyć ją w dowolny sposób, co jest rezultatem swobody umów. Należy pamiętać o konsekwencjach prawnych, jakie wiążą się z poszczególnymi rodzajami umów.

Umowy nazwane i nienazwane

Prawo umów w Polsce opiera się na zasadzie swobody umów, wyrażonej w art. 3531 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

REKLAMA

Powyższa zasada oznacza, że nie ma zamkniętej listy umów, które strony mogą zawierać. Owszem, określone i najpowszechniejsze umowy są określone w przepisach prawa (przede wszystkim w kodeksie cywilnym lecz również m.in. w kodeksie pracy, kodeksie spółek handlowych), jednak nie stoi to na przeszkodzie by strony zawierały tzw. umowy nienazwane, a więc takie, których postanowienia nie są określone przez prawo.

Kwalifikacja umowy

REKLAMA

Zawarcie umowy zależy przede wszystkim od okoliczności. Należy pamiętać o generalnej zasadzie, zgodnie z którą o charakterze danej umowy świadczy nie tyle jej tytuł lecz jej treść. Często w takiej sytuacji na kwalifikację umowy może mieć nawet drobny szczegół.

Wynika to przede wszystkim z podobnej konstrukcji niektórych rodzajów umów. Przykładowo strony chcą zawrzeć umowę, której celem będzie przeniesienie własności samochodu, za którą zapłatą będą papiery wartościowe. Realizując ten zamiar strony zawarły umowę, którą zatytułowali „umową sprzedaży”.

Niezależnie od tego tytułu treść takiej umowy będzie jednak świadczyć o tym, że strony zawarły umowę zamiany. Wszystko z uwagi, iż przy umowie sprzedaży cena powinna być wyrażona w pieniądzu. Z racji tego, że strony ustaliły, że zapłatą będą papiery wartościowe (będące rzeczą). Zgodnie bowiem z art. 604 kodeksu cywilnego przez umowę zamiany należy rozumieć czynność prawną, którą jedna ze stron zobowiązuje się przenieść własność rzeczy na drugą, w zamian za odwrotne przeniesienie innej rzeczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Konsekwencje prawne

REKLAMA

Niekiedy kwestia kwalifikacji danej umowy może mieć znaczące skutki prawne. Przykładem może być różnica między umową dzierżawy oraz najmu. W tym pierwszym przypadku wydzierżawiający oddaje dzierżawcy rzecz do używania oraz pobierania pożytków. Przy tym jeżeli strony zawierają umowę na czas określony przekraczający 30 lat, po upływie tego czasu jest ona uznawana za zawartą na czas nieokreślony.

Dzierżawa różni się od najmu tym, że najemca nie pobiera użytków. Jednocześnie z konstrukcyjnego charakteru umowy najmu wynika, iż przy zawarciu jej na czas oznaczony dłużni niż 10 lat, po upływie dekady poczytuje się ją za zawartą na czas nieoznaczony.

Jeżeli strony zawrą umowę dzierżawy na okres 15 lat, jednak z jej treści nie będzie wynikało, że „dzierżawca” może pobierać pożytki, wtedy też umowa będzie zakwalifikowana jako umowa najmu. Tym samym po upływie 10 lat trwania umowy, będzie ona poczytywana za zawartą na czas nieokreślony. Będzie to oznaczało, że stronom łatwiej będzie wypowiedzieć taką umowę.

Zobacz serwis: Wzory umów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

REKLAMA

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

REKLAMA

Wybory były świętem demokracji. Trójmiasto stało się kobietą. Polacy nie zawsze wybierają zgodnie z tradycją miejsca. Komunikat KPRM

Za nami wybory samorządowe, które wyłoniły władze lokalne w całej Polsce. Czasami się kłócimy, czasami się spieramy, ale to Polki i Polacy wybierają i niekoniecznie zgodnie z tradycją danego miejsca. PiS w wielu miejscach po prostu zniknął. W nadchodzącej kadencji Trójmiasto będzie zarządzane przez kobiety - powiedział Premier.

500 zł za MWh - maksymalna cena prądu powinna dotyczyć też przedsiębiorców, twierdzi PiS. Likwidacja miejsc pracy z powodu wzrostu cen energii.

Bezrobocie w marcu, w stosunku do marca poprzedniego roku, wzrosło o 0,2 proc. Jedną z przyczyn likwidacji tych miejsc pracy i wycofywania się z Polski wielkich firm jest przewidywany wzrost cen energii. Będziemy wnosić, żeby stawka w postaci maksymalnej ceny prądu 500 zł za MWh dotyczyła również mikro, małych i średnich przedsiębiorców - podkreślili w poniedziałek posłowie PiS.

REKLAMA