Proporcja w VAT, tj. kwestia uwzględnienia transakcji finansowych (np. udzielone pożyczki, gwarancje) w obrocie dla celów obliczenia proporcji w VAT – zwłaszcza w kontekście ich pomocniczego charakteru – w dalszym ciągu budzi wątpliwości zarówno wśród podatników, jak i organów podatkowych, a także sądów administracyjnych, które próbują rozstrzygać spory zaistniałe pomiędzy tymi stronami.
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina, że do obowiązków właścicieli i zarządców należy m.in. odśnieżanie dachu oraz elementów elewacji budynku, usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach komunikacyjnych przebiegających bezpośrednio przy budynku.
Brexit. Od 1 stycznia 2021 skończył się okres przejściowy wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, w związku z tym wchodzi w życie umowa o handlu i współpracy między UE i UK. Przedsiębiorcy zobowiązani są do realizowania standardowych formalności celnych, wiąże się to z zarejestrowaniem w Krajowej Administracji Skarbowej w celu uzyskania numeru EORI, a następnie składania zgłoszeń, deklaracji celnych, a w konsekwencji do regulowania należności celnych i podatkowych tj. akcyzy i podatku VAT.
W 2020 roku pomimo pandemii COVID-19 popyt na grunty inwestycyjne utrzymał się na wysokim, stabilnym poziomie. Trend ten jest kontynuowany w 2021 roku. Z analiz firmy AXI IMMO wynika, że ceny na rynku gruntów inwestycyjnych pod zabudową magazynowo-produkcyjną w Polsce są nadal znacznie niższe niż w krajach zachodniej Europy. Najdroższa Polska lokalizacja gruntowa tj. Warszawa-Miasto (450-650 zł/mkw) jest nadal 5,5 razy tańsza niż aglomeracja londyńska i 2,7 razy tańsza niż Monachium. Dodatkowo uzyskanie decyzji środowiskowej, decyzji o przyłączach i pozwolenia na budowę, zajmuje przeciętnie w Polsce 12-18 miesięcy, a na zachodzie Europy potrzeba często 24 miesięcy i więcej na załatwienie analogicznych formalności.
Stawki ryczałtu 2021. W wyniku zmian w ustawie o ryczałcie, które weszły w życie na początku 2021 r., obowiązuje obecnie osiem stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tj. 17%, 15%, 12,5%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%. Jakie stawki ryczałtu stosować dla poszczególnych przychodów?