REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca zdalna, Ochrona zdrowia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy Szpital może zwiększyć kapitał zakładowy bez płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych?

Dyrektor KIS stwierdził, że jeśli celem czynności cywilnoprawnych jest umożliwienie dalszego funkcjonowania Szpitala i utrzymania zdolności do dalszego funkcjonowania, to czynność taka objęta jest wyłączeniem podatkowym, przewidzianym w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż spełniony jest przewidziany w ustawie warunek dla zastosowania tego wyłączenia - będzie to czynność w sprawach zdrowia.

Praca zdalna: jak skutecznie zgrać rozproszony zespół?

Rzeczywistość pracy zdalnej stała się powszechną normą w większości większych organizacji. Dziś trudno sobie wyobrazić powrót do pełnego etatu w biurze, gdy praca zdalna stała się tak powszechna. Jednak nawet dla organizacji, które miały już dobrze rozwiniętą kulturę organizacyjną, praca zdalna stanowi wyzwanie. 

MF: Praca zdalna bez podatku PIT [7 sierpnia 2023 r.]

Ryczałty i ekwiwalenty przyznawane pracownikom na podstawie przepisów o pracy zdalnej bez PIT. Stanowisko fiskusa jest jednolite. 

Praca zdalna, a wypadek przy pracy

Jako wypadek przy pracy może być zakwalifikowane zdarzenie, które miało miejsce w domu pracownika zdalnego, także podczas przerwy od wykonywania zadań, w tym w ramach korzystania z pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych.

REKLAMA

Praca zdalna a RODO. Jak chronić dane osobowe, kiedy pracownicy pracują w domu

Praca zdalna nareszcie została doprecyzowana niedawnymi zmianami w Kodeksie pracy. No i ziemia zadrżała w posadach, bo mamy przecież RODO. Jak zapewne wiecie nie zwykłam Was straszyć w swoich artykułach i również tym razem nie zamierzam tego robić. Postaram się Wam pokazać co pracodawca musi zrobić na swoim podwórku i na co musi zwracać uwagę. Będzie trochę długo – ale temat jest obszerny i gwarantuje Wam, że nie wyczerpię go do końca… Bo co z pracą zdalną podczas wakacji? A jeśli na zdalnym zdarzy się wypadek przy pracy? – ale o tym w kolejnym artykule. 

Praca zdalna. Co zrobić w przypadku kontroli pracodawcy?

Czy pracownik może się nie zgodzić na przeprowadzenie u niego kontroli pracy zdalnej?

Zmiany dla pracowników ochrony zdrowia – nowe kwalifikacje i nowe stanowiska pracy

5 września 2023 r. wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Rozporządzenie zastąpi dotychczas obowiązujące regulujące powyższą kwestię. Nowe rozporządzenie stanowi odbicie zmieniających się standardów kształcenia i wymagań w ochronie zdrowia. Co ulegnie zmianie?  

Praca hybrydowa. Trend, który z nami zostanie?

Praca hybrydowa, czyli łączenie wykonywania obowiązków zawodowych po części w biurze i w domu, zaczyna być wiodącym trendem. Po zakończeniu pandemii nastąpił powrót do biur, jednak w wielu przypadkach w postaci właśnie hybrydowej. Jakie są plusy takiego rozwiązania dla pracowników i dla pracodawców? Czy ten model zostanie z nami na zawsze? 

REKLAMA

Dla możliwości łączenia pracy z podróżowaniem gotowi są pracować w nocy. Branża IT to coraz więcej cyfrowych nomadów

Pracownicy i pracowniczki w branży IT przywiązują coraz większą wagę do elastyczności czasu oraz miejsca pracy, coraz więcej z nich wybiera workation czy pracę z różnych miejsc świata. Ile godzin dziennie pracują? Jakie kraje najchętniej wybierają? Co ich najbardziej motywuje? Przestawiamy raport. 

Praca zdalna. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć

Praca zdalna została uregulowana przepisami Kodeksu pracy, które weszły w życie pod koniec kwietnia 2023 r. i umożliwi świadczenie pracy w takiej formie. Gdzie może być wykonywana praca praca zdalna? Czy wymiar etatu lub zmiana pracodawcy mają wpływ na limit dni okazjonalnej pracy zdalnej? Czy pracowników zdalnych może obowiązywać kontrola trzeźwości? Odpowiadamy. 

Praca zdalna a BHP. Jakie obowiązki i prawa ma pracodawca? Kiedy można skontrolować zdalnego pracownika?

Jakie są obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy odnośnie pracowników wykonujących pracę zdalną? Kiedy można skontrolować zdalnego pracownika w zakresie przestrzegania wymogów BHP? Wyjaśnia Justyna Kurbiel, specjalista ds. kadr i płac w Meritoros SA.

Interoperacyjność w systemie ochrony zdrowia

Wartość gospodarki opartej na danych jest dziś w Polsce szacowana na 6,2 miliarda euro, a prognozy na rok 2025 wskazują, że może ona wzrosnąć nawet do 12 miliardów euro. Niestety, mimo to Polska uznawana jest za kraj o niskim poziomie cyfryzacji [1]. Tymczasem dane są kluczem do poprawy jakości wielu obszarów życia, w tym systemu opieki zdrowotnej. Warunek jest jeden – to interoperacyjność, czyli możliwość wykorzystywania wiedzy z danych pochodzących z wielu różnych, często niepowiązanych ze sobą źródeł.

Telepraca. Do kiedy można pracować jako telepracownik

Telepraca to forma wykonywania pracy, której podstawa prawna została uchylona już 7 kwietnia. Mimo to przepisy dopuściły wykonywanie telepracy w okresie przejściowym. Okres ten właśnie dobiega końca. Do kiedy możliwa jest telepraca na dotychczasowych warunkach? Wyjaśniamy.

Workation nie dla każdego. Jakie problemy prawne pracodawców i pracowników?

Workation, czyli połączenie pracy zdalnej z możliwością podróżowania i korzystania z wakacji, zyskało w ostatnich latach sporą popularność. Taka forma pracy nie jest jednak dla każdego. Choć z pozoru atrakcyjna, ma też ciemną stronę, a problemy czasem przewyższają korzyści. Co powinni wziąć pod uwagę pracodawcy i pracownicy przed podjęciem decyzji o workation?

ZUS informuje: Praca zdalna (telepraca) dla pracodawcy w innym państwie UE a ubezpieczenia społeczne. Wniosek US-36

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że 1 lipca 2023 r. przystąpił do Porozumienia ramowego w sprawie stosowania art. 16 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w przypadkach zwyczajowej telepracy transgranicznej. Porozumienie to dotyczy objęcia ubezpieczeniem społecznym państwa, gdzie jest siedziba pracodawcy pracownika wykonującego telepracę z innego państwa członkowskiego UE. Osoby zainteresowane zatrudnione u polskich pracodawców lub sami polscy pracodawcy, aby skorzystać z zapisów porozumienia, powinny wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem US-36.

Czy pracownik może wykonywać pracę zdalną z plaży?

Czy pracownik może wykonywać pracę zdalną z plaży? Na to pytanie odpowiedziało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

Praca zdalna podczas upałów. Jak ją przetrwać?

Praca zdalna latem. Praca podczas upałów w pomieszczeniu bez klimatyzacji może być wyzwaniem. Jak sobie radzić latem podczas home office? 

Rynek pracy: Mobilność postępuje – lojalność zatrudnionych spada

Powoli kończy się era przywiązania pracownika do pracodawcy, a lojalność stopniowo zanika – dowodzą badania firm rekrutacyjnych. Licząc się z coraz mniejszą pulą rąk do pracy, zatrudniający są zmuszeni pozyskiwać wciąż nowych kandydatów, także z zagranicy. W dobie tak dużej mobilności w światowym zatrudnieniu, pracodawców wspierają kompleksowe rozwiązania dla branży HR.

Podwyżki. O ile więcej zarobią pracownicy ochrony zdrowia

Pracownicy ochrony zdrowia mogą dostać w lipcu podwyżki płac. 1 lipca wzrosły stawki minimalnych wynagrodzeń zasadniczych w sektorze ochrony zdrowia. Gwarantowane kwoty najniższych wynagrodzeń zasadniczych pracowników w podmiotach leczniczych wzrosną średnio o 713 zł.

Czy można zmusić pracownika do pracy zdalnej? Co w sytuacji, gdy nie ma warunków?

Brak warunków do pracy zdalnej. Coraz częściej pracujemy w trybie pracy zdalnej. Co zrobić w sytuacji, gdy nie ma się odpowiednio dostosowanego miejsca do wykonywania pracy z domu? Jak zgłosić pracodawcy brak warunków do pracy zdalnej? 

Wypadki przy pracy zdalnej

Wypadki przy pracy zdalnej już się zdarzają - nawet te śmiertelne! W dniu 13 czerwca 2023 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, podczas której omawiano statystyki, zasady przeprowadzania oceny ryzyka i badania okoliczności wypadków przy pracy zdalnej. W spotkaniu uczestniczyła również Katarzyna Łażewska-Hrycko - Główny Inspektor Pracy. Inspektor zapowiedziała, że trwają kontrole PIP wykonywania pracy zdalnej.

Zmiany w Kodeksie pracy 2023 r.: Praca zdalna

Przepisy dotyczące pracy zdalnej obowiązują od 7 kwietnia 2023 r. Pracodawcy mają 6 miesięcy na dostosowanie m.in. regulaminów pracy zdalnej w swoich zakładach pracy. Ile dni pracy zdalnej trzeba zapewnić pracownikowi? Czy pracownik może wykonywać pracę zdalną w kawiarni? Na te i inne pytania odpowiada resort pracy. 

Zmiana wynagrodzenia konsultantów w ochronie zdrowia

Zmiana wynagrodzenia konsultantów w ochronie zdrowia - od kiedy zacznie obowiązywać? Okazuje, że prawdopodobnie już od 1 lipca 2023 r. zajdzie zmiana w wynagrodzeniach konsultantów w ochronie zdrowia. Trwają konsultacje w sprawie ustalania treści rozporządzenia, które określa maksymalne stawki wynagrodzeń dla konsultantów. Kim są konsultanci i ile maksymalnie może wynosić ich wynagrodzenie?

Kiedy pracownik zdalny otrzyma do pracy jednocześnie laptop i monitor stacjonarny?

Pracownicy pracujący przy użyciu laptopa powinni korzystać z monitora stacjonarnego. Pracodawca może alternatywnie wyposażyć stanowisko pracy w podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu laptopa tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz. 

Polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE

Polski system zdrowia skrytykowany – jakie są zastrzeżenia? Według analizy prof. Johna Yfantopoulosa z greckiego Instytutu Badań Polityczno-Ekonomicznych i Społecznych IPOKE, polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE. Dlatego koszty ponoszone przez pacjentów są bardzo wysokie, a 2/3 z nich dotyczy leków. Czy da się poprawić rentowność systemu zdrowia? 

Praca zdalna i cyberbezpieczeństwo. Wyzwania dla pracodawców w erze pracy na odległość

W ostatnich latach praca zdalna stała się coraz popularniejsza, a pandemia COVID-19 jeszcze bardziej przyspieszyła ten trend. Pracownicy coraz częściej pracują z domu lub innego miejsca poza tradycyjnym biurem. Choć praca zdalna ma wiele korzyści, to również stawia przed pracodawcami wiele wyzwań, zwłaszcza w kontekście cyberbezpieczeństwa. 

Praca zdalna. Jakie zdarzenia nie będą uznawane za wypadki przy pracy

Praca zdalna zagościła na stałe w wielu firmach. Od kwietnia zaczęły również w pełni obowiązywać przepisy Kodeksu pracy regulujące jej zasady. W wielu aspektach samą organizację pracy zdalnej mogą dookreślić pracodawcy za pomocą zapisów regulaminów pracy czy porozumień z pracownikami. Natomiast jeden aspekt pozostaje prawie całkowicie niezmieniony – jest nim zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. W związku tym umożliwiając pracę zdalną pracodawca musi mieć pewność, że warunki jej wykonywania są odpowiednie i nie będą generowały zagrożeń. 

Przedsiębiorcy boją się rozliczenia z fiskusem. Chodzi o koszty pracy zdalnej pracowników

Praca zdalna została uregulowana w Kodeksie pracy. Nowe przepisy nakładają na pracodawców nowe obowiązki. W związku z tym wielu z nich stanęło przed pilną potrzebą cyfryzacji. Pojawił się też problem rozliczenia z fiskusem w zakresie odliczenia od podatku komputerów i urządzeń przekazywanych pracownikom. Czy jest się czego bać?

Jak obliczyć wysokość ryczałtu dla pracownika wykonującego pracę zdalnie?

Niektórzy pracownicy wykonują pracę wyłącznie w trybie zdalnym na podstawie złożonego wniosku. Otrzymali do tego celu służbowe laptopy i telefony (opłacany przez pracodawcę abonament zawiera co prawda pakiet internetowy, ale nie zawsze i nie w każdym miejscu może działać bez zakłóceń). Dlatego oprócz kosztów energii elektrycznej pracodawca, który zwraca pracownikom również te wynikające z użytkowania łącza internetowego, w formie ryczałtu w stałej miesięcznej wysokości, zgodnie z regulaminem pracy zdalnej. Jak obliczyć taki ryczałt?

Praca zdalna w praktyce

Praca zdalna.  Jakie są prawa i obowiązki zarówno pracownika, jak i pracodawcy?  W jaki sposób odnaleźć się i sprawnie funkcjonować w nowej rzeczywistości?

Podwyżki dla medyków. Kolejna tura ruszy 1 lipca

Podwyżki dla całego środowiska medycznego od 1 lipca nastąpią zgodnie z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu. Resort zdrowia przewiduje, że koszt podwyżek w II. półroczu wyniesienie co najmniej 3–4 miliardy złotych. Takie informacje podał minister zdrowia Adam Niedzielski odnosząc się do zapowiadanego protestu pielęgniarek.

Ekspert: Praca zdalna nie wyłącza możliwości wypadku przy pracy

Wykonywanie pracy w trybie zdalnym ogranicza ryzyko wystąpienia wypadku w drodze do pracy i z pracy do domu, jednak nie wyklucza możliwości wypadku przy pracy - przekazał PAP ekspert ds. prawa pracy Sebastian Kryczka.

Praca zdalna. Wypadek przy pracy nie wykluczony

Praca zdalna ogranicza ryzyko wypadku w drodze do pracy i z pracy do domu. Nie wyklucza jednak możliwości wypadku przy pracy. Jakie są zasady postępowania w razie wypadku przy pracy zdalnej?

Praca zdalna - pytania i odpowiedzi

7 kwietnia 2023r. weszły w życie przepisy wprowadzające do Kodeksu pracy pracę zdalną i określające zasady jej wykonywania. Na stronie internetowej PIP zamieszczamy odpowiedzi Głównego Inspektoratu Pracy na najczęściej zadawane pytania dotyczące pracy zdalnej, które mogą być pomocne w praktyce stosowania przepisów.

Webinarium: „Skutki podatkowe wprowadzenia pracy zdalnej” + certyfikat gwarantowany

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Skutki podatkowe wprowadzenia pracy zdalnej” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 10 maja 2023 roku. Polecamy!

Praca zdalna - częste wątpliwości

Pomimo tego, że przepisy pracy zdalnej obowiązują już jakiś czas i dużo się o tym pisze i mówi - pracownicy i pracodawcy wciąż mają wątpliwości i zadają szereg pytań. Poniżej najważniejsze z nich wraz z odpowiedziami.

Dofinansowanie z PFRON do pracy zdalnej. Jak rozliczyć?

Dofinansowanie do wynagrodzeń z PFRON przysługuje także do kosztów, jakie pracodawca poniesie w związku z pracą zdalną pracownika niepełnosprawnego.

Czy firma może stosować pracę zdalną bez regulaminu pracy i porozumienia z załogą

Praca zdalna będzie dopuszczalna także, gdy nie zostanie zawarte porozumienie ze związkami albo nie zostanie wydany regulamin pracy - uważa ekspert kancelarii Chałas i Wspólnicy Edyta Oleszczuk-Romańska. Wówczas zasady jej wykonywania określi polecenie pracodawcy lub porozumienie z pracownikiem.

Praca zdalna: jak uniknąć błędów wdrażając nowe przepisy?

Po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu pracy u pracodawców zrodziło się wiele pytań i wątpliwości, dotyczących praktycznych aspektów wdrożenia nowych regulacji dotyczących pracy zdalnej. Jak uniknąć błędów? Na najważniejsze pytania odpowiada Wiktoria Kuc, Dyrektor HR w Symfonii.

Blaski i cienie pracy zdalnej

Praca zdalna to forma zatrudnienia, w której pracownik wykonuje swoje obowiązki poza siedzibą firmy, zazwyczaj z domu lub innego miejsca poza biurem. Jakie są zalety tej formy zatrudnienia? Czy praca ma wady, a jeśli tak – to jakie?

Praca zdalna – stawki zwrotu za domowy prąd lub Internet

Zatrudnieni zdalnie mogą uzyskać od pracodawcy zryczałtowany zwrot wydatków na prąd lub Internet. Brakuje jednak jednoznacznych wytycznych jak ustalić stawkę takiego ryczałtu. Punktem odniesienia mogą być kwoty stosowane przez organy państwowe.

Praca zdalna czy stacjonarna? LISTA wad i zalet!

Praca zdalna czy stacjonarna - która jest lepsza? Praca zdalna i praca w biurze mają swoje zalety i wady, a to, która jest lepsza, zależy od preferencji i potrzeb każdej osoby. Sprawdzamy!

Praca zdalna naprzemienna - na czym polega?

Czy pracę zdalną można wykonywać naprzemiennie z pracą w zakładzie pracy? Odpowiadamy.

Praca zdalna w kodeksie pracy a profilaktyka w medycynie pracy. Co się zmienia?

W dniu 7 kwietnia weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy, która wprowadza do tego aktu prawnego kompleksową regulację zasad wykonywania pracy zdalnej. Ten rodzaj pracy to nie tylko wygoda, ale także realne niebezpieczeństwo schorzeń, takich jak nabyte wady postawy, pogorszenie wzroku, a nawet cukrzyca. Pracodawcy mogą być zobowiązani do wprowadzenia dodatkowych programów profilaktyki zdrowotnej, które uwzględnią warunki pracy zdalnej. W spełnieniu tego obowiązku pomóc mogą grupowe ubezpieczenia zdrowotne.

Definicja pracy zdalnej – istotne elementy

Od 7 kwietnia 2023 r. zgodnie z Kodeksem pracy można świadczyć pracę nie tylko w sposób stacjonarny, lecz również zdalny. Jaka jest definicja pracy zdalnej? Co z niej wynika?

Praca zdalna a związek zawodowy: cztery sposoby uregulowania

Przepisy o pracy zdalnej zaczęły obowiązywać 7 kwietnia. Wielu pracodawców negocjuje warunki tej formy zatrudnienia ze związkami zawodowymi, które odmawiają akceptacji ustaleń. Jakie są sposoby na przełom w negocjacjach? Gazeta Prawna podaje cztery możliwości.

Praca zdalna: Prawie połowa Polaków za hybrydowym modelem pracy

Prawie połowa Polaków pracujących w biurach to zwolennicy pracy hybrydowej. Co trzeci jako optymalną wskazuje pracę wyłącznie w siedzibie firmy. Mniej niż jedna piąta chce pracować tylko zdalnie. 

Praca zdalna. Dyskryminacja niedopuszczalna

Praca zdalna wykonywana przez niektórych pracowników firmy może prowadzić do podziałów wśród personelu, różnego traktowania pracowników stacjonarnych i zdalnych, a nawet dyskryminacji. Ustawodawca przewidział takie niebezpieczeństwa i wprowadził przepisy, które mają do nich nie dopuścić.

Stanowisko komputerowe przy pracy zdalnej. Dwa monitory to lepsze rozwiązanie?

Od 7 kwietnia 2023 roku w życie weszły przepisy dotyczące pracy zdalnej, w ramach których pracodawca będzie zobowiązany udostępnić pracownikom sprzęty potrzebne do wykonywania obowiązków w domu. Jest to dobra okazja do przeorganizowania swojego domowego stanowiska komputerowego tak, by było ergonomiczne i sprzyjało produktywności. Przykładowo, warto będzie zadbać o wyposażenie go w co najmniej dwa monitory. 

Praca zdalna 2023 - czy pracodawca musi zapewnić zdalnemu pracownikowi biurko i krzesło?

Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną biurko i krzesło? Na to pytanie odpowiedziała 6 kwietnia 2023 r. Państwowa Inspekcja Pracy.

REKLAMA