REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dla pracowników ochrony zdrowia – nowe kwalifikacje i nowe stanowiska pracy

Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Zmiany dla pracowników ochrony zdrowia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

5 września 2023 r. wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Rozporządzenie zastąpi dotychczas obowiązujące regulujące powyższą kwestię. Nowe rozporządzenie stanowi odbicie zmieniających się standardów kształcenia i wymagań w ochronie zdrowia. Co ulegnie zmianie?  

W dniu 4 sierpnia 2023 roku w Dzienniku Ustaw zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2023 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz.U. z 2023 r. poz. 1515, zwane dalej rozporządzeniem w sprawie kwalifikacji). Rozporządzenie wejście w życie z dniem 5 września 2023 r.

REKLAMA

Zakres zastosowania rozporządzenia 

REKLAMA

Jak wynika z tytułu rozporządzenia, jego przepisy znajdują zastosowanie jedynie w odniesieniu do stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami tj. samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jednostek budżetowych oraz jednostek wojskowych. 

W pozostałych podmiotach leczniczych rozporządzenie nie ma wprost zastosowania. Nie ma przeciwwskazań, aby pracodawcy analogicznie stosowali przepisy rozporządzenia w sprawie kwalifikacji, jednak powinni dać temu wyraz np. w regulaminie pracy, regulaminie wynagradzania lub innych wewnątrzzakładowych aktach prawa pracy. 

Zgodnie z § 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie kwalifikacji do pracowników, których kwalifikacje są określane przez odrębne przepisy, stosuje się rozporządzenie w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami. Oznacza to, że jeśli kwalifikacje na danym stanowisku pracy określone są odrębnymi przepisami to wówczas rozporządzenie ma zastosowanie jedynie w nieuregulowanym zakresie.

Nowe kwalifikacje 

REKLAMA

Zmiana kwalifikacji wymaganych dotyczy m.in. stanowiska przełożonej pielęgniarek oraz zastępcy przełożonej pielęgniarek. Od 5 września 2023 roku wymagania to: tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa oraz tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz 5 lat pracy w zawodzie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast według nowych przepisów pielęgniarka oddziałowa musi posiadać tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa i tytuł specjalisty w dziedzinie oraz 5 lat w podmiocie leczniczym udzielającym całodobowo świadczeń zdrowotnych pielęgniarstwa

Nowe stanowiska pracy 

Wyodrębnione zostały nowe stanowiska pracy, które dotychczas nie były uregulowane pod kątem wymaganych na tych stanowiskach kwalifikacjach. 

Takimi stanowiskami są m.in.:

 • zastępca kierownika centralnej sterylizatorni, 
 • kierownik medycznego laboratorium diagnostycznego oraz jego zastępca, 
 • starszy asystent zdrowia publicznego, asystent zdrowia publicznego, młodszy asystent zdrowia publicznego, 
 • inżynier biomedyczny i młodszy inżynier biomedyczny,
 • starszy specjalista neurologopeda, surdologopeda, specjalista neurologopeda, surdologopeda, młodszy specjalista neurologopeda, surdologopeda, 
 • edukator do spraw stomii, 
 • terapeuta środowiskowy, 
 • starszy psychoterapeuta, psychoterapeuta, 
 • specjalista psychoterapeuta dzieci i młodzieży, starszy specjalista psychoterapeuta dzieci i młodzieży
 • specjalista – chirurgiczna asysta lekarza, starszy specjalista – chirurgiczna asysta lekarza,
 • optometrysta,
 • dyspozytor lotniczy, asystent dyspozytora lotniczego, 
 • starszy koder medyczny, koder medyczny, młodszy koder medyczny 
 • operator procesu dekontaminacji, 
 • koordynator (pacjenta onkologicznego), 
 • inspektor ochrony danych, pełnomocnik ochrony informacji niejawnych. 

Jednocześnie usunięto niektóre stanowiska pracy np. stażystka pielęgniarka, stażysta położna. 

Inne stanowiska zmieniły nazwę np. kierownik zespołu techników elektroradiologów został przemianowany na kierownika zespołu elektroradiologów, co wynika ze zmian w kształceniu w tym zawodzie oraz możliwości ukończenia studiów wyższych na kierunku elektroradiologia. 

Przepisy przejściowe 

Ważne

Zmiana przepisów nie oznacza, że pracownicy zatrudnieni na objętych zmianami stanowiskach mają obowiązek dokształcenia lub są zagrożeni zwolnieniem. 

Zgodnie z przepisem § 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kwalifikacji pracownik zatrudniony przed dniem wejścia w życie rozporządzenia w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, nieposiadający wymaganych kwalifikacji, może być zatrudniony na dotychczasowym stanowisku lub stanowisku równorzędnym, jeżeli był zatrudniony na tym stanowisku zgodnie z dotychczasowymi przepisami. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

REKLAMA

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

Darowizna pieniężna od matki. Są trzy warunki konieczne do zwolnienia z podatku

Jeżeli przedmiotem darowizny są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie trzech warunków. Jednym z tych warunków jest udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy. Organ skarbowy tego warunku nie przepuści.

REKLAMA

Matura i egzamin ósmoklasisty w 2025 roku. Co się zmieni? Informatory będą w sierpniu a materiały do egzaminów próbnych w grudniu 2024 r.

Centralna Komisja Egzaminacyjna informuje, że informatory o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym z poszczególnych przedmiotów w 2025 roku będą publikowane, począwszy od 1 sierpnia br. do 1 września 2024 r. W grudniu udostępnione zostaną szkołom materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty i próbnej matury - poinformowała .

Kto nie dostał dodatku motywacyjnego? Rząd zachęca do wprowadzenia podwyżek lub dodatków do wynagrodzenia

Od 1 lipca 2024 r. pracownikom pomocy społecznej wypłacany jest dodatek motywacyjny. Jednak pracownicy zwracają uwagę, że nie wszyscy otrzymali dodatek 1000 zł. MRPiPS twierdzi, że od początku wskazywało tylko na niektóre grupy pracowników, a nie wszystkich. Zachęca samorządy, żeby we własnym zakresie wprowadziły podwyżki lub dodatki do wynagrodzeń.

REKLAMA