REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo drogowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kosztowna zima nie tylko dla kierowców. Wysokie mandaty

Zima – kojarzy się z białym szaleństwem na stoku i bywa, że jej piękno zapiera nam dech w piersiach. Ale stanowi również wyzwanie dla kierowców. Nie chodzi jednak tylko o utrudnione warunki jazdy, za które odpowiadają np. zalegający śnieg lub oblodzone drogi. Zimą kierujący pojazdami narażeni są na „dodatkowe” kary i mandaty. 

Nowa definicja skrzyżowania. Uwaga na mandaty!

Nowa definicja skrzyżowania obowiązuje od 21 września 2022 roku. I choć zmiana miała być kosmetyczna, może oznaczać dla kierowców mandat.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego od 17 września 2022 r.

Komenda Główna Policji przypomina, iż od soboty (17 września 2022 r.) wchodzą w życie ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego. To drugi etap regulacji, które obowiązują od początku roku.

Zmniejszona przejrzystość powietrza: definicja pojęcia to...

Zmniejszona przejrzystość powietrza: definicja pojęcia wskazana przez Prawo o ruchu drogowym nie jest przesadnie szeroka. Co oznacza?

REKLAMA

Utrata prawa jazdy. Nowe przepisy bezlitosne

Utrata prawa jazdy? Po nowelizacji przepisów kierowca już przy drugim wykroczeniu może pożegnać się z dokumentem. A to nie wszystko...

Samochód z przyczepą: jaka kategoria jest potrzebna?

Samochód z przyczepą: jaka kategoria jest potrzebna? Czasami wystarczy B, czasami B należy uzupełnić kodem 96, a czasami konieczne jest B+E.

Odcinkowy pomiar prędkości. Czym jest?

Odcinkowy pomiar prędkości to metoda na spowolnienie ruchu w więcej niż jednym punkcie. Na czym konkretnie polega ta metoda policji?

Kaskadowy pomiar prędkości. Na czym polega?

Kaskadowy pomiar prędkości to technika coraz częściej stosowana przez polskich policjantów. Na czym konkretnie polega?

REKLAMA

Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Skrzyżowanie równorzędne: co musisz o nim wiedzieć?

Skrzyżowanie równorzędne: jak przebiega na nim pierwszeństwo, gdzie można je spotkać i jaki znak je wyznacza? To pytania, na które odpowiemy dziś.

Skrzyżowanie w kształcie litery T: kto ma pierwszeństwo?

Skrzyżowanie w kształcie litery T, czyli dziś przeanalizujemy przypadek, z którym można spotkać się np. na uliczkach osiedlowych.

Strefa zamieszkania: przepisy sprzyjają pieszym!

Kluczowym pojęciem w tym przypadku jest spowolnienie ruchu. Nie chodzi jednak o tamowanie przejazdu aut. Bezpieczeństwo pieszych jest bowiem pojęciem nadrzędnym w strefie zamieszkania. Przepisy mówią o tym dobitnie!

Wyprzedzanie rowerzysty: kiedy jest dozwolone a kiedy nie?

W Polsce zapanowała prawdziwa moda na rowery! A to oznacza, że jednośladów pozbawionych silnika jest coraz więcej na drogach. W efekcie kierowcy powinni wiedzieć jak wygląda bezpieczne wyprzedzanie rowerzysty.

Omijanie a wymijanie - jaka jest różnica?

Czy wiesz co różni omijanie a wymijanie? Bardzo wielu kierowców w Polsce niestety nie rozróżnia tych pojęć. Wyjaśnimy je zatem żeby raz na zawsze rozwiać wątpliwości.

Przejazd kolejowy z zaporami: czy trzeba się zatrzymać?

Od kilku lat bardzo dużo mówi się o wypadkach na przejazdach kolejowych. Dziś zatem mamy zasadnicze pytanie. Co powinien zrobić kierowca gdy widzi przejazd kolejowy z zaporami? Czy trzeba się zatrzymać? Odpowiedź jest jedna - oczywiście, że tak!

Zielona strzałka: skręt warunkowy w przepisach drogowych

Chyba wszyscy kierowcy wiedzą czym jest zielona strzałka. Skręt warunkowy jest umocowany w przepisach. Co jednak tak naprawdę oznacza i jakie uprawnienia daje kierującym?

Jazda na suwak i korytarz życia - nowe przepisy już niedługo

Rada Ministrów pracuje nad zmianami w prawie. Urzędnicy chcą unormować kwestie związane z tzw. jazdą na suwak i korytarzem życia. Kiedy nowe przepisy mogą wejść w życie?

Piesi nie będą mieli pierwszeństwa przed pasami! To już pewne

Rzecznik Praw Obywatelskich wnioskował o zaktualizowanie prawa dotyczącego pierwszeństwa pieszych. Na razie na zmiany nie ma jednak szans.

Najważniejsze zmiany w prawie drogowym na przełomie 2018 i 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 poszerzono krąg podmiotów uprawnionych do kontroli pojazdów. To jednak nie jedyna z najważniejszych zmian w prawie drogowym w ostatnim czasie.

Propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości dot. zaostrzenia kar za przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym

Według projektu Ministerstwa Sprawiedliwości za niezatrzymanie się do kontroli policji i zmuszenie funkcjonariuszy do pościgu kierowca mógłby pójść do więzienia na 5 lat. Z kolei kierowcy, którzy prowadząc po pijanemu lub pod wpływem środków odurzających spowodują wypadek w wyniku, którego ktoś poniesie śmierć lub ciężkie obrażenia, obligatoryjnie będą trafiać do więzienia na co najmniej dwa lata. Co jeszcze przewiduje projekt?

Mandat zapłaci właściciel pojazdu, a nie sprawca wykroczenia?

Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym zakłada m.in. że w przypadku przekroczenia prędkości udokumentowanego zdjęciem z fotoradaru, karą za przewinienie zostanie obarczony właściciel pojazdu, a przecież bardzo często kierowca łamiący przepisy nie jest właścicielem auta, które prowadzi.

Zmiany w przepisach dot. kierowców od 18 maja 2015 r.

18 maja 2015 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące m.in. prawa o ruchu drogowym. Łatwiej jest m.in. stracić prawo jazdy, co jeszcze się zmieniło?

Wysokość mandatu będzie zależna od średniej pensji?

Według projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym wysokość mandatów ma być wyliczana na podstawie wysokości średniej pensji w Polsce. Na jakich zasadach?

Kierowca sprawdzi stan punktów karnych przez internet?

Rząd zajmie się propozycją zmian w Prawie drogowym. Dzięki wprowadzeniu e-usług kierowcy mogliby od stycznia 2016 r. przez internet sprawdzić m.in. stan punktów karnych na swoim koncie. Jakie jeszcze udogodnienia czekają na kierowców?

Polska skazana za niepełne wdrożenie dyrektywy o homologacji ciężarówek


Trybunał Sprawiedliwości UE skazał Polskę za niepełne wdrożenie unijnej dyrektywy z 2007 roku w sprawie homologacji ciężarówek, samochodów dostawczych i autobusów, a także za brak informacji o polskich przepisach w tym zakresie.

„Pojazd nienormatywny” „pilot” i „ładunek niepodzielny” teraz w prawie o ruchu drogowym

Prezydent podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym dotyczącą m.in. przewozów tzw. ładunków nienormatywnych, czyli np. wyjątkowo ciężkich.

Taryfikator mandatów

Taryfikator mandatów na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego.

REKLAMA