REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie jeden, a dwa przelewy wpłyną na konto emerytów. Niespodzianka w lipcu dla seniorów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nie jeden a dwa przelewy wpłyną na konto emerytów. Niespodzianka w lipcu dla seniorów
Seniorzy z niecierpliwością wypatrują nowego świadczenia. Okazuje się, że część z nich może otrzymać nie jeden, a dwa przelewy. Co to oznacza i kto może na tym zyskać?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak wyżyć tylko z jednej, zazwyczaj nędznej emerytury? Tysiące wdów i wdowców ledwie wiążą koniec z końcem. Od lat padały obietnice zmian w przepisach dotyczących renty rodzinnej. Teraz wreszcie zapowiedzi stały się faktem. Po śmierci współmałżonka można otrzymać wdowią rentę. Składanie wniosków ruszyło z początkiem stycznia. Teraz, z początkiem lipca, ruszyły wypłaty. Seniorzy z niecierpliwością wypatrują nowego świadczenia. Okazuje się, że część z nich może otrzymać nie jeden, a dwa przelewy. Co to oznacza i kto może na tym zyskać?

Renta wdowia. Zapowiedzi stały się faktem

Po śmierci współmałżonka nie mogli odziedziczyć jego emerytury. Wdowom i wdowcom wolno było jedynie zdecydować czy chcą dostawać swoje świadczenie, czy też 85 proc. dotychczasowej emerytury nieżyjącego męża czy żony.

REKLAMA

REKLAMA

Od lat polscy emeryci wskazywali, że takie rozwiązanie jest krzywdzące, a kiedy umiera współmałżonek, trudno związać koniec z końcem. Są kraje europejskie, gdzie wdowa, czy wdowiec mogą łączyć dwa świadczenia. Po latach politycznych obietnic zmian w przepisach dotyczących renty rodzinnej, zapowiedzi stały się faktem. Po śmierci współmałżonka można się ubiegać o tak zwaną wdowią rentę. Składanie wniosków, które ruszyło z początkiem stycznia okazało się prawdziwym hitem.

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do ZUS wpłynęło blisko milion wniosków, z kolei do KRUS nieco ponad 121 tys. Nowe świadczenie właśnie weszło w życie i teraz seniorzy z niecierpliwością czekają na jego wypłatę.

Wedle nowych przepisów możliwe jest łączenie dwóch świadczeń - własnej emerytury i renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Co ważne, nie są one wypłacane w całości. Jedno świadczenie senior pobierze w 100 proc., drugie w 15 proc. Wybór należy do tych, którzy wnioski składają. Sami wskazują korzystniejszą opcję lub zdają się na decyzję ZUS.

Terminy wypłaty wdowiej renty. Niektórzy dostaną dwa przelewy

Kiedy będzie wypłacana wdowia renta? W stałych terminach świadczeń emerytalnych czyli 1., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca. Świadczenie może być wypłacane w formie jednego lub dwóch przelewów. Jeśli oboje małżonkowie byli ubezpieczeni w ZUS, wtedy będzie to jeden przelew. Inaczej jest kiedy współmałżonek był ubezpieczony na przykład w KRUS. W takiej sytuacji mogą się pojawić dwa osobne przelewy, z dwóch różnych instytucji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tyle wynosi wdowia renta

Jak wynika z wyliczeń ZUS, przeciętny zysk z renty wdowiej to około 300 zł miesięcznie. Maksymalna kwota nie może jednak przekroczyć 5636,73 zł brutto. To trzykrotność minimalnej emerytury. Seniorzy sami mogą oszacować wysokość nowego świadczenia. Mogą to zrobić za pomocą kalkulatora udostępnionego na stronie zakładu.

Co z tymi, którzy jeszcze wniosku o wdowią rentę nie złożyli?

Jeżeli zrobią to do końca miesiąca, świadczenie za lipiec otrzymają. W przypadku złożenia wniosku po 31 lipca, ZUS zacznie wypłacać wdowią rentę od miesiąca, w którym wniosek zostanie złożony, jednak nie wcześniej niż od momentu spełnienia warunków.

Renta wdowia. Kto może się ubiegać o nowe świadczenie

Przyznanie wdowiej renty wiąże się ze spełnieniem określonych warunków. Kobiety muszą skończyć 60 lat, mężczyźni 65 lat, co ważne, do dnia śmierci współmałżonka pozostawały we wspólności małżeńskiej. Świadczenie otrzymają ci, którzy obecnie nie są w związku małżeńskim i nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu, w którym kobieta ukończyła 55 lat, a mężczyzna 60 lat.

Najpierw trzeba złożyć wniosek o rentę rodzinną

REKLAMA

Przyznanie renty wdowiej będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej. Jeśli do tej pory nie ubiegali się o rentę rodzinną, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR.

Następnie wdowa lub wdowiec powinni złożyć dostępny na stronie ZUS wniosek ERWD o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Taka kolejność ułatwi i przyspieszy rozpatrzenie wniosku o łączenie wypłaty obu świadczeń w 2025 roku. Podobna sytuacja dotyczy pobierających rentę rodzinną, którzy nigdy nie wnioskowali o przyznanie własnego świadczenia, na przykład emerytury.

Takie są najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosków

ZUS ostrzega przed popełnianiem błędów w wypełnianiu dokumentów, bo może się to skończyć nieprzyznaniem świadczenia. Jak podkreślała Anna Szaniawska z biura prasowego ZUS, o prawie do renty wdowiej może zaważyć poprawne wypełnienie wniosku.- Pośpiech nie jest dobrym doradcą. Złe odpowiedzi albo brak wypełnienia rubryk mogą spowodować wydanie decyzji odmownej lub wydłużyć postępowanie o przyznaniu świadczenia – tłumaczyła rzeczniczka.

- Często błędy pojawiają się na trzeciej stronie wniosku, w pozycji która dotyczy oświadczeń. Klienci przy informacji „mam przyznane inne świadczenie lub mam złożony wniosek o inne świadczenie i oczekuję na decyzję w tej sprawie” zaznaczają odpowiedź „nie”. Zapominają, że mają przyznane swoje świadczenie, na przykład emeryturę, która została zawieszona, gdyż kiedyś wybrali korzystniejsze świadczenie - rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Trzeba zaznaczyć odpowiedź „tak”, gdy mamy prawo do emerytury, ale została zawieszona, lub gdy złożyliśmy wniosek o przyznanie swojego świadczenia, bo do tej pory nie występowaliśmy o nie – wyjaśniała Anna Szaniawska.

Inny błąd przy wypełnianiu rubryki „mam przyznane inne świadczenie lub mam złożony wniosek o inne świadczenie i oczekuję na decyzję w tej sprawie”, to pomijanie odpowiedzi na pytanie, które dotyczy zagranicznych instytucji. Zostawienie tej pozycji pustej spowoduje przeprowadzanie postępowania wyjaśniającego. To może wydłużyć przyznanie świadczenia.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

Jak i kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 roku?

Zastanawiasz się, jak i kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 roku? W naszym przewodniku podpowiadamy, w którym miesiącu złożenie wniosku może przynieść największe korzyści, od automatycznej waloryzacji w marcu, przez bonusową "trzynastkę", po uwzględnienie czerwca w kalkulacji składek. Sprawdzamy, kiedy opłaca się przejść na emeryturę w 2025 roku. Jakie progi stażu i wieku trzeba spełnić, oraz jakie szanse daje ewentualne odroczenie wypłaty nawet o kilka lat? Przeczytaj dalej, by dowiedzieć się, kiedy przejść na emeryturę w 2025 r., aby zwiększyć swoje świadczenie.

Krajowy System e-Faktur – przełomowa zmiana wraca do Komisji Finansów Publicznych. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Sejm ponownie skierował do Komisji Finansów Publicznych projekt ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Nowe przepisy mają zrewolucjonizować wystawianie faktur w Polsce, wprowadzając cyfrową platformę. Zgłoszono poprawki wydłużające termin przesyłania faktur nawet do 5 dni.

Pies na plaży? Ratownicy MOPR ostrzegają

Ratownicy przypominają, że psy i inne zwierzęta nie mają wstępu na mazurskie plaże pilnowane przez MOPR.

REKLAMA

Energooszczędność, retencja, fotowoltaika. Jakie proekologiczne rozwiązania stosują deweloperzy w nowych projektach?

Jakie działania proekologiczne są obecnie stosowane w nowych projektach deweloperów? W jaki sposób wdrażanie ekologicznych rozwiązań wpływa na koszty zakupu mieszkań? Czy klienci przywiązują wagę do aspektów środowiskowych przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Jak ustalać progi dochodowe uprawniające do świadczeń z ZFŚS?

Czy przepisy określają sposób ustalania progów dochodowych na potrzeby ustalania wysokości świadczeń socjalnych? Prezentujemy najważniejsze zasady na praktycznym przykładzie.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla wszystkich balkonów w budynkach wielorodzinnych – co piąty Polak popiera taką zmianę. Czy właściciele mieszkań będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni?

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje, że wszyscy właściciele nieruchomości z otwartymi balkonami (a więc nie balkonami typu loggia) zostaną zobligowani do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC dla balkonu, jeżeli mieszkanie znajduje się w budynku wielorodzinnym. Czy taka zmiana rzeczywiście jest planowana przez ustawodawcę i co na jej temat sądzą Polacy?

PIP z nowymi kompetencjami. Reformę zaplanowano na 2026 rok

Możliwość pozyskiwania danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i prowadzenia zdalnych kontroli - to najważniejsze uprawnienia, jakie uzyska Państwowa Inspekcja Pracy. Czy deregulacja wpłynie na ograniczenie liczby kontroli?

REKLAMA

Koniec ze swobodnym obrotem gotówką: zgłoszenie obowiązkowe, odbiór tylko osobiście. Jakiej kwoty już nie wypłacisz bez formalności?

Coraz bardziej restrykcyjne stają się ograniczenia w obrocie gotówką – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W Polsce przedsiębiorstwa już nie mogą realizować transakcji między sobą za więcej niż 15 000 zł gotówką, a od 2027 r. w całej Unii będą obowiązywały limity na maks. 10 000 € (z możliwością obniżenia do 3 000 €) . Co więcej, poza już obowiązującymi lub dopiero nadchodzącymi limitami, wprowadzane są nowe – niespotykane wcześniej rozwiązania. Wszystko „w trosce o walkę z finansowaniem terroryzmu".

Rekordowe emerytury w Polsce. Tyle zarabiają najzamożniejsi seniorzy. Ich świadczenia z ZUS szokują

ZUS regularnie udostępnia statystyki dotyczące emerytur i rent. Zgodnie z najnowszymi danymi, przeciętna kwota brutto tych świadczeń wynosi 3909,79 zł. Warto jednak zaznaczyć, że różnice w wysokości wypłacanych świadczeń są znaczne, a niektórzy emeryci otrzymują nawet 20 tys. zł. Jak to możliwe? Oto szczegóły.

REKLAMA