REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo karne, Kodeks postępowania karnego

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ciąg przestępstw w prawie karnym (art. 91)

Jeżeli sprawca popełnia w podobny sposób, w krótkich odstępach czasu, dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw, sąd orzeka jedną karę na podstawie przepisu, którego znamiona każde z tych przestępstw wyczerpuje, w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Podjęcie postępowania warukowo umorzonego (art. 68)

Skutki prawne warunkowego umorzenia postępowania uzależnione są od przebiegu okresu próby, a w szczególności od tego, czy sprawca w tym czasie przestrzegał porządku prawnego i wykonywał nałożone obowiązki, orzeczony środek karny, jak również polecenia kuratora lub instytucji albo organizacji sprawującej dozór.

Podanie orzeczenia do publicznej wiadomości

Podanie orzeczenia do publicznej wiadomości jest jednym ze środków karnych przewidzianych w kodeksie wykroczeń. Stosuje się go wówczas, gdy przepis szczególny tak stanowi i, gdy sąd uzna, iż może mieć to znaczenie wychowawcze.

Nadzwyczajne złagodzenie lub odstąpienie od wymierzenia kary

Przepis art. 39 kodeksu wykroczeń przewiduje, iż w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można - biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy - zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpić od wymierzenia kary lub środka karnego. Przepis powyższy wskazuje na to, że sąd kierując się dwoma kryteriami: podmiotowym (właściwości i warunki sprawcy) oraz przedmiotowym (charakter i okoliczności czynu) może nadzwyczajnie złagodzić karę lub odstąpić od jej wymierzenia.

REKLAMA

Skazani nie mogą kandydować do Parlamentu

Zgodnie z nowelizacją Konstytucji, która weszła w życie w dniu 21 października 2009 roku osoby skazane nie będą mogły robić kariery w polityce.

Dane oskarżonego nie zostaną utajnione

Dane oskarżonego, które zostały przez prokuratora utajnione, można zamieszczać w akcie oskarżenia. Ponadto zostaną one ujawnione podczas ogłoszenia wyroku.

Zmiany w kodeksie karnym

Do Marszałka Sejmu wpłynął rządowy projekt zmian w kodeksie karnym. Prace nad nimi trwają już w Sejmie.

Czy karcenie małoletnich jest karalne?

Karanie małoletnich jest bardzo drażliwym tematem. Jedni uważają, że jest to dobry środek wychowawczy inni natomiast są zdania, że to patologia i coś nieludzkiego. Warto zwrócić uwagę co na ten temat stanowi kodeks karny.

REKLAMA

Kto to jest sprawca młodociany?

Nieletni, małoletni i młodociany to terminy jakimi posługują się przepisy prawa. Warto jednak wiedzieć, że każdy z nich oznacza inną osobę.

Jakie są źródła prawa karnego w Polsce?

Zgodnie z przepisami Konstytucji RP źródłami prawa w Polsce są: Konstytucja, ratyfikowana umowa międzynarodowa ustawa, rozporządzenie a także akty prawa miejscowego.

Czy nieletni podlega ustawie karnej?

Nieletnim zgodnie z przepisami prawa karnego jest osoba, która nie ukończyła 17 roku życia.

Co oznacza zakaz retroakcji w prawie karnym?

Lex retro non agit to jedna z podstawowych zasad prawa karnego. Zasada ta obowiązuje także w polskim prawie karnym

Jakimi zasadami kieruje się współczesne prawo karne?

Współczesne prawo karne mówi, że każdy człowiek, który popełnia czyn zabroniony czy to poprzez działanie, czy zaniechanie podlega odpowiedzialności karnej - i ta zasada nazwana jest zasadą odpowiedzialności karnej za czyn.

Jakie funkcje powinno spełniać prawo karne?

Prawo karne jest bardzo ważną dziedziną prawa. Zajmuje się ono odpowiedzialnością człowieka za popełnienie czynu zabronionego.

Czym zajmuje się nauka prawa karnego?

Prawo karne to jedna z dziedzin prawa. Zajmuje się ona odpowiedzialnością karną za czyny zabronione. W Polsce najważniejszym źródłem prawa karnego jest kodeks karny.

Ogólnopolski Zjazd Katedr Prawa Karnego

W dniach 24-27 września w Szklarskiej Porębie odbył się, organizowany przez Uniwersytet Wrocławski, Ogólnopolski Zjazd Katedr Prawa Karnego. Tematem przewodnim zjazdu była kwestia populizmu penalnego.

Kodeks postępowania karnego

Kodeks postępowania karnego- k.p.k.- jest jednym z 5 polskich kodeksów proceduralnych. Jest to ustawa z dnia z 6 czerwca 1997 r., która weszła w życie 1 stycznia 1998 r.. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw z roku 1998 r. w numerze 89 na pozycji 555 (Dz. U. 98 Nr 89 poz. 555).

Odpowiedzialność karna funkcjonariuszy publicznych

Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej pracownik funkcjonariusz publiczny może ponieść karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Przestępstwem jest także nadużycie władzy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.

REKLAMA